Foto: Martin Pelanek/Shutterstock

Kā tikt galā ar sarkano ērcīti putnu kūtī? Atbild eksperts 0

Jautājums Vistu kūtī ieviesušies mazi zirneklīši smilšu graudiņa lielumā. To ir daudz, un tie ātri skrien. Ieejot kūtī, tie momentā ir matos, uz drēbēm. Kā ar tiem cīnīties? VELTA SALASPILĪ

Reklāma
Reklāma

Ievazā, pērkot cāļus

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Pēc Latvijas Veterinārārstu biedrības valdes priekšsēdētājas Māras Vidužas teiktā, visticamāk, tā ir mājputnu sarkanā ērcīte (Dermanyssus gallinae), taču precīzai diagnozes noteikšanai jāņem paraugi no vistām un jānosūta uz laboratoriju (Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts BIOR).

Dermanyssus
ģints ērces pēc izskata atgādina mazus zirneklīšus. Parasti tās ir aktīvas nakts laikā, bet pa dienu uzturas grīdas vai sienu spraugās. Ja ērcītes kūtī savairojušās lielā skaitā, tās kļūst aktīvas arī dienā un lien virsū cilvēkam.

Putnu sarkanā ērcīte barojas, sūcot asinis, tā izraisot putnam anēmiju. Parazīts ātri pārvietojas pa putna ķermeni, radot diskomforta sajūtu, tāpēc vistas kļūst nervozas, agresīvas, putniem samazinās dējība. Ērcīte bieži dzīvo arī pakaišos, uz kūts aprīkojuma. Tā bez barības avota (putna) dzīvotspēju apkārtējā vidē spēj saglabāt pat 4–9 mēnešus. Cilvēkiem šie parazīti neko nenodara, vien, skraidot pa ķermeni, izraisa nepatīkamas sajūtas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šī ērcīte ir plaši izplatīts mājputnu un savvaļas putnu ektoparazīts. Ērcītes putnu mītnē visbiežāk tiek ievazātas, iegādājoties cāļus vai jaunputnus kopā ar parazītiem. Diemžēl jauniem putniem ne vienmēr var pamanīt uz ķermeņa vai kājām parazītus. Tas sagādā nopietnas problēmas ne vien mazajās piemājas saimniecībās, bet arī rūpnieciskajā putnkopībā, jo ar šā parazīta apkarošanai lietotajām zālēm, kas saturēja darbīgo vielu fipronilu, pagājušajā gadā bija saistīts uzliesmojušais olu skandāls Eiropā (patlaban mazajiem putnu ganāmpulkiem tikpat kā nav līdzekļu cīņā pret šo parazītu).

Insekticīdi apkarošanai

Lai cīnītos ar ērcītēm, jāārstē ne tikai putni, bet vienlaikus arī jāveic pamatīga putnu kūts tīrīšana. Ne visus ērcīšu apkarošanai izmantojamos insekticīdus atļauts lietot putniem. No patlaban veterināro zāļu reģistrā esošajiem līdzekļiem mājputniem un eksotiskajiem putniem drīkst lietot permetrīnu (permethrin) saturošos aerosolus, piemēram, BioKill. Saskaņā ar lietošanas pamācību putnus apstrādā ar aerosolu, līdz spalvas kļūst mitras (smidzina uz ādas starp spalvām). Putnu laktas, ligzdas, pakaišus pirms tīrīšanas samitrina (apmēram 25 ml/m2), tad izvāc no kūts. Šo procedūru atkārto pēc 1–2 nedēļām, lai izslēgtu jaunās ērcīšu paaudzes ieviešanos.

Ja ligzdu, pakaišu dezinsekcijai izmanto citus līdzekļus (piemēram, Neostomasan šķīdumu), vistas nedrīkst atrasties kūtī, jo nav atļauta to lietošana tieši putniem.

Bioloģiskajās saimniecībās pirms kādu līdzekļu lietošanas jākonsultējas ar veterinārārstu. Profilaktiskie pasākumi: lieto kādus augu preparātus (krustnagliņu, citronellas eļļa), kas atbaida ērcītes; rupju smilšu vannas putniem, kuras regulāri maina; kā arī putnus iepērk no pārbaudītiem audzētājiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.