Putina kritiķim piespriež ārstēšanos psihiatriskajā slimnīcā 0
Maskavas tiesa piespriedusi kādam opozīcijas aktīvistam ārstēšanos psihiatriskajā slimnīcā, valdošās varas kritiķiem norādot, ka vēršanās pret politiskajiem disidentiem aizvien atgādina Padomju Savienībā piekoptās metodes kritiķu apkarošanā.
Zamoskvoretskas apgabala tiesa atzina Mihailu Kosenko par vainīgu dalībā Krievijas prezidenta Vladimira Putina kritiķu rīkotajā mītiņā pagājušājā gadā. Iepriekš tiesas mediķi jau bija paziņoja, ka viņš sirgst ar paranoīdo šizofrēniju, tāpēc opozicionāram nepieciešama ārstēšanās psihiatriskajā slimnīcā. Šā iemesla dēļ pērnajā rudenī viņam varas iestādes neļāva arī piedalīties mātes bērēs. Kosenko jau pavadījis 16 mēnešus pirmstiesas aizturēšanas izolatorā, bet tagad viņam būs jādodas uz psihiatrisko slimnīcu.
Krievijas opozīcija pārliecināta, ka mediķi apzināti atzina Kosenko par psihiski slimu, kas tādējādi viņu padara par bīstamu kā sev, tā sabiedrībai.
Kosenko piedalījās plašos protestos pirms Putina inaugurācijas prezidenta amatā 2012. gada maijā. Pēc demonstrācijām tika aizturēti vairāki desmiti Kremļa saimnieka kritiķi.
Kosenko lieta izpelnījusies arī starptautisko uzmanību. Organizācija “Amnesty International” nodēvejusi Putina kritiķi par “sirdsapziņas cietumnieku”. Bet cilvēktiesību aizstāvības organizācija “Human Rights Watch” aktīvista notiesāšanu nosauca par “smagu cilvēktiesību pārkāpumu”, un Kosenko izvirzītās apsūdzības nodēvēja par “nesamērīgām”.
Padomju Savienībā izplatīta bija prakse, kad politiskie disidenti tika atzīti par šizofrēniķiem un ievietoti psihiatriskajās slimnīcās. Kaut arī pēc Padomju Savienības sabrukuma Krievijas tieslietu sistēmā tika izskausts šāds soda mērs, pēdējos gados vairāku valsts apgabalu vietējās amatpersonas šādu soda mēru politiskajiem pretiniekiem atjaunojušas.