Putina “uzvarai” Helsinkos var sekot jaunas ASV sankcijas 6
Lai gan Krievijas mediji nebeidz jūsmot par Helsinku samitu, kurā prezidents Vladimirs Putins esot “spīdoši apspēlējis” ASV prezidentu Donaldu Trampu, analītiķi atzīmē, ka Krievijas valdība jau sākusi gatavoties tālākai ekonomiskai izolācijai jaunu ASV sankciju gaidās.
Peidžs bija Kremļa “mērķtiecīgas vervēšanas objekts”
Svētdien, 22.jūlijā, prezidenta Trampa administrācija negaidīti publiskoja vēl nesen par pilnīgi slepenu uzskatītu informāciju, kas iegūta, noklausoties Trampa kampaņas bijušā padomnieka Kārtera Peidža tālruņa sarunas un caurskatot viņa e-pastu, ziņo aģentūra “Associated Press”. Informāciju un dokumentus par Trampa kampaņas bijušā padomnieka Kārtera Peidža darbību bija pieprasījuši vairāki ASV mediji saskaņā ar Informācijas brīvības likumu. Publiskoto dokumentu vidū ir Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) lūgums 2016. gada oktobrī Ārzemju izlūkošanas pārraudzības tiesai ļaut FIB noklausīties Peidža sarunas, kā arī vairāki lūgumi pagarināt noklausīšanās atļauju. Kā atzīmē laikraksts “The New York Times”, tikai ļoti retos gadījumos tiek publiskoti dokumenti par pieteikumiem Ārzemju izlūkošanas pārraudzības tiesai dot atļauju sarunu noklausīšanai. Lai gan dokumentu teksts vairākās vietās ir tā izrediģēts, lai būtu nesalasāms, dokumenti nepārprotami liecina, ka FIB pieteikumā tiesai apliecināts, ka Peidžs “sadarbojies un bijis iesaistīts sazvērestībā ar Krievijas valdību, lai grautu un ietekmētu 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanu iznākumu, pārkāpjot ASV krimināllikumu”, raksta “NYT”. Pieteikumā tiesai apgalvots, ka, “FIB ieskatā, Peidžs bija Krievijas valdības mērķtiecīgas vervēšanas objekts”.
Tramps iejaucas izmeklēšanas gaitā
Vēl šā gada sākumā par Peidža sarunu noklausīšanos bija strīdi starp republikāņu un demokrātu likumdevējiem. Republikāņi apgalvoja, ka FIB esot pārkāpis savas pilnvaras un nepamatoti ieguvis tiesas atļauju sarunu noklausīšanai. Abas puses uzstāja uz savu taisnību, taču apstrīdētā informācija nebija publiski pieejama.
Pēc dokumentu publiskošanas demokrātu likumdevēji uzskata, ka viņiem bijusi taisnība. “Vairāk nekā gadu republikāņu kongresmeņi uzstāja, ka Tieslietu ministrijai un FIB ir jāpublisko augstas slepenības dokumenti, mēģinot izjaukt īpašā prokurora (Roberta Millera) un citu nacionālās drošības iestāžu izmeklēšanu (par Trampa kampaņas darbinieku saistību ar Krievijas amatpersonām) un radīt aizsegu prezidentam,” paziņojusi Demokrātu partijas frakcijas līdere Kongresa Pārstāvju palātā Nensija Pelosi. Viņa uzsvēra, ka “mūsu nacionālās drošības un mūsu demokrātijas vārdā šai svarīgajai izmeklēšanai ir jāļauj turpināties bez republikāņu iejaukšanās”. “Republikāņu partijai ir jāpārtrauc uzbrukumi mūsu tiesībsargāšanas un izlūkošanas iestādēm un beidzot jāizšķiras, kurā pusē viņi ir,” teica Pelosi.
Demokrātu kongresmenis no Kalifornijas Ādams Šifs, kurš darbojas Pārstāvju palātas Izlūkošanas komitejā, uzskata, ka publiskotie dokumenti apliecina “FIB pamatotās bažas par Peidža darbību”. Demokrātu likumdevējs paziņojis, ka, viņaprāt, dokumentus nevajadzēja publiskot izmeklēšanas gaitā, jo runa ir par nacionālās drošības jautājumiem. Šifs vaino prezidentu Trampu par Pārstāvju palātas republikāņu frakcijas ziņojuma publiskošanu par FIB pieteikumu tiesai Peidža sarunu noklausīšanai. Šifa ieskatā, no prezidenta puses tā bijusi “atklāti politiska un egoistiska iejaukšanās, lai kavētu īpašā prokurora vadīto izmeklēšanu”.