Foto: Vyaseleva Elena/SHUTTERSTOCK

Putni, kas dzīvo istabā. Viss par izvēli, kopšanu, barošanu un izklaidēšanu 1

Vēlos iegādāties eksotisko putnu istabai. Kurš būtu piemērotāks? Kas jāzina, lai tos turētu? MADARA JŪRMALĀ

Reklāma
Reklāma

Vispirms apkopo informāciju

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Putns nav laba pārsteigumdāvana vai spontāns pirkums. Pirms iegādājas pat pašu mazāko dziedātāju, svarīgi iegūt pēc iespējas vairāk informācijas par putnu. Vēl labāk, ja to apskata kāda paziņas dzīvoklī un izzina kopšanas nianses. Ir cilvēki, kuriem putna radītā smaka tomēr nešķiet pieņemama, kaut būris tiek regulāri tīrīts. Jārēķinās, ka putns ir dzīva būtne un ar to mājās būs papildu netīrība (ap būri izmētāta barība, spalvas, ūdens, izkārnījumi). Sevišķi lielie papagaiļi ar prieku aizmetīs dažādas drazas pēc iespējas tālāk.

Putna iegāde ir arī papildu pienākumi: regulāra barošana, krātiņa kopšana. Protams, būs arī izdevumi: būris, barība, veterinārie izdevumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienkāršāk turamie eksotiskie putni ir amadīni, kanārijputniņi un pundurpapagailīši (viļņpapagaiļi). To mūža ilgums ir 5–10 gadi.

Sevišķi jāuzmanās, pērkot putnus pēc sludinājuma.

Rēķinās ar problēmām

Foto: Cynoclub/SHUTTERSTOCK


Pirms pērk putnus, noskaidro, vai kādam ģimenē nav alerģijas no putnu spalvām. Arī tad, ja mājās ir medīgs kaķis vai zinātkārs cilvēku mazulis, lidoņus nevajadzētu iegādāties.

Jo mazāks putniņš, jo mazākas problēmas. Vieglāk arī atrast vietu mazam būrītim, un barība maksās lētāk. Pat ja putniņš apniks, tādam vieglāk atrast jaunu saimnieku.

Tiklīdz putnam pamanāmas kaut kādas veselības problēmas (tas vairs nereaģē, kā ierasts, slikti ēd, dirn), tas tūliņ jāparāda veterinārārstam. Jau laikus der pakonsultēties, kurš veterinārārsts tuvāk dzīvesvietai specializējies istabas putnu slimībās.

Putnu veselība un dzīvība ir daudz trauslāka nekā citiem mājdzīvniekiem, turklāt nespeciālists pats nevar noteikt, kas lidonim kaiš.

Arī putns ir cilvēks

Jārēķinās, ka arī putniem raksturīga emocionālā piesaiste, par to praksē pārliecinājušies putnu kopēji. Ja atstās svešiem cilvēkiem, putns skums, sevišķi raksturīgi tas ir papagaiļiem.

Zooloģiskajā dārzā kopēji cenšas neveidot ar putnu šādu īpašu saikni (nečubinās, neņem rokās), jo darbinieki mainās. Taču mājas apstākļos starp putnu un saimnieku noteikti veidosies attiecības, putns atpazīs savu cilvēku.

Reklāma
Reklāma

Tāpēc istabas putni neder ļaudīm, kas bieži ceļo un dzīvniekus atstāj kaimiņu uzraudzībā.

Jārēķinās, ka arī putniem ir dažādi raksturi. Liels putns var cilvēkam nodarīt pamatīgu traumu, ja kaut kas tam nebūs pa prātam.

Papagaiļi – iekārojamākie

Daudzu cilvēku sapnis ir liels papagailis, kas sēž uz pleca un runā. Populārākie lielie papagaiļi ir žako. Pelēkie skaistuļi ar koraļļ­krāsas asti ir dārgi (var maksāt tūkstošos).

Lielie papagaiļi noteikti neder kā pirmie jebkad turētie putni. Vispirms ieteicams praktizēties ar mazākiem, lai saprastu, ar ko jārēķinās, ja putns mīt dzīvoklī.

Pitni dzīvo ilgi, labos apstākļos tie nodzīvot pat 50 gadus. Tie ir ļoti skaļi. Šī skaņa var pamatīgi apnikt. Ja kaimiņu dzīvokļiem ir plānas sienas, cietīs arī viņi. Papagaiļi pārbaudīs visas skrūves, ar prieku driskās tapetes un visādi citādi izklaidēsies.

Papagaili nevar apsegt, kā daudzi aplam uzskata, kad tas apnicis, lai apklust (inscenēt nakti). Šāda ciet un vaļā segšana putnam izraisīs nopietnu stresu, piemēram, mājas ballītes laikā putnu apsegt, bet ik pa laikam atkal kādam viesim demonstrēt savu spārnoto dārgumu.

