Foto: Fotolia

PVD izmeklētajos “I love Eco” medus paraugos kvalitātes rādītāji atbilst normai 1

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) izmeklētājos “Rimi Latvia” mātes kompānijas, zviedru uzņēmuma “Ica” zīmola “I love Eco” medus paraugos kvalitātes rādītāji atbilst normai, liecina PVD laboratoriskās izmeklēšanas rezultāti.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere sacīja, ka janvāra sākumā PVD laboratoriskai izmeklēšanai uz diviem kvalitātes rādītājiem – hidroksimetilfurfurolu un diastāzi – nosūtīja 14 medus paraugus.

“Nevienā no izmeklētajiem paraugiem pieļaujamā hidroksimetilfurfurola norma nav pārsniegta. Arī diastāzes rādītāji ir normas robežās,” uzsvēra Meistere, piebilstot, ka medus paraugi tika ņemti gan tirdzniecības vietās, gan Latvijas ražotāja “Vinnis” ražotnē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienlaikus viņa piebilda, ka četros medus paraugos, tostarp trijos uzņēmuma “Vinnis” medus paraugos, kā arī Dānijas izcelsmes medū “ICA I love eco” hidroksimetilfurfurola jeb HMF rādītājs bija tuvu maksimāli pieļaujamajai normai, PVD arī turpmākajās pārbaudēs pievērsīs pastiprinātu uzmanību šo zīmolu medus kvalitātei.

PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja atgādināja, ka gan diastāzes skaitlis, gan hidroksimetilfurfurols ir medus kvalitātes rādītāji. “Karsējot medu, diastāzes skaitlis samazinās, bet hidroksimetilfurfurola skaitlis paaugstinās. Ja diastāzes skaitlis ir pārāk zems, bet hidroksimetilfurfurola – pārāk augsts, medus ir zaudējis savu bioloģisko vērtību un kvalitāti, taču neapdraud patērētāju veselību un ir drošs lietošanai uzturā,” viņa sacīja.

Mazumtirgotāja “Rimi Latvia” sabiedrisko attiecību vadītāja Dace Preisa pēc PVD veiktajām pārbaudēm pastāstīja, ka “I love eco” medus atbilst likumdošanā noteiktajām prasībām, tajā skaitā tiem ir atbilstošs HMF īpatsvars. “Neraugoties uz to, mēs “Rimi” lūdzām piegādātāju, sazināties ar ražotāju, pārskatīt ražošanas procesu, uzglabāšanas apstākļus un izejvielu pārbaudes mehānismu, lai nebūtu nekādas “šaubu ēnas” par produkta atbilstību normām,” teica Preisa.

Viņa papildināja, ka līdz brīdim, kamēr ražotājs nebūs iesniedzis detalizētu plānu par kvalitātes uzraudzību, produkts no konkrētā ražotāja nebūs pieejams. Tikmēr pircējiem būs pieejams šī paša zīmola medus no cita ražotāja.

“Patlaban no piegādātāja esam saņēmuši informāciju, ka saskaņā ar “Ica” noteiktajiem kvalitātes standartiem, uzņēmums veicis virkni korektīvo darbību, lai pastiprinātu uzraudzību medus ražošanas procesā. Lai gūtu maksimālu pārliecību, ka “Ica” ražotais “I love eco” medus ir augstvērtīgs produkts un atbilst visām likumā noteiktajām normām, turpmāk uzņēmums ieviesīs pat vēl stingrākus kvalitātes kontroles mehānismus nekā to prasa likums. Tie paredz, noteikt zemāku HMF pieļaujamo limitu izejvielu piegādātājiem, kuriem būs jāziņo par HMF īpatsvaru katrā medus partijā, kā arī ievērojami uzlabot medus uzglabāšanas un transportēšanas apstākļus, it īpaši karstā laikā,” skaidroja Preisa.

Reklāma
Reklāma

Jau ziņots, ka pēc raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” šā gada 7.janvārī atklātā “Rimi Latvia” no tirdzniecības izņēmis savas mātes kompānijas zviedru uzņēmuma “Ica” zīmola “I love Eco” medu, kas fasēts Dānijā, bet nācis no Bulgārijas un Rumānijas. Kā vēstīja raidījumā, pēc medus paraugu testa, kas tika veikts laboratorijā “Bior”, secināts, ka šajā medū pārsniegts Latvijas likumdošanā atļautais HMF īpatsvars, kas ir kancerogēna viela.

Raidījumā skaidroja, ka HMF ir viela, kas atzīta par kancerogēnu un kas rodas medus sildīšanas procesā, ko savukārt fasētāji dara, lai medu padarītu patērētājiem tīkamāku, proti, viendabīgu, šķidru un caurspīdīgu. PVD sācis pārbaudi arī par vēl diviem paraugiem – Latvijas uzņēmuma “Vinnis” fasētu medu, kā arī par Vācijas zīmola “Langnese” medu. Šajā gadījumā jautājums bija, vai attiecīgais medus, kura daļēja izcelsme ir norādīta ārpus Eiropas Savienības, nāk vai nenāk no tropu valstīm, no kurām HMF īpatsvars ir atļauts lielāks, norādīja raidījums.

Raidījumā “Aizliegtais paņēmiens” norādīja, ka atļautais HMF īpatsvars medū ir 40 mg/kg. “Vinnis” medū HMF īpatsvars bija 59,3 mg/kg, “I love eko” – 57,6 mg/kg, bet “Langnese” – 41,5 mg/kg.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.