Putins: Ziemeļkorejai apmaiņā pret denuklearizāciju vajadzīgas “drošības garantijas” 0
Ziemeļkorejai ir nepieciešamas drošības garantijas, bet Korejas denuklearizācija būtu veicama, ievērojot starptautiskās tiesības, ceturtdien Vladivostokā pēc sarunām ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu paziņoja Krievijas prezidents Vladimirs Putins.
Ziemeļkorejai ir “nepieciešamas garantijas tās drošībai, tās suverenitātes saglabāšana”, norādīja Krievijas prezidents.
“Pat galvenais – ir jāatjauno (..) starptautisko tiesību spēks, jāatgriežas situācijā, kad starptautiskās tiesības, nevis dūres tiesības, nosaka stāvokli pasaulē, situāciju pasaulē. Ja mēs to panāksim, tas būs pirmais solis, vissvarīgākais solis ceļā uz tādu sarežģītu situāciju atrisināšanu, kā tā, kas ir izveidojusies Korejas pussalā,” skaidroja Kremļa saimnieks.
Putins arī norādīja, ka sarunas ar Kimu apspriedīs ar Vašingtonu.
“Nav nekādu noslēpumu, nekādu sazvērestību. Priekšsēdētājs Kims pats lūdza mūs informēt amerikāņu pusi par mūsu pozīciju,” norādīja Putins.
Viņš sacīja, ka Krievijas un ASV intereses sakrīt tajā ziņā, ka abas valstis ir par “pilnīgu denuklearizāciju”.
“Kas attiecas uz kodolkonfliktu draudiem, tā pavisam noteikti ir kopīga prioritāte,” norādīja prezidents.
“Man radās priekšstats, ka Ziemeļkorejas līderis pieturas pie tāda paša redzējuma, un mums ir nepieciešamas garantijas drošībai. Tas arī viss. Mums par to ir jādomā kopā.”
Samits Vladivostokā ir Kima un Putina pirmā tikšanās.
Pēdējais Krievijas un Ziemeļkorejas samits notika 2011.gadā, kad pašreizējā Ziemeļkorejas līdera tēvs Kims Čenirs devās uz Sibīriju, lai tiktos ar Dmitriju Medvedevu, kas tobrīd ieņēma Krievijas prezidenta amatu.
Kims, kuram šī ir pirmā oficiālā vizīte Krievijā, ieradās Vladivostokā trešdienas pēcpusdienā ar vilcienu, un viņu sagaidīja sarkanais paklājs un goda sardze.
Kims plāno uzturēties Vladivostokā līdz piektdienai un apmeklēt vairākus kultūras pasākumus, tostarp baleta izrādi un apskatīt pilsētas akvāriju, ziņo Krievijas mediji.
Putina un Kima samits noorganizēts pēc vairākkārtējiem Putina uzaicinājumiem apmeklēt Krieviju.
Kopš pagājušā gada marta Ziemeļkorejas līderis ir četras reizes ticies ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu, trīs reizes ar Dienvidkorejas prezidentu Munu Džēinu un divreiz ar ASV prezidentu Donaldu Trampu. Vienreiz Kims ticies arī ar Vjetnamas prezidentu.
Pēdējais samits ar Trampu izrādījās neveiksmīgs, un politologi pieļauj, ka Kims tagad meklēt plašāku starptautisku atbalstu savai nostājai attieksmē ar ASV.
Politologi pieļauj, ka Phenjana, vēršoties pie Maskavas, cenšas arī līdzsvarot Ķīnas ietekmi. Ķīna pēdējos gados ir kļuvusi par Ziemeļkorejas galveno sabiedroto un lielāko tirdzniecības partneri.
Maskava ir atbalstījusi domu par sankciju atvieglošanu Ziemeļkorejai, bet Vašingtona pārmetusi Maskavai, ka tā mēģina palīdzēt Phenjanai izvairīties no dažiem soda pasākumiem. Krievija šīs apsūdzības ir noliegusi.