Foto: Vladimir Fedorenko/Sputnik/Scanpix/LETA/Foto: Mikhail Tereshchenko/ITAR/TASS/SCANPIX/LETA/ kolāža – la.lv

Putina runasvīra meitai netraucēta pieeja ES iestāžu dokumentiem. Jeļizaveta zīmējas arī politikā 2

Krievijas prezidenta Vladimira Putina runasvīra Dmitrija Peskova meita Jeļizaveta strādā par stažieri Eiropas Parlamentā, kur viņai ir netraucēta pieeja EP mītnēm Briselē un Strasbūrā, kā arī dažādiem Eiropas Savienības iestāžu dokumentiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas
Foto: Vladimir Fedorenko/Sputnik/Scanpix/LETA

Kontrole EP iestāžu darbā nav stingra

Jeļizaveta Peskova, Kremļa runasvīra Dmitrija Peskova 21 gadu vecā meita, strādā par stažieri pie Francijas eiroparlamentā­rieša Aimrika Šoprāda, kurš publiski atbalstījis Krievijas veikto Ukrainai piederošās Krimas pussalas aneksiju 2014. gadā. Šoprāds apstiprinājis, ka Peskova strādā viņa birojā, ziņo raidsabiedrība RFE/RL.

CITI ŠOBRĪD LASA

Peskova Francijā studē tieslietas. Kā praktikante Peskova stažēšanās laikā no 2018. gada novembra līdz 2019. gada aprīlim saņem stipendiju 1000 eiro mēnesī no attiecīgā parlamentārieša budžeta, kas paredz biroja darbinieku algošanai 25 000 eiro mēnesī.

“Mis Peskova noteikti ir Krievijas Federācijas svarīga ierēdņa meita, bet kā studentei viņai nav mazāk tiesību kā citiem jauniem cilvēkiem veikt stažēšanos studiju laikā,” paziņojis Šoprāds. Pēc viņa teiktā, Peskova nevarot piedalīties EP komiteju slēgtajās debatēs, kā arī ES–Krievijas parlamentārās komitejas darbā. Ekspertu ieskatā, kontrole EP iestāžu darbā nav stingra un stažierim ir iespēja piekļūt arī konfidenciālai informācijai, kā arī EP iekšējam informācijas tīklam.

Šoprāds piebilda, ka Peskova šobrīd nestrādā Krievijā ne valsts, ne privātā sektorā, tāpēc viņa neesot interešu konfliktā, strādājot viņa birojā. Šoprāds darbojas Eiroparlamenta Ārlietu komitejā un Drošības un aizsardzības apakškomitejā un ir ES–Krievijas parlamentārās komitejas delegācijas loceklis.

Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses sekretāra Dmitrija Peskova meitai Jeļizavetai, kas šobrīd ir praktikante Eiropas Parlamentā, nav piekļuves konfidenciāliem dokumentiem, ziņu aģentūrai AFP apliecinājusi EP pārstāve. Viņa norādīja, ka praktikantiem un asistentiem nav piekļuves konfidenciāliem dokumentiem.

Kā noprotams no viņas paziņojuma, arī Šoprādam nav piekļuves šādiem materiāliem. Šoprāds EP 2014. gadā tika ievēlēts no Nacionālās frontes saraksta, tomēr pēc gada kļuva par neatkarīgu deputātu. Kārtējās EP vēlēšanas notiks maijā. Amatpersonas Briselē ir nopietni satraukušās par ārējo spēku, pirmkārt jau Krievijas, ietekmi uz vēlēšanām.

