Foto: Linda Dombrovska

PVD: Cūku mēri mežacūkām konstatē aizvien retāk 0

Āfrikas cūku mēris (ĀCM) mežacūkām šī gada desmit mēnešos ir konstatēts teju trīs reizes retāk nekā šādā pašā laika posmā pērn, liecina laboratorisko izmeklējumu rezultāti.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ja uz 2018. gada 1. novembrī Latvijā ĀCM bija konstatēts 961 meža cūkai, tad uz šī gada 1. novembri ĀCM pozitīvo meža cūku skaits bija 357. Tas liecina, ka epidemioloģiskā situācija ĀCM jomā uzlabojas.

Kā norāda Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) saslimšanas gadījumu skaita sarukums saistāms ar būtisku meža cūku populācijas samazināšanu, kas noticis gan tāpēc, ka visi saslimušie dzīvnieki īsā laikā iet bojā, gan pateicoties intensīvajām un mērķtiecīgajām medībām.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ņemot vērā to, ka meža cūkas ir ĀCM rezervuārs dabā un pret šo slimību nav vakcīnas, meža cūku skaita samazināšanai ir būtiska nozīme slimības apkarošanā. Jo mazāka dzīvnieku populācija, jo retāki dzīvnieku savstarpējie kontakti, jo mazāk inficēšanās gadījumu,” norāda PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākais eksperts Mārtiņš Seržants.

ĀCM epicentrs patlaban atrodas Dienvidkurzemē, kur ĀCM meža cūkām tiek konstatēts biežāk, savukārt lielākajā daļā Latgales, Vidzemes un Zemgales, kur slimība reģistrēta agrāk un intensitāte bija lielāka iepriekšējos gados, 2019. gadā konstatēti vien atsevišķi saslimšanas gadījumi.

“Aktīvi medījot meža cūkas, tādējādi neļaujot to populācijai atkal izplesties, pastāv teorētiska iespēja likvidēt ĀCM un izvairīties no otrā ĀCM viļņa nākotnē”, norāda M. Seržants.

Ar nākamo gadu Eiropas Komisija plāno pārtraukt līdzfinansēt meža cūku mātīšu medīšanas izmaksas, tāpēc PVD aicina medniekus vēl šogad aktīvi medīt meža cūku mātītes.

PVD no medniekiem turpina pieņemt pierādījumus, ka nomedītā meža cūka ir sievišķā dzimuma. Lai saņemtu atlīdzību – 50 eiro, medniekam pierādījumi līdz ar aizpildītiem dokumentiem PVD teritoriālajā struktūrvienībā jāiesniedz līdz šī gada 23. decembrim.

Tikmēr mājas cūkām ĀCM šogad konstatēts vienu reizi – saimniecībā ar 52 mājas cūkām. Salīdzinājumam, 2018. gadā ĀCM mājas cūkām konstatēts desmit saimniecībās, kopumā likvidējot 16 705 dzīvniekus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.