Putins piesaka karu teroristiem 3
Tieši mēnesi, pirms Krievijas kūrortpilsētā Sočos tiks dots starts ziemas olimpiskajām spēlēm, valsts drošības dienesti tur izvērsuši plašus drošības pasākumus. Nesenie teroristu uzbrukumi Volgogradā, kuros dzīvību zaudēja 34 cilvēki, pierāda, ka Krievijas drošības dienestu modrībai jābūt īpaši aug- stai, lai gādātu par spēļu dalībnieku un skatītāju drošību. To apliecināja arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kurš gadu mijas uzrunu izmantoja, lai publiski pieteiktu karu teroristiem. “Mēs vadīsim pārliecinošu, stingru un neatlaidīgu cīņu pret teroristiem līdz viņu pilnīgai iznīcināšanai,” solīja Putins.
Putina iespēja spodrināt tēlu
Sākotnēji Krievija plānoja Soču olimpisko spēļu sarīkošanai iztērēt aptuveni 12 miljardus dolāru, taču mēnesi pirms sacensību sākuma vērienīgā sporta foruma izmaksas pieckāršojušās, sasniedzot jau 60 miljardus dolāru. Britānijas laikraksts “The Guardian” sarēķinājis, ka tas ir četras reizes vairāk, nekā briti iztērēja Londonas vasaras olimpiskajām spēlēm, un 25 reizes vairāk nekā kanādieši pirms četriem gadiem notikušajām Vankūveras olimpiskajām spēlēm. Astronomiskās izmaksas ne tikai liek domāt par korupcijas klātbūtni, bet arī apliecina to, ka spēlēm būs lemts kļūt par Putina personiskā prestiža un dižošanās projektu, kuru daudzu valstu vadītāji atteikušies apmeklēt. Kļūmes drošības pasākumos būtu ne tikai cilvēciskais traģisms, bet arī pamatīgs trieciens Putina pompozajiem centieniem subtropu klimata zonā esošajos Sočos sarīkot līdz šim lepnākās ziemas olimpiskās spēles.
Lielākos draudus rada Ziemeļkaukāza apgabala islāma teroristi, kuru līderis Krievijas varasiestāžu visvairāk meklētais cilvēks čečenu kaujinieku vadonis Doku Umarovs pirms dažiem mēnešiem nāca klajā ar aicinājumu olimpisko spēļu laikā rīkot uzbrukumus. Viņš solīja likt lietā visus iespējamos spēkus, lai sabotētu olimpiskās spēles. Vācijas raidsabiedrība “Deutsche Welle” norāda, ka Umarova sacītajam ir liela ietekme uz Ziemeļkaukāza teroristisko grupējumu locekļiem. “Kad Umarovs dod pavēli, kā viņš to darīja pirms pusotra gada, aicinot neuzbrukt civilajiem mērķiem, vairākums teroristisko šūniņu seko viņa norādēm,” sarunā ar vācu raidorganizāciju stāstīja politiskais pētnieks Gerhards Mangots. “Tas nozīmē, ka, tiklīdz viņš pasaka, ka olimpiskās spēles tiek būvētas “uz mūsu senču kauliem” un tāpēc civilajiem mērķiem atkal var uzbrukt, kā viņš to sacīja pirms pusotra mēneša, paredzams, ka vairākums teroristu viņam paklausīs.”
Nocietina Sočus
Teroristu draudu dēļ Krievija ir spiesta īstenot vērienīgākos drošības pasākumus vairāku gadu desmitu laikā. Krievu apskatnieki spriež, ka tik plaši drošības pasākumi valstī nebūs pieredzēti kopš vasaras olimpiskajām spēlēm Maskavā 1980. gadā, un to izmaksas, kā ziņo Krievijas laikraksts “Vedomosti”, tiek lēstas trīs miljardu dolāru apmērā.
Simts kilometru uz ziemeļiem un četrdesmit kilometru uz dienvidiem no Sočiem ir noteikts drošības perimetrs. Saskaņā ar Krievijas drošības dienestu izplatīto informāciju spēļu laikā Sočos patrulēs 37 tūkstoši policistu. No tiem liela daļa joprojām mācās angļu valodu un piedalās apmācībās, kurās tiek trenētas viņu prasmes veikt ārkārtas operācijas kalnu apvidos. Līdztekus policistiem par drošību Sočos rūpēsies arī Civilās aizsardzības ministrijas 23 tūkstoši pārstāvju, kā arī liels skaits karavīru, robežsargu un izlūkdienestu aģentu. Apvidus mežos patrulēs Krievijas īpašo spēku vienību kaujinieki. Bet Melnajā jūrā netālu no Soču piekrastes patrulēs Krievijas karaflotes kuģi un zemūdenes, gaisā ik pa laikam būs manāmi iznīcinātāji un kara lidmašīnas. Visā pilsētā izvietots pusotrs tūkstotis novērošanas kameru.
Ārkārtīgi stingrie drošības pasākumi Sočos tika ieviesti vakar – tieši mēnesi pirms spēļu sākšanās. Pilsētas viesiem, kuri Sočos plāno uzturēties ilgāk par trim dienām, ir jāreģistrējas vietējās varasiestādēs. Savukārt sporta spēļu biļešu īpašniekiem tiks izsniegtas īpašas apmeklētāju pases, kuras automātiski visus cilvēka personīgos datus nosūtīs Krievijas drošības dienestiem. Šobrīd Sočos vairs nevar iebraukt neviena automašīna, ja neskaita īpašu atļauju ieguvušās kravas mašīnas, kas uz olimpisko spēļu norises vietu ved pārtiku un citus preces.
Mēģinājumos bloķēt teroristu piekļuvi spēļu norises vietai Sočos arī izveidotas dažāda līmeņa drošības zonas. Tā, piemēram, spēļu viesiem būs liegta iebraukšana Soču apgabala pierobežā ar Krievijas 2008. gadā okupēto Abhāzijas apgabalu, arī kalnu apvidus pie Krasnaja Poļana ciemata, kur norisināsies kalnu slēpošanas sacensības, ne visiem būs pieejams, skaidro krievu mediji. Bez uzraudzības nepaliks arī iedzīvotāju elektroniskā saziņa, Krievijas Federālajam drošības dienestam liekot lietā komunikācijas novērošanas sistēmas.