Foto – LETA

Latvijas būvlaukumos turpina ietaupīt uz lētāku būvmateriālu rēķina 3

Kad pirms pāris gadiem likvidēja Valsts būvinspekciju, daļu tās funkciju novirzīja Patērētāju tiesību aizsardzības centram (PTAC). Nu jau gadu centrs regulāri veic būvmateriālu atbilstības pārbaudes.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Latvijas būvnormatīvu 181. punkts, kā arī ES regula 305-2011 pieprasa noteiktu būvkonstrukciju ražotājam sagatavot būvizstrādājumu ekspluatācijas īpašību deklarāciju. Tajā skaidri jānorāda, kādam mērķim detaļa domāta, kādiem ekspluatācijas apstākļiem paredzēta un kādas ir tās īpašības. Deklarācija īpaši nepieciešama būvdetaļām un būvmateriāliem, no kuriem atkarīga ēkas izturība un drošība. Tirdzniecībā nonākušās preces atbilstību (pat ja tai ir deklarācija) pārbauda, izmantojot paziņotās institūcijas. Ievadot NANDO datu bāzē preces ciparu kodu, var uzzināt, vai ražotājs pareizi kontrolē ražošanas procesu un vai izstrādājumam ir ekspluatācijas deklarācija. Eiropā darbojas daudzas paziņotās institūcijas, jo būvmateriālu klāsts ir plašs, ap 400 standartos iekļauti stikls, metāls, plastmasa, keramika u. c. izstrādājumi.

Zolitūdes traģēdija īpaši akcentēja to, ka būvju drošība lielā mērā atkarīga no pareizo būvmateriālu un būvkonstrukciju lietojuma, kaut arī tā būtu tikai nieka skrūvīte. Būvniecībā sīkumu nav. Piemēram, lai arī vienādā izskatā, cenas ziņā viena skrūve no otras var atšķirties vairākas reizes. 
Lētākajai skrūvei nebūs attiecīga marķējuma, ekspluatācijas deklarācijas un, ticamākais, nebūs vajadzīgās izturības. Diemžēl, par spīti traģēdijai, joprojām Latvijas būvlaukumos saglabājas tendence ietaupīt uz lētāku būvmateriālu rēķina, nekā paredzēts projektā. Joprojām pārbaužu veicēji konstatē, ka, piemēram, skrūve ir no viena, bet uzgrieznis – no cita ražotāja, vai izmanto nepiemērotus materiālus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai no tā izvairītos, PTAC izlases veidā pie būvniecības preču tirgotājiem un būvobjektos pārbauda celtniecībā lietoto būvmateriālu un būvkonstrukciju atbilstību likumā un normatīvajos aktos paredzētajām prasībām. Gada laikā centrs, inspicējot 58 būvlaukumus, 48 no tiem konstatēja pārkāpumus. Neatbilstoši būvizstrādājumi būvlaukumā atklāti 44% gadījumu, bet tirdzniecības vietās – 46%. Kopumā šajā laikā pārbaudīti 444 izstrādājumi, atrastas 198 dažādas neatbilstības, 145 gadījumos nebija ekspluatācijas deklarācijas un 10% gadījumu būvē nebija izmantota paredzētā būvkonstrukcija. Kopumā pārbaužu gaitā tika konstatēti rupji pārkāpumi slodzes nesošo konstrukciju izveidē, būvmateriāli nebija izvērtēti, tika izmantoti projektā neparedzēti materiāli vai, piemēram, jumtam domātie materiāli izmantoti ēkas pamatnei.

“Ja centrs konstatē būv­izstrādājuma neatbilstību tirdzniecības vietās vai būvlaukumā, tas informē par notikušo būvvaldi, tāpat centrs var pieprasīt preci izņemt no tirgus. Šobrīd PTAC plāno reizi gadā publicēt pārbaužu rezultātus, lai informētu sabiedrību par atrastajiem pārkāpumiem,” stāsta PTAC eksperte Svetlana Mjakuškina.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.