Putins ierosina referendumu par labojumiem Krievijas konstitūcijā 0
Krievijas prezidents Vladimirs Putins trešdien ierosinājis sarīkot referendumu par grozījumiem Krievijas konstitūcijā, lai paplašinātu parlamenta pilnvaras, vienlaikus saglabājot spēcīgu prezidentālo sistēmu.
Prezidents ar šādu paziņojumu nāca klajā ikgadējā uzrunā parlamentā par stāvokli valstī.
Viņš gan neatklāja, kad tieši šāds referendums varētu notikt. Tomēr vienlaikus Putins norādīja, ka ierosinātie grozījumi neskar konstitūcijas pamatus, tāpēc tos var apstiprināt parlaments pastāvošās procedūras ietvaros, pieņemot attiecīgus konstitucionālos likumus.
Putins aicināja paplašināt parlamenta pilnvaras, uzticot deputātiem atbildību par premjerministra un kabineta locekļu izvēli. Putins ierosināja piešķirt parlamenta deputātiem tiesības ne tikai saskaņot, ber arī apstiprināti premjera, visu vicepremjeru un ministru kandidatūras, turklāt prezidentam nebūs tiesības tās noraidīt.
Taču viņš uzsvēra, ka Krievijai nevajag kļūt par parlamentāru republiku un tai jāpaliek spēcīgai prezidentālai republikai. Tāpēc prezidentam jābūt tiesībām atlaist premjeru vai ministrus sakarā ar uzticības zaudēšanu vai pienākumu nepildīšanu.
Tāpat Putins norādīja, ka neiebilst pret vārdu “pēc kārtas” svītrošanas no normām par tiesībām tikt ievēlētam par prezidentu ne vairāk kā divus termiņus, lai arī neuzskata šo jautājumu par principiālu.
Viņš arī ierosināja rakstiski noteikt Krievijas konstitūcijas prioritāti pār starptautiskajām tiesībām un līgumiem, lai Krievijā strādātu tikai tās normas, kuras nav pretrunā Krievijas konstitūcijai.
“Kopā mēs noteikti mainīsim dzīvi uz labo pusi,” uzsvēra prezidents.
Krievijas Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja Ella Pamfilova paziņoja, ka Putina ierosināto konstitūcijas grozījumu apstiprināšanai tiks izraudzīts nevis referendums, bet cita tautas apspriešanās forma.
“Vadoties pēc tā, ko teica prezidents, nedomāju, ka lieta nonāks līdz referendumam. Ir arī citas apspriešanas formas. Taču šis jautājumus jāapskata vairāk saturiski un uzmanīgi,” aģentūrai “Interfax” pavēstīja Pamfilova. “Visticamāk, tā tomēr būs apspriešanās, kurai referendums nebūs vajadzīgs.”