Putins, viesojoties Ziemeļkorejā, sola kopīgi pārvarēt Rietumu uzliktās sankcijas 49
Krievijas prezidents Vladimirs Putins otrdien devās uz Phenjanu uz samitu ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu, pateicās Ziemeļkorejai par atbalstu tās darbībām Ukrainā un sacīja, ka viņu valstis cieši sadarbosies, lai pārvarētu ASV noteiktās sankcijas, vēsta “AP”.
Putina komentāri parādījās Ziemeļkorejas valsts plašsaziņas līdzekļos dažas stundas pirms viņa paredzamās ierašanās vizītē līdz trešdienai.
Ziemeļkorejas galvaspilsētā Phenjanā ielas rotāja Putina portreti un Krievijas karogi. Reklāmkarogs, kas izkārts pie ēkas, vēstīja: “Mēs sirsnīgi sveicam Krievijas Federācijas prezidentu.”
Putins, kurš dosies savā pirmajā braucienā uz Ziemeļkoreju pēdējo 24 gadu laikā, sacīja, ka augstu novērtē tās stingro atbalstu viņa militārajai darbībai Ukrainā. Viņš sacīja, ka valstis turpinās “apņēmīgi iebilst” pret Rietumu ambīcijām, ko viņš raksturoja kā “kavēt daudzpolāras pasaules kārtības izveidi, kuras pamatā ir taisnīgums, savstarpēja suverenitātes cieņa, ņemot vērā viena otras intereses”.
Putins arī sacīja, ka Krievija un Ziemeļkoreja izstrādās tirdzniecības un maksājumu sistēmas, kuras “nekontrolē Rietumi”, un kopīgi iestāsies pret sankcijām pret šīm valstīm, kuras viņš raksturoja kā “nelikumīgus, vienpusējus ierobežojumus”.
Ziemeļkorejai ir noteiktas smagas ANO Drošības padomes ekonomiskās sankcijas saistībā ar tās kodolieroču un raķešu programmām, savukārt Krievija cīnās arī ar ASV un tās Rietumu partneru sankcijām saistībā ar tās agresiju Ukrainā.
Putins sacīja, ka valstis paplašinās sadarbību arī tūrisma, kultūras un izglītības jomā. Pirms došanās uz Ziemeļkoreju Putins devās uz Jakutsku, pilsētu Krievijas austrumos, kur tikās ar reģionālo gubernatoru Aisenu Nikolajevu un saņēma instruktāžas par tehnoloģijām un aizsardzības projektiem. Viņš arī tikās ar jaunajiem speciālistiem, kas strādā Krievijas Tālajos Austrumos.
Putinu pavada vairākas augstākās amatpersonas, tostarp vicepremjers Deniss Mantrurovs, aizsardzības ministrs Andrejs Belousovs un ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, informē viņa ārpolitikas padomnieks Jurijs Ušakovs. Viņš sacīja, ka vizītes laikā tiks parakstīti vairāki dokumenti, iespējams, tostarp vienošanās par visaptverošu stratēģisko partnerību.
Putina vizīte notiek laikā, kad pieaug bažas par ieroču vienošanos, saskaņā ar kuru Phenjana nodrošina Maskavai ļoti nepieciešamo munīciju, lai veicinātu Krievijas karu Ukrainā apmaiņā pret ekonomisko palīdzību un tehnoloģiju nodošanu, kas palielinātu Kima kodolieroču un raķešu programmas radītos draudus.
ASV un Dienvidkorejas amatpersonas norāda, ka militārā, ekonomiskā un cita veida apmaiņa starp Ziemeļkoreju un Krieviju ir strauji pieaugusi kopš Kima tikšanās ar Putinu septembrī Krievijas Tālajos Austrumos, kas ir pirmā kopš 2019. gada.
ASV un Dienvidkorejas amatpersonas apsūdz Ziemeļkoreju, ka tā Krievijai piegādā artilēriju, raķetes un citu militāro aprīkojumu izmantošanai Ukrainā, iespējams, apmaiņā pret svarīgākajām militārajām tehnoloģijām un palīdzību. Gan Phenjana, gan Maskava noliedz apsūdzības par Ziemeļkorejas ieroču nodošanu, kas pārkāptu vairākas ANO Drošības padomes sankcijas, kuras Krievija iepriekš apstiprināja.
Kopā ar Ķīnu Krievija ir nodrošinājusi politisku aizsegu Kima pastāvīgajiem centieniem attīstīt savu kodolarsenālu, atkārtoti bloķējot ASV vadītos centienus noteikt jaunas ANO sankcijas pret ziemeļiem saistībā ar tās ieroču izmēģinājumiem.
Martā Krievijas veto ANO izbeidza ANO sankciju uzraudzību pret Ziemeļkoreju saistībā ar tās kodolprogrammu, izraisot Rietumu apsūdzības, ka Maskava cenšas izvairīties no pārbaudes, pērkot no Phenjanas ieročus izmantošanai Ukrainā. ASV un Dienvidkorejas amatpersonas paziņojušas, ka apspriež jaunas Ziemeļkorejas uzraudzības mehānisma iespējas.
Šā gada sākumā Putins nosūtīja Kimam augstas klases Aurus Senat limuzīnu, ko viņš bija parādījis Ziemeļkorejas līderim, kad viņi septembrī tikās. Novērotāji norādīja, ka sūtījums pārkāpj ANO rezolūciju, kas aizliedz luksusa preču piegādi Ziemeļkorejai.
ASV Nacionālās drošības padomes pārstāvis Džons Kērbijs sacīja, ka attiecību padziļināšanās starp Maskavu un Phenjanu rada bažas, “ne tikai tāpēc, ka tās ietekmēs Ukrainas tautu, jo mēs zinām, ka Ziemeļkorejas ballistiskās raķetes joprojām tiek izmantotas, lai trāpīja Ukrainas mērķiem, bet tāpēc, ka šeit varētu būt savstarpējs izdevīgums, kas varētu ietekmēt drošību Korejas pussalā.
“Šobrīd mēs neesam redzējuši visa tā parametrus, noteikti neesam redzējuši, ka tas piepildās. Bet mēs noteikti to vērosim ļoti, ļoti uzmanīgi, ”viņš teica.
Dienvidkorejas Ārlietu ministrijas pārstāvis Lims Sosuks sacīja, ka Seula Maskavai ir uzsvērusi, ka jebkura sadarbība starp Krieviju un Ziemeļkoreju nedrīkst “virzīties virzienā, kas pārkāpj ANO Drošības padomes rezolūcijas vai grauj mieru un stabilitāti reģionā”.