Foto: Dainis Bušmanis

Maksāšana par pusdienām uz Lietuvas kontu daudziem skolēnu vecākiem palielina izdevumus 41

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Rīdzinieki šķendējas, kāpēc par viņu bērnu pusdienām skolā nauda jāpārskaita uz Lietuvu, kas viņiem sarežģī norēķinu procedūru un palielina izdevumus.

Apgrūtinājumi atvieglojumu vietā

Kaut arī līgumu noslēgšanai un norēķiniem īpaši izveidotā vietne “Pusdienlaiks.lv” bija iecerēta kā pasākums skolēnu vecāku norēķinu atvieglošanai, bērnu vecāki uzskata, ka nekāda atvieglošana notikusi vis nav. Minēto vietni pēc Rīgas pašvaldības 2022. un 2023. mācību gadam rīkotā iepirkuma par ēdināšanas pakalpojuma piegādātāju pabeigšanas šī gada augustā izveidoja Latvijas uzņēmumu grupa “Corporate Solutions”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bija paredzēts, ka tā atvieglos norēķinus par skolēnu pusdienām. Diemžēl cerētā rezultāta vietā vecāki sūdzas par samudžinātām un grūti izpildāmām reģistrācijas un līgumu noslēgšanas procedūrām. Taču vislielāko neapmierinātību izraisījusi komisijas maksa par pusdienu norēķiniem – 0,36 eiro par katru maksājumu.

Kā stāsta vecāki, katru nedēļu, maksājot par bērnu pusdienām, komisijas maksājumi par naudas pārskaitījumu ir 1,44 eiro mēnesī, kas nešķiet nekas traks. Toties par mācību gada deviņiem mēnešiem kopā iznāk jau 12,96 eiro.

Tas savukārt nozīmē, ka pietiekami būtiska daļa Rīgas pašvaldības līdzmaksājumu skolēnu vecākiem (pusdienu kopējā cena – 2,15 eiro, pašvaldības līdzmaksājums – viens eiro, pārējo maksā vecāki), ap 7% no šo līdzmaksājumu summas mācību gada laikā, pazūd komisijas naudās par naudas pārskaitījumiem uz Lietuvu. Lai varētu saņemt pašvaldības līdzmaksājumu, vecākiem platformā “Pusdienlaiks.lv” ir jānoslēdz distances līgums par norēķiniem ar ēdināšanas ārpakalpojumu sniedzēju.

Pusdienu nauda komersantam

Kā redzams ar kādu rīdzinieci noslēgtajā līgumā, pusdienu nauda viņai jāpārskaita nevis uz kādu Baltijas valstīs strādājošās bankas kontu, bet Lietuvā reģistrētam komersantam – akciju sabiedrībai “Corporate Services”, kas ir Latvijā dibinātā “Corporate Solutions” meitasuzņēmums.

Iznāk neparasti. Latvijā dibināts uzņēmums apkalpo Rīgas skolēnu vecākus, kas ar vietnes “Pusdienlaiks.lv” palīdzību, skolu ēdinātājiem paredzēto naudu vispirms pārskaita uz Lietuvu… Vienlaikus uzņēmumu grupas “Corporate Services” mājas lapā redzams, ka uzņēmums ar tieši tādu pašu nosaukumu, proti, “Corporate Solutions” pastāv arī Latvijā. Tam ir Rīgas adrese un konts Latvijā – SEB bankā…

Reklāma
Reklāma

Teju miljons komisijas maksājumos!

Pēc Rīgas pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta departamenta ziņām, 2022. gada 1. septembrī Rīgas skolās pavisam mācījās 68 671 skolēns. Ja visi Rīgas bērnu vecāki bez izņēmuma par maltītēm skolā cītīgi maksātu vienu reizi nedēļā, tad komisijas maksājumos aizplūstu 889 976,16 eiro.

Ja šim Lietuvas komersantam būtu atvērti konti “Swedbank”, SEB, “Luminor” un “Citadele” bankās, kurās atrodas gandrīz visi privātpersonu konti Latvijā, tad Rīgas skolēnu vecākiem papildus nebūtu jāmaksā nekas. Ir dīvaini, ka Rīgas pašvaldība, izvēloties norēķinu pakalpojumu sniedzēju, nav ņēmusi vērā šo aspektu.

Lietuvā turēt naudu drošāk

Uz jautājumu, kāpēc skolēnu vecākiem nauda būtu jāpārskaita uz Lietuvu, papildus maksājot komisijas maksu, “Corporate Services” pārstāvis Imants Felsbergs atbild, ka Rīgā ēdināšanas pakalpojumus nodrošina 14 privāti uzņēmumi, kuri izvēlējušies maksājumu veikšanas platformu “Pusdienlaiks.lv”.

Pēc viņa teiktā, vecākiem izdevumi nemainās neatkarīgi no tā, vai norēķini jāveic uz kādu no Latvijas bankām, vai uz Lietuvas banku – maksājuma apkalpošanas maksa ir vienota visā SEPA maksājumu sistēmā. Jebkurš starpbanku maksājums Latvijā esot SEPA maksājums. Jāpiebilst, ka šis apgalvojums tikai daļēji atbilst patiesībai, jo labā prakse dažādiem pakalpojumu sniedzējiem ar lielu klientu loku ir atvērt kontus vairākās bankās. Tādējādi pakalpojuma izmantotājam maksājums tās pašas bankas ietvaros, kur atrodas viņa norēķinu konts, nemaksā neko.

