Putins jaunajiem karavīriem piesola summu, kas līdzvērtīga jaunam dzīvoklim Maskavā. Cik liela ir dzīvības cena? 0
Karadarbība Ukrainā turpinās, un Krievijas valdība pieņem ar vien jaunus lēmumus, kas it kā mēģina motivēt civiliedzīvotājus pievienoties armijai. TV24 raidījumā “Aktuālais par karadarbību Ukrainā” Zemessardzes štāba virsnieks, NBS majors Jānis Slaidiņš, sniedza interesantas un analītiskas pārdomas par Krievijas taktiku, pievēršot uzmanību gan finansiālajiem, gan politiskajiem aspektiem.
28 000 eiro atlīdzība un ekonomiskā realitāte
Slaidiņš stāsta par vienreizējām, bet iespaidīgajām summām, ko Krievijas valdība ir gatava maksāt par jauniem karavīriem, lai papildinātu savus spēkus Ukrainā:
Šāda summa Maskavā jau būtu pietiekama dzīvokļa iegādei, un kaut arī “ne centrā gluži,” summa tomēr ir ievērojama. Krasnodaras apgabals un citi reģioni maksā mazāk, taču līdzīga tendence ir vērojama arī tur. Raidījuma vadītājs Jānis Labucs norāda uz interesantu faktu: “Viņi paraksta līgumu ar Krievijas Aizsardzības ministriju, bet jautājums ir – vai tiešām viņi šo summu arī saņem?”
Šāda atlīdzība, protams, ir vilinoša, taču rodas jautājums, cik ilgi Krievija spēs uzturēt šādas izmaksas, ņemot vērā pieaugošo ekonomisko spiedienu.
Finansiālā atkarība no Rietumiem – Ukrainas izaicinājumi
Kaut arī Krievija piedāvā iespaidīgas summas karavīriem, Ukrainai šādas iespējas nav. “Ukraina nevar kaut ko tādu realizēt,” atzīst Slaidiņš, skaidrojot, ka valsts ekonomiskā situācija ir daudz sarežģītāka. “Ukraina nav tik bagāta, pat ar visām rietumu piešpricēm.” Ukrainas ekonomika pašlaik ir ievērojami atkarīga no Rietumu finansiālās palīdzības, un šī atkarība būtiski ietekmē arī militāro darbību atbalsta apmērus.
Tomēr kopumā, kā norāda Slaidiņš, Krievijas ekonomika saskaras ar pieaugošām problēmām, jo lielie maksājumi karavīriem un militārās darbības uzturēšana prasa milzīgus resursus. Slaidiņš uzskata, ka, lai arī Krievijas valdība mēģina uzņemties šos izdevumus, tās ekonomika šobrīd ir pilnīgi atkarīga no ārējiem resursiem, kas nāk no dažādām sadarbības valstīm.