Putina draugu klubs 1
Jau vairāk nekā desmit gadus Rodas salā Egejas jūrā oktobrī notiek Kremļa politikas atbalstītāju saiets, kurā pielūgsmes objekts nav mītiem apvītie sengrieķu dievi, bet gan Krievijas prezidents Vladimirs Putins.
Pielūdz Kremļa dievu
Rodas salas saiets tiek dēvēts par “Civilizāciju dialoga” forumu, kas tiek rīkots kopš 2003. gada. Pasākuma aizbildnis ir Vladimirs Jakuņins, vēl nesen Putina tuvākā loka cilvēks un uzņēmuma “Krievijas dzelzceļš” vadītājs. Pirms diviem mēnešiem Putina uzticības persona negaidīti tika atlaists no amata. Aizvadītās nedēļas nogalē uzturoties Rodas salā, Jakuņins noraidīja pieņēmumus, ka viņam varētu būt radušās problēmas pēc attiecību pasliktināšanās ar Putinu. “Šobrīd mana lielākā problēma ir manas mazmeitas 16. dzimšanas diena,” intervijā izdevumam “Politico” nevērīgi teica Jakuņins. Forumā, kas neoficiāli tiek dēvēts par Putina pielūgšanas biedrību, tradicionāli pulcējas politiķi un domnīcu pētnieki, kuru vairākums dedzīgi atbalsta Kremļa mesiānisko, pret Rietumiem un ASV vērsto politiku.
Zaudē Kremļa uzticību
Analītiķi atzīmē, ka Putina uzticības persona, vismaz līdz atlaišanai no ietekmīgā un ienesīgā uzņēmuma “Krievijas dzelzceļš” vadītāja amata, ir iekļauts ASV sankciju sarakstā kā amatpersona, kas saistīta ar agresiju pret Ukrainu. Jakuņins var apmeklēt Rodas salu, jo savulaik nav iekļauts ES melnajā sarakstā, pateicoties Latvijas iebildumiem. Saskaņā ar oficiālo paziņojumu Jakuņins atkāpās no amata, ko bija ieņēmis desmit gadus, lai kļūtu par senatoru Krievijas Federācijas padomē. Taču pēc dažām nedēļām vienīgais neatkarīgais Krievijas TV kanāls “Doždj” vēstīja, ka Jakuņins atlaists, jo zaudējis Putina uzticību sakarā ar pieaugošajām apsūdzībām korupcijā. Pēdējais piliens bija ziņa, ka Jakuņina dēls Andrejs, kurš jau vairākus gadus dzīvo Londonā 4,5 miljonu mārciņu vērtā savrupnamā, ir saņēmis Britānijas pilsonību. “Putins to uztvēra kā nodevību kara situācijā ar Rietumiem,” TV kanāls citēja divus avotus Jakuņina aprindās. Atzīstot, ka viņa dēls kļuvis par Britānijas pilsoni, Jakuņins noliedza, ka tam būtu kāds sakars ar viņa aiziešanu no “Krievijas dzelzceļa” priekšnieka amata: “Te nav saistības. Pavērojiet, cik daudzām Krievijas amatpersonām ir zaļā karte (pastāvīgas uzturēšanās atļauja ASV) vai dubultpilsonība. Viņu sievas un bērni dzīvo ārzemēs, un neviens par to neuztraucas.” Viņš arī noliedza apsūdzības, ka uzņēmums “Krievijas dzelzceļš” būtu atmazgājis naudu caur viņa dēlam piederošām firmām Kiprā. Kā izteicās informēti avoti TV kanālā “Doždj”, tieši šīs apsūdzības esot vairojušas Putina niknumu. “Ir jābūt idiotam vai provokatoram, lai apgalvotu ko tādu,” intervijā “Politico” teica Jakuņins, taču atteicās apspriest savas atkāpšanās īstos iemeslus.
Jakuņins mīl mašīnas un sievietes
Krievijas opozīcijas aktīvisti un plašsaziņas līdzekļi jau gadiem apsūdzējuši Jakuņinu korupcijā. Viņa milzīgais savrupnams Maskavas tuvumā ar īpaši aprīkotu telpu kažoku glabāšanai ir kļuvis par simbolu Putina laika varasvīru greznajai dzīvei.
Uzrunājot forumu, kas notika pieczvaigžņu viesnīcā, Jakuņins asi vērsās pret, viņa vērtējumā, patēriņa un dzīves baudīšanas kultu Rietumu sabiedrībā. Krievijā viņš mēdz uzstāties kā pareizticīgo baznīcas un valsts ciešāku sakaru aizstāvis un Rietumu amoralitātes kritiķis. Jautāts par savu grezno dzīvesveidu, Jakuņins bez kautrēšanās uzlocīja piedurkni, atklājot vācu firmas “A. Lange & Sohne” izgatavotu pulksteni, kura vērtība ir 140 000 eiro, kas ir aptuveni tikpat, cik maksā divistabu dzīvoklis Maskavas piepilsētā. “Man piemīt tikai divi trūkumi: mašīnas un sievietes,” atzina Jakuņins. “Elegants automobilis vai kāda skaista ierīce manī rada tādas pašas emocijas kā skaista sieviete.” Viņaprāt, vairākums bagāto cilvēku, ko viņš pazīst, nav hedonisti, jo viņi nešķiežas ar naudu. “Bet, ja jūs gribat kaut ko nopirkt, kas tur slikts?”
Putins bombardē Sīriju “racionāli”
Forumu Rodas salā apmaksā Šveicē izvietots fonds, kas saistīts ar Jakuņinu. Šogad saietā piedalījās 380 cilvēki, kuru izdevumus vismaz daļēji sedza rīkotāji. Foruma dalībnieku vidū bija Čehijas eksprezidents Vāclavs Klauss, Vācijas bijušais aizsardzības ministrs Karls Teodors cu Gutenbergs un Eiropas Padomes bijušais priekšsēdis Valters Švimmers, kurš ir foruma pastāvīgais līdzpriekšsēdētājs. Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs, kurš sākotnēji bija viesu sarakstā, aizņemtības dēļ bija atsūtījis ārlietu ministra vietnieku apsveikt foruma dalībniekus. Vairākums runātāju atbalstīja Krievijas politiku Sīrijā un Ukrainā un kritizēja Rietumus. Čehijas eksprezidents Klauss intervijā “Politico” paziņoja, ka uzskata Putina lēmumu bombardēt Sīriju par “racionālu soli”. “Jābūt kādam, kas uzskata “Islāma valsti” par simtreiz lielāku draudu nekā [Sīrijas prezidents Bašars] Asads,” viņš teica. Klauss noraidīja Maidana revolūciju Ukrainā kā “importētu un ne gluži autentisku”. Par Krimu, ko 2014. gada martā anektēja Krievija, viņš izteicās viennozīmīgi: “Tā ir Krievijas daļa un tāda paliks pārredzamā nākotnē.” Jautāts, kāpēc viņš devies uz forumu Rodā, Klauss teica, ka gribējis pavadīt kādu laiku pie jūras un uzklausīt citu eiroskeptiski noskaņotu politiķu viedokļus.