Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 22
Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka pēdējā pusgada laikā izjutuši locītavu sāpes un muskuļu spazmas, taču piektdaļa iedzīvotāju šīs problēmas ignorē, liecina „Norstat” un „Mēness Aptieka” veiktā iedzīvotāju aptauja.
62 % Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka saskaras ar locītavu sāpēm, bet 46 % nomoka muskuļu spazmas jeb krampji. Tas ir mīts, ka šīs problēmas skar tikai seniorus – arī aptauja liecina, ka nav konkrētas vecuma grupas, kurās šīs problēmas ir vairāk izteiktas un visu vecumu iedzīvotāji vienlīdzīgi norāda, ka saskaras ar locītavu sāpēm un muskuļu spazmām.
Par locītavām nerūpējas daudzi
Jautājot par profilaktiskām darbībām locītavu un muskuļu veselībai, daļa jeb 14 % atzīst, ka nerūpējas par muskuļu un locītavu veselību, un visbiežāk tā norāda iedzīvotāji vecuma grupā no 30-49 gadiem, lai gan tieši šajā kategorijā lielākā daļa strādā sēdošu biroja darbu.
Vairums aptaujāto iedzīvotāju tomēr norāda, ka rūpējas par locītavu un muskuļu veselību – puse jeb 51 % aptaujāto cenšas daudz staigāt, 44 % nesmēķē, 27 % nelieto alkoholu.
Reizi dienā pus stundu fiziskām aktivitātēm ar sabalansētu slodzi velta 26 % aptaujāto iedzīvotāju, bet, veicot sēdošu darbu, izkustēties atceras vien 17 % iedzīvotāju.
Tāpat 25 % iedzīvotāju norāda, ka ievēro sabalansētu un uzturvielām bagātu diētu, par uztura bagātinātājiem locītavu un muskuļu veselībai domā 17 % iedzīvotāju, kā arī 9 % no rīta vingro, bet 10 % nodarbojas ar peldēšanu un vēl 4 % skrien.
Kā neiedzīvoties problēmās
“Darba pieredze liecina – lielākā daļa iedzīvotāju uzskata, ka minimālas fiziskas aktivitātes ir pietiekamas, lai nodrošinātu pilnvērtīgu locītavu un muskuļu veselību, taču tas tomēr ir mīts, it sevišķi gadījumos, kad novērojams locītavu nodilums un sāpes jau ir izteiktas.
Lai neiedzīvotos problēmās, svarīgi būtu ievērot veselīgu un minerālvielām pilnvērtīgu uzturu, kā arī regulēt svaru, jo katrs kilograms atstāj ievērojamas sekas uz locītavu un muskuļu veselību.
Ja sāpes locītavās un muskuļos ieilgst, noteikti aicinu vērsties pie ārsta, lai sīkāk pārrunātu turpmāko veselības saglabāšanas stratēģiju, rastu profilaktiskus risinājumus,” saka Visams Rafaels, traumatologs-ortopēds Veselības centru apvienībā un Aiwa Clinic.
„Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs papildina: „Tas, ka locītavas un kauli ar laiku nodilst, ir fakts, bet, ievērojot dažādas ārstu un farmaceitu ieteikumus, ir iespējams būtiski palēnināt šo procesu.
Ikdienā var lietot arī uztura bagātinātājus, kas satur kolagēnu, glikozamīnu un magniju. Svarīgi, lai locītavas saņemtu pietiekami daudz kalcija un, lai tas labāk uzsūktos, papildus varētu būt jālieto arī D vitamīns; ja tā pietrūkst, kalcijs neuzsūcas organismā pietiekami un rodas veselības problēmas.
Ja problēmas ar locītavām jau ir novērotas, ja tās sāp, fiksējoša ortoze palīdzēs pasargāt locītavu no traumas.”
Kamēr lokans, tikmēr jauns!
„Mēness aptiekās” ir pieejams plašs produktu klāsts muskuļu un locītavu veselībai, ko projekta „Kamēr lokans, tikmēr jauns!” laikā iedzīvotāji varēs saņemt ar papildu farmaceitiskās aprūpes iespējām, izmantojot plašo un izdevīgo „Mēness aptiekas” piedāvājumu visā Latvijā.
Rūpējoties par vajadzīgo produktu pieejamību, „Mēness aptiekā” vairākās ar muskuļu un locītavu veselību saistītās produktu grupās ir īpaši samazinātas cenas*. Par locītavu un muskuļu veselības profilaksi un riskiem „Mēness aptieka” kopā ar ārstiem aktīvi informēs Latvijas iedzīvotājus.
Muskuļu un locītavu veselībai veltītās akcijas laikā augustā un septembrī būs arī izdevīgi nosacījumi būtisku izmeklējumu veikšanai sadarbībā ar Veselības centru apvienības un Centrālās laboratorijas mediķiem.
Aptauja jūlijā veikta locītavu un muskuļu veselībai veltītās „Mēness aptiekas” akcijas „Kamēr lokans, tikmēr jauns!”ietvaros (aptaujāti 1003 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 75 gadiem).
* cenu samazinājums neattiecas uz zālēm