Putins izspēlē Sīrijas kārti 0
Pastiprinot militāro klātbūtni Sīrijā, Krievijas mērķis ir atgūt savu zaudēto lielvaras statusu un neitralizēt ASV pozīcijas cīņā pret “Islāma valsts” teroristiem, uzskata analītiķi.
Kremlis uzmetas par starpnieku
Par spīti ASV brīdinājumiem atturēties no militārās klātbūtnes palielināšanas Sīrijā, Krievija pēdējo nedēļu laikā turpinājusi piegādāt ieročus un militāro tehniku Sīrijas valdošajam režīmam. Krievija šonedēļ uz Sīriju nosūtījusi 12 triecienlidmašīnas SU-24, 12 lidmašīnas SU-25 un četrus iznīcinātājus “Flanker”. Pagājušajā nedēļā tā nosūtījusi septiņus “T-90” tankus un artilēriju. Lai īstenotu savus mērķus un vienlaikus glābtu Maskavai draudzīgā Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmu, Krievija pēdējās nedēļās cenšas ieņemt aktīvu starpnieka lomu attiecībā uz Sīrijas pilsoņkaru un starptautiskajiem līdz šim neveiksmīgajiem centieniem cīnīties pret teroristu grupējumu “Islāma valsts”, kas kontrolē plašas teritorijas Sīrijā un Irākā. Maskava, kas vairākkārt uzsvērusi nepieciešamību izveidot vienotu fronti cīņai pret teroristu grupējumiem Sīrijā, vēlas, lai ASV un tās sabiedrotie kopā ar Krieviju un Sīrijas valdības militārajiem spēkiem veidotu vienotu koalīciju pret teroristiem. ASV līdz šim uzstājušas, ka sadarbība ar Krieviju ir iespējama tikai tad, ja koalīcijas kopējais mērķis ir ekstrēmistu iznīcināšana, taču Kremļa mērķis saglabāt Asada pozīcijas riskē saasināt un vēl vairāk paplašināt konfliktu Sīrijā. Vairāki eksperti brīdina, ka sadarbība ar Krieviju, lai risinātu Sīrijas krīzi, var ASV radīt katastrofālas sekas.”Krievijas piedāvātā koalīcija nav nekas cits kā gudri veidotas lamatas Baltajam namam un Eiropai,” raksta “Politico”. Analītiķi norāda, ka tieši Krievijas ilgstošais militārais atbalsts Asada režīmam turpina uzturēt asiņaino pilsoņu karu Sīrijā, kur kopš konflikta sākuma 2011. gadā bojā ir gājuši vismaz 240 000 cilvēku.
Ziņu aģentūra “Bloomberg” vēsta, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins gatavs sākt patstāvīgus uzlidojumus Sīrijā džihādistu grupējumam “Islāma valsts”, ja ASV noraidīs viņa ierosinājumu cīnīties pret sunnītu teroristiem kopīgiem spēkiem. Putins ierosinājis veikt kopīgu militāru operāciju pa paralēliem ceļiem, vienlaikus īstenojot politisku pāreju un mazinot Sīrijas prezidenta lomu. Putins ir neapmierināts ar ASV kavēšanos sniegt atbildi, un viņš ir gatavs Sīrijā rīkoties patstāvīgi. Eksperti uzskata, ka pašreizējās Kremļa politikas mērķis ir padarīt ASV par ienaidnieku un likt izskatīties tai vājai cīņā pret “Islāma valsti”. Kremlis rīkojās izlēmīgi un elastīgi, mēģinot nostiprināt savas pozīcijas Tuvajos Austrumos un Eiropā brīdī, kad ASV uzmanība bija atslābusi. Turklāt Maskava spiež Rietumus sadarboties, lai atrisinātu krīzes situācijas, kuras pati izraisījusi.
Taktisks pamiers Austrumukrainā
Pamiers Austrumukrainā, kas ir spēkā kopš 1. septembra, liecina par Krievijas taktikas maiņu. Analītiķi pieļauj, ka tas tiks ievērots vismaz līdz 28. septembrim, kad ANO Ģenerālajā asamblejā ar savu pirmo runu desmit gadu laikā uzstāsies Krievijas prezidents Vladimirs Putins. “Tā ir daļa no viņa stratēģijas, lai piespiestu Balto namu un ASV prezidentu Baraku Obamu atbalstīt Krievijas aktivitātes Sīrijā,” raksta “Politico”. Savukārt haoss, ko radījis Sīrijas bēgļu vilnis Eiropā, izraisot vienu no spēcīgākajām politiskajām krīzēm Eiropas Savienībā, skaidri iezīmē arī Eiropas politiķu retorikas maiņu. Rietumvalstis, kuras bija uzstājušas uz Asada atkāpšanos, varētu mīkstināt savu nostāju un pievērt acis uz notikumiem Ukrainā, mēģinot panākt Sīrijas pilsoņkara izbeigšanu. “Mums ir jārunā ar daudziem spēlētājiem, tostarp Asadu, kā arī citiem,” vakar paziņoja Vācijas kanclere Angela Merkele pēc ES samita par migrācijas krīzi, kuru izraisījis Sīrijas pilsoņkarš. Pēc ekspertu domām, aktīvi iesaistoties Sīrijas notikumos, Krievijas mērķis ir novirzīt Rietumu uzmanību no notikumiem Ukrainā cerībā, ka kopīgā cīņa pret teroristiem liks rietumvalstīm pievērt acis uz noziegumiem Ukrainā. Tam nepiekrīt Hārvarda universitātes starptautisko un konstitucionālo tiesību profesors Noa Feldmans. Intervijā ziņu aģentūrai “Bloomberg” viņš norāda, ka Putins nevis novērš uzmanību no notikumiem Ukrainā, bet piedāvā Rietumiem kaut ko tik vērtīgu, ko var iemainīt pret iespēju nostiprināt pozīcijas Ukrainā: “Sīrijas spēlē tas ir viņa trumpis.” Viņš norāda, ka Sīrija ir vienīgais reģions pasaulē, kurā Krievija var palīdzēt ASV un Eiropai. ASV ieinteresēta izbeigt šo konfliktu, jo tas rada labvēlīgus apstākļus “Islāma valsts” ekspansijai. Taču ne ASV, ne Eiropa nespēj pielikt punktu karam Sīrijā.