Apmeklētājs Gdaņskas Otrā pasaules kara muzejā.
Apmeklētājs Gdaņskas Otrā pasaules kara muzejā.
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Pustūkstotis vēsturnieku satraukti par Gdaņskas 2. pasaules kara muzeja likteni 0

Pieci simti Polijas un pasaules vēsturnieku parakstījuši atklātu vēstuli, kritizējot Gdaņskā izvietotā Otrā pasaules kara muzeja administrāciju par izmaiņām pastāvīgajā ekspozīcijā, kuras tiek raksturotas kā “barbariskas” un par centieniem pārvērst muzeju “propagandas iestādē”, raksta “Theartnewspaper.com”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Muzejs atvērts tikai šā gada februārī, un jau pirms tam kļuvis par politisku cīņu krustpunktu. Valstī šobrīd valdošā partija “Tiesa un taisnīgums” (PiS), kas ievēlēta 2015. gadā, uzskata, ka muzeja ekspozīcijai jāataino “poļu skatupunkts”, kamēr tās kritiķi aicina saglabāt vēsturnieku un muzeju autonomiju.

Muzeja projektu iniciēja iepriekšējā, centriskā valdība, un PiS jau uzreiz iebilda pret tā ekspozīciju universālo raksturu. Šogad, apvienojot Otrā pasaules kara muzeju ar Vesterplates muzeju, valdība guva iespēju nomainīt muzeja direktoru Pāvelu Maceviču un tagad devusi rīkojumu izmainīt ekspozīcijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens no pirmajiem eksponātiem, kas tiks izņemts no pastāvīgās ekspozīcijas, ir filma par kara ilgtermiņa ietekmi. “Tā bija ļoti svarīga naratīva sastāvdaļa,” skaidro Macevičs. “Ar filmas palīdzību mēs vēlējāmies parādīt, ka karš nav uz visiem laikiem slēgta nodaļa, tā nav pagātne. Vardarbība, civiliedzīvotāju ciešanas, joprojām ir mums apkārt. Tieksme uz vardarbību ir mūsos, tā ir daļa no cilvēka esamības.” Šobrīd filma aizstāta ar animāciju par Polijas 20. gadsimta vēsturi.

Tuvākajos mēnešos muzejs vēlas veikt vēl būtiskākas izmaiņas, liekot lielāku uzsvaru uz katoļu priesteru darbību kara laikā un poļu tautības ebreju glābējiem. Tāpat tiks mainīti uzsvari karā bojāgājušo statistikā – vairs netiks norādīt bojāgājušo skaits, bet gan procentuālā attiecībā pret iedzīvotāju skaitu.

Muzeja komunikāciju pārstāvis paziņojis, ka pakāpeniskām, neatgriezeniskām izmaiņām muzeja ekspozīcijā ir vairāki iemesli, no kuriem viens – “tas ir Polijas muzejs, kuru finansē poļu nodokļu maksātāji”. “Poļi vienkārši vēlas, lai muzejs, kuru viņi finansē, stāstītu viņu stāstu, atsauktos uz poļu pieredzi,” norādīja muzeja pārstāvis.

Savukārt protestējošie vēsturnieki iebilst, ka muzeja koncepciju izstrādājuši pazīstami pasaules vēsturnieki un muzeju darbinieki, un tā mērķis bija atklāt Polijas īpašo vietu 2. pasaules karā, vienlaikus uzsverot ciešanu vispārcilvēcisko dabu.

Macevičs paziņojis, ka gatavojas tiesvedībai pret muzeju un kultūras ministru, lai “aizsargātu ekspozīcijas viengabalainību”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.