Starptautiskās ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas eksperti apseko Sergeja Skripaļa mājas dārzu Solsberi.
Starptautiskās ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas eksperti apseko Sergeja Skripaļa mājas dārzu Solsberi.
Foto – EPA/LETA

Dubultaģenta indēšana: Putins uzvar informācijas karā? 11

Analītiķu ieskatā, Krievijas prezidents Vladimirs Putins apspēlēja Rietumus informācijas karā saistībā ar Krimas aneksiju un iebrukumu Austrumukrainā un grib uzvarēt arī propagandas duelī ar Britāniju, pēc britu ekspertu atzinuma, ka viņi nespēj noteikt, vai nervu gāze, ar ko tika saindēts Krievijas dubultaģents Skripaļs, ražota Krievijā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Britu eksperti identificē vielu, bet ne tās izcelsmi

Britānijas militārās laboratorijas direktors, kura vadītā iestāde analizējusi nervus paralizējošo vielu “Novičok”, kas izmantota bijušā krievu dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanā, atzinis, ka nav izdevies identificēt šīs vielas “konkrēto avotu”. Portondaunas laboratorijas direktora atzinumu izdevums “Politico” novērtējis kā dāvanu Kremļa propagandistiem, uzkurinot viņu centienus apsūdzēt ļaundarībā britu pusi. Gerijs Eitkenheds intervijā televīzijas kanālam “Sky News” norādīja, ka eksperti vielu identificējuši kā militārām vajadzībām ražotu “Novičok”, taču nevar pierādīt, ka tā ražota Krievijā. “Mēs neesam identificējuši konkrētu avotu, taču esam snieguši zinātnisku informāciju valdībai, kas pēc tam, izmantojot citus avotus, nonākusi pie secinājumiem,” teica Eitkenheds. “Mūsu darbs ir sniegt zinātniskus pierādījumus par to, kas ir šī konkrētā nervus paralizējošā viela. Mēs identificējām, ka tā pieder šai konkrētajai nervus paralizējošo vielu grupai un ka tā ražota militārām vajadzībām, taču mūsu darbs nav pateikt, kur tā ražota.” Viņš piebilda, ka šādas vielas iegūšanai nepieciešamas “ārkārtīgi komplicētas metodes, kādas pieejamas vienīgi kādai valdībai”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dažos britu medijos izteikts viedoklis, ka Londona pārāk ātri norādījusi uz Krieviju kā vainīgo Skripaļu saindēšanā, jo Portondaunas laboratorijas eksperti nav noteikuši nervu gāzes konkrēto avotu. Identificējot šo vielu kā nervu gāzi “Novičok”, britu ekspertu rīcībā esot vajadzējis būt kādam šīs gāzes paraugam salīdzināšanai, taču Londona negribot atklāt šo faktu, lai aizsargātu svarīgu izlūkošanas informācijas avotu, atzīmē BBC. Maskava paziņojusi, ka nervu gāze varētu būt nākusi no Portondaunas laboratorijas, kuras direktors Eitkenheds to kategoriski noliedzis.

Sergejs un Jūlija Skripaļi 4. martā tika atrasti bez samaņas uz soliņa parkā Solsberi pilsētā un ievietoti slimnīcā. Marta beigās Jūlija sāka atveseļoties, bet viņas tēvs joprojām atrodas slimnīcā smagā stāvoklī.

“Mēs jau no paša sākuma skaidri pateicām, ka mūsu vadošie eksperti Portondaunā identificēja, ka Solsberi lietotā vielā bija “Novičok”, militārām vajadzībām ražota nervus paralizējoša viela. Šī ir tikai daļa no izlūkošanas dienestu informācijas. Mūsu vērtējums ir, ka Krievija ir atbildīga par šo nekaunīgo un pārdrošo rīcību, un starptautiskā sabiedrība ir piekritusi, ka nav cita ticama izskaidrojuma,” teikts Britānijas valdības paziņojumā.

Hāgā apspriež Skripaļu saindēšanu

Starptautiskā Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija (OPCW), kuras galvenā mītne atrodas Hāgā, vakar bija paredzējusi apspriest Britānijas apsūdzības Krievijai, ka tā uzbrukusi bijušajam Krievijas dubultaģentam Sergejam Skripaļam un viņa meitai, izmantojot ķīmisko ieroci. Organizācijas pārstāvis paziņojis, ka ārkārtas sanāksmi šīs lietas apspriešanai lūgusi sasaukt Krievija, kurai ir šādas tiesības kā OPCW dalībvalstij. Kā informē raidsabiedrība BBC, Krievija vēlas uzzināt, kādus pierādījumus britu eksperti iesnieguši OPCW, kuras inspektori apmeklēja uzbrukuma vietu Solsberi. Starptautiskās ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas eksperti paredz pabeigt savu neatkarīgo izmeklēšanu Skripaļu lietā aptuveni pēc nedēļas.

Reklāma
Reklāma

Organizācijai nav pilnvaru izvirzīt apsūdzības, taču tā var pieprasīt Krievijai dot atļauju OPCW inspektoriem ierasties bijušās Padomju Savienības ķīmisko kaujas vielu ražotnēs, lai pārbaudītu, vai ķīmisko ieroču krājumi ir iznīcināti, kā to paredz starptautiskās vienošanās.

Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta direktors Sergejs Nariškins paziņojis, ka pret Maskavu vērstā ASV rīcība ļauj runāt par atgriešanos aukstā kara laikmetā. Viņš apsūdzēja Rietumus arī bijušā krievu dubult-aģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanā, nosaucot to par “grotesku provokāciju”, kuru organizējuši Britānijas un ASV slepenie dienesti. Kremlis pieprasījis Britānijas premjerministres Terēzas Mejas un viņas valdības atvainošanos par apsūdzībām bijušā Krievijas dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanā, norādot, ka “šis idiotisms aizgājis par tālu”.

Britānijas delegācija Starptautiskajā ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijā noraidījusi Krievijas ierosinājumu kopīgi izmeklēt bijušā Krievijas dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanu. “Tā ir diversantu taktika un vēl lielāka dezinformācija, lai izvairītos no jautājumiem, uz kuriem Krievijas varas ie-stādēm ir jāatbild,” paziņoja britu delegācijas pārstāvis, nodēvējot Krievijas ierosinājumu par “perversu”.

“Krievija šo sanāksmi ir sasaukusi, lai traucētu OPCW darbu, kura saskaņā ar Ķīmisko ieroču aizlieguma konvenciju Britānijai sniedz tehnisku palīdzību un novērtējumu, veicot neatkarīgu Solsberi uzbrukuma paraugu analīzi. Krievijas iniciatīva ir vēl viena diversijas taktika, kuras mērķis ir traucēt OPCW nonākt līdz secinājumiem,” teikts Britānijas valdības paziņojumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.