Arī mūsdienu Krievijā rodamas vīzijas, ka tā iemieso Trešo Romu jeb Austrumromas impēriju. Tad jau iznāk, ka te saduras divas “impērijas” – ES un Krievija. Kura no tām savās darbībās ir disciplinētāka? 32
Ja pieņemam jūsu salīdzinājumu, tad Krievija ir bīstama un efektīva īstermiņā, bet vāja vidējā griezumā un ilgtermiņā. Eiropas “impērija” ir neefektīva īstermiņā, bet tā var būt stipra un efektīva ilgtermiņā, ja kļūst sakārtotāka. Problēma ir, ka vāja vara izmanto lielu militāro spēku, bet spēcīga vara izmanto par maz spēka. Es ceru, ka atjaunosies dabiskais līdzsvars abās “impērijās”. Joprojām eiropiešu apziņā aktīvas ir imperatora Diokletiāna iecirstās Rietumromas impērijas robežas, kuras beidzās pie Elbas upes Vācijā. Tā ir skaidra mentāla šķelšanas līnija, kas darbojas joprojām. Teritorija, kas ir uz austrumiem no Elbas, joprojām tiek uztverta kā Austrumeiropa. Uz rietumiem – tā ir Vakareiropa. Joprojām mēs nedomājam kā vienotā Eiropā dzīvojoši cilvēki. Jāapzinās, ka ES kā alianse ir sasniegusi savas politiskās integrācijas spēju robežas šajā bīstamajā laikā. Daudzi Eiropas projekti ir bijuši katastrofāli – Britānijai labākā izvēle bija izstāties, nav atrisināta eirokrīze, turpinās strukturālās problēmas. Kamēr Eiropas politiskajiem līderiem nebūs drosmes konfrontēt sevi ar realitāti, mēs izskatīsimies daudz vājāki Krievijas līdera acīs.
Kā jūs lūkojaties uz Krievijas stratēģiju – nerunāt ar ES vadību, bet mēģināt atrast sev draudzīgus partnerus, aicinot atsevišķu valstu premjerus uz divpusējām sarunām Maskavā?
Tā ir ļoti gudra Krievijas stratēģija – Maskava secinājusi, ka neesam vienoti un ka par sevi izsakāmies negatīvi. Itālija ir nopirkta, Ungārija un Grieķija ir pielaidīgas attiecībā uz Kremļa politiku, bet Kipra kļuvusi par Krievijas bagātnieku “nodokļu paradīzi”. Un šī situācija mūs ved atpakaļ pie vienkārša jautājuma – vai tam, ko mēs paziņojam un arī ierakstām līgumos, ir reāls svars? Galu galā briti bija noguruši no šīs situācijas. Britānija ir pragmatiska valsts un cilvēki bija noguruši klausīties politiskajās aplamībās.