Vērtīgākas nekā Karlovi Varos 0
Ārstnieciskajās dūņās, kas tiek sagatavotas no kūdras, ir galvenokārt organiskās vielas, kas gadu tūkstošiem trūdējušas bezskābekļa vidē, no atmirušām augu daļām veidojoties kūdrai. Dažādās ieguves vietās atkarībā no kūdras veidošanās apstākļiem (kūdras tipa) atšķiras tikai dažādu organisko vielu sastāvs un koncentrācijas. Piemēram, ārstnieciskajās dūņās, ko izmanto slavenā Čehijas kūrorta Karlovi Vari tuvumā, ir ap 90% humīnskābju, bet Ķemeru dūņās ir apmēram 50% humīnskābju un fulvoskābju un 50% ūdenī viegli reducējamo vielu, kas šīs dūņas padara īpaši vērtīgas. Līdz ar to Ķemeru dūņu izmantošanas efektivitāte, salīdzinot ar Karlovi Varu dūņām, ir lielāka, secināts vides un inženierkonsultantu uzņēmuma SIA “Geo Consultants” atzinumā.
Pietikšot vēl simts gadiem
A. Širovs pastāstīja, ka plānots izstrādāt dūņu atradnes izmantošanas noteikumus, paredzot izmantoto dūņu atkārtotu iegūšanu. Tas ļautu saudzīgāk izmantot esošos dūņu resursus.
Patlaban no septiņiem dūņu reģenerācijas dīķiem (kopējais apjoms apmēram 29 tūkst. m3) trīs ir pilnībā aizauguši. Ir izstrādāti priekšlikumi visu dīķu rekultivēšanai, proti, ainaviski sakopt. Lai to izdarītu, iecerēts dīķu virsmu pārklāt ar īpašu plēvi, uz kuras uzbērt augsni un to apzaļumot. Ap dūņu laukiem raks grāvi, bet tur, kur tas jau ir, to atjaunos; teritoriju iežogos. “Šāda pieeja ļautu pēc atjaunošanas darbu veikšanas dīķus izmantot nākotnē, ja tas būs nepieciešams,” secina SIA “Geo Consultants” valdes loceklis Jānis Prols.
Arī E. Malkiela, kura savulaik Rīgas Stradiņa universitātē pētīja Ķemeru dūņas, konstatējusi to pašattīrīšanās spēju no patogēniem mikroorganismiem, kuri nonāk dūņās transportēšanas un procedūru laikā. “Šīm spējām ir liela nozīme dūņu reģenerācijas procesā, kas savukārt ļauj atkārtoti izmantot ārstnieciskās dūņas pēc reģenerācijas perioda,” secina speciāliste. Tas savukārt nozīmē, ka Ķemeros ārstnieciskās dūņas cilvēku veselībai būs pieejamas vēl ilgi – saglabājoties pašreizējiem to ieguves apjomiem, to pietiks vēl vairāk nekā simts gadiem.