Kaut arī dažas Latvijas bankas maksājumu veikšanu uz bankas kontu Lietuvā lūdz aizpildīt formā, kas saucas “Starptautiskais maksājums”, komisijas naudas apmērs ir tāds pats kā iekšzemes maksājumiem Latvijā, skaidro Felsbergs. Lai atbilstoši spēkā esošajai Latvijas likumdošanai sniegtu elektronisku maksājumu apstrādes risinājumu pakalpojumus, ir nepieciešama elektroniskas maksājuma iestādes licence, kuru minētais uzņēmums saņēmis Lietuvā. Licence atļauj grupas meitas uzņēmumam “Corporate Services” sniegt maksājumu pakalpojumus visā Eiropas ekonomiskajā zonā.

I. Felsbergs skaidro, ka uzņēmums ir licencēts Lietuvā, jo šajā valstī ir labvēlīgāka vide elektronisko maksājumu pakalpojumu attīstīšanai. Latvijā ir reģistrēti tikai pieci licencēti elektronisko maksājumu uzņēmumi. Bet Lietuvā tādu ir 88, tostarp arī tādi starptautiski pazīstami kā “Paysera”, “Revolut” un citi. Visa “Pusdienlaiks.lv” elektroniskajos maciņos bērnu vecāku ieskaitītā nauda tiekot glabāta Lietuvas centrālajā bankā, kas garantē tās drošību. Savukārt vecāku elektroniskā maciņa naudas atlikumu regulējot parak­stītais Elektroniskās naudas maciņa atvēršanas un apkalpošanas līgums.

Ēdinātāji neredz iemeslu uztraukumam

Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas pārstāvis Jānis Meija stāsta, ka sākums šādai kārtībai bijis šī gada aprīļa beigās Rīgas pašvaldības lēmums par dalītā maksājuma ieviešanu. Jau tolaik visiem esot kļuvis skaidrs, ka maksātājiem – skolēnu vecākiem un pašvaldībai – un saņēmējiem – ēdinātājiem – būs vajadzīga kaut kāda vienota maksājumu platforma, tāpēc vēlāk arī tika izveidota šī “Pusdienlaiks.lv”, par kuru maksā ēdināšanas uzņēmumi.

Jautāts, kāpēc Rīgā dibināts un strādājošs uzņēmums no skolēnu vecākiem saņemto naudu pārskaita uz Lietuvu, piedevām vēl liekot maksāt komisijas naudu, Jānis Meija atbild, ka tas esot jāprasa “Corporate Solutions”. Uztraukumam par naudas aizplūšanu kaut kur citur viņš gan īsti neredzot iemesla.

Kā ietaupīt, veicot bankas pārskaitījumus

* Lai ietaupītu komisijas maksājumus, banku klientiem būs nopietnāk jāiepazīstas ar banku pakalpojumu cenrāžiem un dažādiem pakalpojumu komplektiem bankās. Tā, piemēram, “Swedbank” pārstāvis Jānis Krops saka, ka, ja “Swedbank” klientam ir atvērts maksājumu konts un ja viņam ir parastā maksājumu karte (par ko jāmaksā mēnesī 1,70 eiro, neņemot vērā 50% atlaidi līdz 22 gadu vecumam), tad maksājumiem uz citām bankām Latvijā vai uz bankām Eiropas Savienībā, vienmēr būs jāmaksā komisijas maksa 0,36 eiro par katru pārskaitījumu. Savukārt pieslēdzot šajā bankā maksājuma pamatkomplektu, būs jāmaksā 2,20 eiro mēnesī, toties nebūs jāmaksā 1,70 eiro mēnesī par maksājumu karti, kā arī 10 maksājumi mēnesī uz citām bankām Latvijā vai Eiropas Savienības dalībvalstīs būs bez 0,36 eiro komisijas maksas.

* Līdzīgus atvieglojumus piedāvā arī “SEB bankā”. Bankas privātpersonu komunikācijas vadītāja Jeļena Novaka stāsta, ka, lai nemaksātu komisijas maksu par katru naudas pārskaitījumu, bankas klienti var izvēlēties kādu no Klientu komplektiem. Atkarībā no komplekta veida, ikmēneša maksā ietilpst vairāki pakalpojumi.

Piemēram, Pamata komplektā ietilpst norēķinu karte un 10 bezmaksas pārskaitījumi. Komplekta maksa ir divi eiro. Savukārt Aktīvajā komplektā par četriem eiro mēnesī ietilpst norēķinu karte un kredītkarte, kā arī neierobežots pārskaitījumu skaits.

Vēl izdevīgāk izvēlēties Ģimenes komplektu: par pieciem eiro mēnesī komplektā ietilpstošos pakalpojumus var izmantot vismaz seši dalībnieki (viņiem nav obligāti jābūt ģimenes locekļiem). Komplektā ietilpst neierobežots maksājumu skaits, kā arī viena norēķinu karte un viena kredītkarte katram dalībniekam.

* Savukārt bankas “Luminor” biznesa attīstības vadītāja Jekaterina Ziniča vēsta, ka visām privātpersonām, kas ir “Luminor” bankas klienti, gan vietējie maksājumi, gan maksājumi uz Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīm ir bez komisijas maksas neatkarīgi no tā, vai maksājuma saņēmēja konts ir atvērts Latvijā, Lietuvā vai citur Eiropā. Bet, lai maksājumam nepiemērotu komisijas maksu, klientiem gan jāņem vērā, ka, pārskaitot naudu uz kādu no Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīm ārpus Latvijas, t. i., Eiropas ietvaros, internetbankā jāizvēlas SEPA (angl. “Single Euro Payments Area” – vienotā eiro maksājumu telpa) maksājumu šablons, nevis starptautiskā maksājuma šablons, kurā tiek veikti maksājumi dažādās pasaules valūtās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.