Pērkot žako vai citu lielo papagaili, noteikti tirgotājam jāprasa apliecinājums, ka tas ir godīgi audzēts putns, nevis nolaupīts dabai un atvests kā kontrabanda.

Papagailis pats izvēlas vārdus un skaņas, kuras atkārtot. Tāpēc tā klātbūtnē nedrīkst rāties.

Izvēlas piemērotu būri

Foto: Cynoclub/SHUTTERSTOCK


Būris putnam nekad nevar būt par lielu. Par mazu gan. Piemēram, papagaiļa būrim jābūt vismaz tik lielam, lai putns varētu brīvi izplest spārnus un mazliet palidot. Žako tas ir aptuveni 1 m3. Ja būs divi putni, būri gādā divreiz lielāku. Lai arī cilvēkiem vizuāli labāk patīk vertikālas formas putnu krātiņi, labāks ir horizontālas formas, tāpēc tādu veikalos ir visvairāk.

Jārēķinās ar to, ka putns pierod pie sava būra, tāpēc ne to, ne atrašanās vietu bieži mainīt nedrīkst.

Lai arī būris plašs, lielos papagaiļus noteikti palaiž pa istabu palidināties. Tas būtu vēlams arī citiem putniņiem.

Ziemā putniem trūkst gaismas, tāpēc tiem iegādājas speciālas putnu lampas (nopērkamas zoopreču veikalos).

Būra komplektācijā esošās plastmasas latiņas labāk aizvietot ar koka (lai ir kur deldēt nagus un knābi).

Ja putnus laiž istabā palidot, pārbauda, vai visi logi un durvis ir aizvērti. Putns nelaidīs garām izdevību doties brīvībā.

Putns labi jutīsies būrī ziemas dārzā.

Būri nedrīkst novietot caurvējā vai tiešos saules staros.

Dzīvo viens vai pārī

Putni var dzīvot arī pa vienam, taču tad visa komunikācija ir uz saimnieka pleciem. Putns no garlaicības darīs arī dažādus nedarbus. Ja putnam būs savs pāris, saimniekam būs mazāk problēmu, taču viņš kļūs mazāk svarīga persona putna dzīvē.

Lai dzīve būrī būtu interesantāka, ieteicams sagādāt dažādas rotaļlietas – der gan veikalā nopērkamās, gan dažādi dabas materiāli, piemēram, koka gabaliņi, zvaniņi, spoguļi.

Maltīti gatavo vispusīgu


Kad iegādājas putnu, noskaidro, ko tas ēdis iepriekšējā mājvietā.

Visiem putniem pamatbarībā vajadzētu iegādāties tos graudu un barības maisījumus, kas nopērkami zooveikalos. Tie sagatavoti speciāli katram putnam piemēroti. Izvēle ir vienkārša – vairumam uz iepakojuma attēloti ēdēji, kuriem tie paredzēti. Nevajadzētu izvēlēties tādus, kur daudz saulespuķu sēklu, jo tās ir ļoti treknas. Barībai pārbauda arī derīguma termiņu un apskata vizuāli, vai graudi nav salipuši un sākuši pelēt.

Papildus sausajai graudu barībai putnam dod dažādus zaļumus: dārzeņus, zāli, pieneņu lapas, graudu dīgstus, ābolus. Maziem putniem rīvē, lieliem dod gabalos. Ļoti saldus augļus (vīnogas, apelsīnus) istabas putniem labāk nedot, jo, tupot būrī, tie maz patērē enerģiju. Labāk dārzeņus dot no sava dārza, ziemā derēs arī veikala prece.

Putnu barībā (sevišķi lielo papagaiļu) nedrīkst iekļaut avokado, jo tas ir ļoti trekns. Piemēram, lielajam papagailim labāks un veselīgāks gardums būs rieksts ar visu čaumalu. Papildus vajadzīgs minerālvielu gabals knābāšanai un grants (arī pērk veikalā). Vienmēr jābūt tīram dzeramajam ūdenim. Dažiem putniem patīk, ja tiem ieliek lēzenu bļodiņu ar ūdeni, kur tie var pavannoties.

Īstais brīdis, kad putns grib ēst, ir tad, kad saule aust. Ja negribas tik agri celties, mīksto barību dod dienas pirmajā pusē, bet vakarpusē iedod graudus, lai pietiek arī no rīta.

Neapēstā barība jānomaina katru dienu.

Putniem nedrīkst dot tādus našķus kā konfektes un cepumus.

Barību ieteicams izvietot ne tikai trauciņā, bet arī tā, lai putnam nāktos papūlēties to atrast, piemēram, koka dobumā, zaru žāklē, speciālā rotaļlietā.

KONSULTĒJUŠI RĪGAS ZOOLOĢISKĀ DĀRZA ORNITOLOĢIJAS NODAĻAS VADĪTĀJA SINTIJA PUTNIŅA UN INFORMĀCIJAS UN IZGLĪTĪBAS NODAĻAS PĀRSTĀVIS MĀRIS LIELKALNS

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.