Jeļizaveta zīmējas arī politikā

Foto: Mikhail Tereshchenko/ITAR/TASS/SCANPIX/LETA

Šoprāds bija viens no starptautiskajiem novērotājiem Maskavas rīkotajā referendumā Krimā pēc šīs Ukrainai piederošās teritorijas militāras pārņemšanas un aneksijas 2014. gada martā. Šoprāds nodēvējis referenduma rīkošanu kā “pamatotu”, pretēji Eiropas Savienības oficiālajai nostājai. ANO Ģenerālās Asamblejas rezolūcijā, ko atbalstīja vairāk nekā simt valstis, šis referendums atzīts par spēkā neesošu un apstiprināta Asamblejas uzticība Ukrainas teritoriālajai vienotībai.

Reklāma
Reklāma

Savulaik Peskova meita, vēl būdama padsmitniece, bija ieradusies kopā ar tēvu Sevastopolē, Krievijas Melnās jūras flotes bāzē okupētajā Krimā, kur attaisnoja Kremļa akciju un vietējā kuģu būves rūpnīcā centās dot padomus, kā reklamēt un attīstīt kuģu būves nozari. Kā atzīmē raidsabiedrība RFE/RL, 19 gadus vecā Peskovas jaunkundze, kura tolaik studēja tirgzinības Francijā, sniedza paraugstundu Krievijā ­kupli sazēlušajā radu būšanā.

Kremļa kritiķis un Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs apsūdzējis virkni Krievijas amatpersonu pret Rietumiem vērstas kampaņas uzkurināšanā pašmājās, tajā pašā laikā sūtot savus bērnus skolās un ceļojumos uz rietumvalstīm. Jau vairākus gadus Jeļizaveta, Peskova meita no pirmās laulības, ir veikusi mēģinājumus iesaistīties Krievijas politikā. 2017. gadā viņa piedalījās tīmekļa blogeru saietā, ko rīkoja Valsts dome – Krievijas parlaments, un apmeklēja Čečeniju, kur laidās dejā ar Kremļa atbalstīto vadoni Ramzanu Kadirovu. Viņa bieži zīmējas sociālajos tīklos un lepojas ar mītnēm Maskavā, Parīzē un Briselē.

EP nav drošības sieta

Vairāki RFE/RL aptaujātie Eiroparlamenta deputāti bija neziņā, ka līdzās viņiem EP strādā Krievijas augsta ierēdņa meita. Lai akreditētu stažieri EP, ir jāaizpilda tikai īsa veidlapa ar vārdu, dzimšanas gadu un identifikācijas apliecības numuru, kā arī kontrakts par finanšu noteikumiem un veselības apdrošināšanu.

Latvijas eiroparlamentāriete Sandra Kalniete uzskata viņas darbību EP par “nolaidību” no EP personāla puses. “Tas ir EP vispārējās drošības noteikumu pārkāpums,” teica Kalniete, aicinot nepieļaut Putina preses sekretāra meitas darbu Eiropas Parlamentā, jo tas ne tikai kompromitē EP kā institūciju, bet attiecīgajai personai dod pilnu piekļuvi EP datubāzēm. “Diemžēl EP nepastāv tāds drošības siets darbinieku vai stažieru pieņemšanā, kāds ir NATO galvenajā mītnē,” atzīmēja Kalniete.

Pes­kovs jau daudzus gadus ir Putina preses sekretārs, un starptautiskie mediji ir norādījuši, ka viņa un viņa meitas dzīvesveids ne tuvu neatbilst viņu oficiālajiem ieņēmumiem. Lietuvas eirodeputāts Petrs Austrevičs uzskata, ka Pes­kovas kā stažieres darbošanās “nodara lielu kaunu Eiropas Parlamentam”. “Es nespēju noticēt, ka Kremlis tur savu roku ES iestāžu kabatās un sirdī,” teica Austrevičs.

Vācu eiroparlamentārietis Knuts Flekenšteins uzskata, ka būtu bijis publiski jāpaziņo, ka persona ar tādiem politiskiem sakariem kā Peskova ir sākusi strādāt Eiroparlamentā. “Es divreiz padomātu, ko man teikt sarunā ar viņu,” piebilda Flekenšteins.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.