Pusotra miljona sociālā dialoga stiprināšanai 0
Ministru kabinets (MK) akceptējis būtiskus grozījumus Eiropas Sociālā fonda programmas “Izaugsme un nodarbinātība” finansējuma sadalē. Iepriekš iecerētām aktivitātēm tiesu un tiesībsargājošo institūciju kompetences celšanai noņemti 590 224 eiro un pārdalīti sociālā dialoga stiprināšanas pasākumiem, ko īstenos Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) un Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK). Tuvākajā laikā šiem pasākumiem tiks iedalīti vēl aptuveni 900 000 eiro no Valsts kancelejas pārraudzītajiem Eiropas Sociālā fonda pasākumiem. Tātad kopumā sociālie partneri būs tikuši pie pusotra miljona eiro (tai skaitā Eiropas Sociālā fonda finansējums – 1 275 000 eiro un valsts budžeta finansējums – 225 000 eiro).
Kas tad par šo naudu jāizdara? Saskaņā ar aizvadītā gada septembrī apstiprinātajiem MK noteikumiem jāsasniedz šādi rezultatīvie rādītāji – līdz 2022. gada 30. jūnijam jānoslēdz piecas ģenerālvienošanās (koplīgumi) starp nozaru darba devēju un arodbiedrībām, kā arī jānoorganizē 25 pasākumi par darba devēju un darba ņēmēju iesaistīšanos sociālajā dialogā.
Paši sociālie partneri par saviem plāniem pusotra miljona eiro apgūšanā pagaidām runā nekonkrēti – tikšot piesaistīti ārējie eksperti, organizētas apmācības, semināri, konferences, darba grupas, veiktas nozaru tirgus izpētes un analīzes, tiks izskatīti starptautiskās tirdzniecības, konkurētspējas un nodarbinātības aspekti nozaru griezumā, stimulēti un iesaistīti arī citu nozaru pārstāvji divpusējā sociālajā dialogā. Uzsvars tikšot likts uz nozarēm, kur dialogs starp darba ņēmējiem un devējiem šobrīd ir vājāk attīstīts – kokrūpniecība, ķīmiskā rūpniecība, būvniecība, transports un loģistika.
“Tas nav budžeta naudas piešķīrums sociālajiem partneriem, bet gan ES finansēta aktivitāte, kuras ietvaros darba devēji sadarbībā ar arodbiedrībām un nozaru asociācijām īstenos pasākumus, lai veicinātu darbinieku sociālo aizsardzību un sociālo nodrošinājumu, mazinātu ēnu ekonomiku un kopumā uzlabotu uzņēmējdarbības vidi,” paskaidroja LDDK pārstāve Maija Petermane. Viņa arī uzsvēra, ka ES finansējums paredzēts dažādām aktivitātēm sešu gadu garumā.
Kad mēģinu precīzāk noskaidrot, kādi tieši eksperti tiks piesaistīti, projekti īstenoti un pētījumi veikti, organizāciju pārstāvji paskaidroja, ka pagaidām vēl projektu aprises nav tik precīzi iezīmētas, jo nepieciešams sagaidīt Eiropas Komisijas apstiprinājumu. Lieta tāda, ka sākotnēji programmā “Izaugsme un nodarbinātība” nebija iestrādāts atsevišķais pasākums sociālā dialoga stiprināšanai. Valdība to izveidoja pēc sociālo partneru lūgumiem Trīspusējās sadarbības padomē, un šādiem struktūrfondu sadalījuma grozījumiem nepieciešams EK akcepts. Valsts kancelejā gan man skaidroja, ka neformāls saskaņojums jau saņemts un oficiāla atbilde gaidāma, vēlākais, februārī.