Process 4
Polistirola granulas, ko izmanto ražošanā, ir rīsa grauda lielumā, tikai apaļas, baltākas un mazliet eļļainas. Vērtīgākas ir pelēkās ar grafīta piedevu – no tām iegūst materiālus, kam par 20% labāki siltumtehniskie rādītāji plus vēl izturība pret UV starojumu. Šī īpašība sevišķi svarīga, ja laikus neizdodas pabeigt ārējo apdari un, piemēram, atliek to uz nākamo pavasari. Diemžēl baltajām plātnēm ilgstošā saulē virskārta sāk maitāties, kļūst mazliet drupana. Protams, pelēkās ir dārgākas, tās izgatavo tikai Dobelē.
Siltināšanai domāto putuplastu ražo dažādos variantos atkarībā no nepieciešamās slodzes izturības – pamatiem, grīdām, sienām, pārsegumiem. Tehnoloģiskais process nosacīti atgādina maizes cepšanu – iejauc izejvielas un uzputo, vairākas dienas noraudzē lielās, augstās tvertnēs, tad iepilda iespaidīgā veidnē, un dažās minūtēs ar karstu tvaiku 1,0 x 1,2 x 4,0 m izmēra kukulītis gatavs. Tiesa, uzreiz griezt šķēlēs to nedrīkst – nogaida vēl dažas dienas, līdz maizīte kārtīgi saziedējusi.
Šķiet, griešanas iespējas uzņēmumā ir fantastiskas. Viena lieta – parastas taisnstūra loksnes, pat centimetru plānas, pavisam cita – iepakojuma materiāli atbilstīgi preces formai, proti, ar dažādiem neregulāriem izvirzījumiem vai padziļinājumiem, tostarp apaļiem, lai, piemēram, ražotājs tējkannu kastē var droši nostiprināt. Vēl grūtāk saprast, kā metrīgā klucī iespējams izgriezt daudzus apaļus caurumus gluži kā dobtajiem pārseguma paneļiem, turklāt derīgā manta ir tieši izņemtā daļa, ko pēcāk sašķērē siltināšanas paplāksnēs dībeļu cepurēm, kamēr pārējais aiziet otrreizējai pārstrādei. To visu spēj programmējamie darbgaldi, gudras vācu iekārtas ar izturīgām tērauda stieplēm kā ģitāras stīgām. Pasaki, ko vajag, un būs, ieskaitot dekoratīvas karnīzes ar smilšu apdari mājas fasādei pēc individuāla zīmējuma!