Vitamīnu bumba – kalmāri: kas tajos labs un kā gatavot 0
Ik pa laikam ierastā maltīte apnīk un gribas nogaršot ko neparastāku, piemēram, jūras veltes. Latviešu ēdienkartē, šķiet, reti nonāk kalmāri, tāpēc šoreiz SIA “Rīgas veselības centrs” filiāles “Imanta” uztura speciālisti JOLANTU ROZĪTI-VIŠKINTI iztaujāju par to, cik no uzturvērtības viedokļa ir ieteicma šī svešzemju ūdens radība.
– Kalmāri ir mīkstčauļu moluski ar astoņām vai desmit ekstremitātēm un apvalku. Latvijas veikalos nopērkamie ir zvejoti Vidusjūras reģionā, lielākoties Itālijā un citās pasaules daļās, piemēram, Atlantijas un Klusajā okeānā pie Ziemeļamerikas un Japānas.
Kalmāri galvenokārt uzturas mērenā klimata zonās, apdzīvo subtropu ūdeņus, tomēr ir sastopami arī Antarktīdas ūdeņos, tikai šo radību izmēri ir daudz mazāki. Pavisam pasaulē sastopami 200 līdz 300 kalmāru veidi. Tie mēdz būt no 10 centimetriem līdz pat 12 metriem lieli. Kalmāru ķermeņa bumbierveida dziedzerī atrodas interesants veidojums – tintes pūslītis, ko tie izmanto aizsardzībai. Jūtot draudus, kalmārs uz iespējamo pretinieku caur muti izšļāc tinti. Kalmāru ķidājot, rūpīgi izņemtā pūslīša saturu izmanto kā pārtikas krāsvielu makaronu un jūras produktu mērcēm.