Vai putnkopji ir pakļauti infekcijas riskam 0
Cūku mēris, putnu gripa, zilās mēles slimība. Kā cilvēki no tām var būt pasargāti? Kā varam būt droši, ka veikalos nopērkamā gaļa nav kaitīga mūsu veselībai, ja putns vai lopiņš bijis slims? Nevar būt, ka, slimus organismus lietojot uzturā, nekas nekait mūsu veselībai. ANDREJS MADONAS NOVADĀ
– Latvijā līdz šim atgremotāju saslimšanas gadījumi ar zilās mēles slimību nav konstatēti. Arī veiktie pētījumi rāda, ka pie mums nav atklāti inficēti kukaiņi – šīs infekcijas slimības pārnēsātāji, – stāsta Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta Dzīvnieku veselības un veterināro zāļu nodaļas speciāliste Olita Vecuma-Veco.
Cūku mēris un zilās mēles slimība ir infekcijas slimības, kas neskar cilvēku. Citādi ir ar putnu gripas vīrusu, kas noteiktā attīstības posmā var pāriet no putniem uz cilvēku. Augstam infekcijas riskam ir pakļauti iedzīvotāji, kuri nodarbojas ar putnkopību, proti, kuriem ir tieša saskare ar putniem. Nav zināmi gadījumi, kad ar putnu gripas ierosinātāju būtu inficējušies, lietojot uzturā olas, gaļu un citus produktus.
Cūku mēris, zilās mēles slimība un putnu gripa ir akūtas infekcijas slimības, kas izpaužas ļoti ātri pēc inficēšanās. Tiklīdz tās parādās ganāmpulkā, visi dzīvnieki tajā tiek nogalināti un līķi iznīcināti – neviens dzīvnieka liemenis no ganāmpulka netiek laists pārtikas apritē. Turklāt Pārtikas un veterinārais dienests veic epidemioloģisko izpēti un atrod no inficētās novietnes infekcijas slimības inkubācijas perioda laikā (tātad pirms postošā slimība ir konstatēta ganāmpulkā) nosūtītās kravas ar dzīvniekiem, tostarp no tiem iegūtiem produktiem, un izņem šo produkciju no pārtikas aprites. Tādējādi pārtikas apritē nenonāk dzīvnieku izcelsmes produkti no inficētā ganāmpulka.