Pusaudžu terapeits: Šī paaudze vismazāk lieto alkoholu un vismazāk smēķē cigaretes, bet… 0

TV24 raidījumā “Rīga gatava?” Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītājs