Oleksijs Meļņiks
Oleksijs Meļņiks
Foto – Karīna Miezāja

– Kāpēc bija iespējama šāda svešas valsts iejaukšanās Ukrainas drošības struktūrās? 2

– Janukovičs nekad nebija normāls politiķis un nerīkojās kā valstsvīrs. Viņam bija savas savtīgas intereses, kuras viņš īstenoja prezidentūras laikā, un viņa rīcība balstījās uz spēju pēc iespējas labāk izdabāt Krievijai. Vadošos spēku struktūru amatos bija Krievijas Federālā drošības dienesta (FDD) cilvēki, arī Ukrainas Drošības dienestu vadīja Krievijas pilsonis. Pēc padzīšanas viņi jau nākamajā dienā sēdēja Kremlī un konsultēja agresoru. Krimas notikumu laikā daudzi uzdeva jautājumus, kāpēc pussalā, kur ir dislocēti 17 000 mūsu karavīru, Ukrainas armija neizrādīja pretestību “zaļajiem cilvēciņiem”? Marta sākumā viens no mūsu armijas admirāļiem deva atbildi – spējīgi kaujai ir tikai 6000 karavīru no 128 000. Likt pretim viņus 20 000 Krievijas karavīriem, kas bija Krimā un 
60 000 pierobežā, bija neiespējami. Ukrainas armija bija pilnībā nesagatavota šādai situācijai. Aizsardzības budžets veidoja vienu procentu no Iekšzemes kopprodukta, turklāt lielākā daļa no tā tika atvēlēta karaspēka uzturēšanai un pabarošanai, bet bruņoto spēku attīstībai palika ļoti maz. Militārās stratēģijas jomā Krievija oficiālajos dokumentos netika minēta kā iespējamais agresors. Tāda doma izskanēja vien no ekspertiem un opozīcijas politiķiem. Krievijas īstenotā agresija izrādījās negaidīta Ukrainai.

Reklāma
Reklāma
DHL lidmašīnas avārija Viļņā: traģisks negadījums vai Krievijas sabotāža? Publicēta pilotu un lidojuma kontrolieru saruna pirms traģēdijas… 152
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Lasīt citas ziņas

– Sevastopolē ir dislocēta Krievijas Melnās jūras flote, un līgumu par tās atrašanos uz Ukrainas zemes Janukovičs savulaik pagarināja…

– Sākumā bija paredzēts, ka Krievijas Melnās jūras flotei Sevastopolē jāpaliek līdz 2017. gadam. Neviena Ukrainas valdība, pat prezidents Juščenko savulaik nebūtu spējis paātrināt tās izvešanu, jo pārējās Krievijas bāzes nespētu uzņemt ekipējumu. Pārdomas sabiedrībā raisīja Krievijas un Gruzijas konflikts, jo iznāca, ka Ukraina agresorvalstij savu darbību īstenošanai deva savu teritoriju – konfliktā aktīvi piedalījās Krievijas Melnās jūras flote. Savā ziņā Ukraina kļuva arī par agresorvalsti pret sev ļoti draudzīgo Gruziju. Toreiz parādījās jautājums par bāzes lietderību un līguma pārtraukšanu. Tomēr viens no pirmajiem darbiem, ko izdarīja Janukovičs, bija līguma pagarināšana par Krievijas Melnās jūras flotes atrašanos Ukrainā vēl uz 25 gadiem, lai izdabātu Krievijai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.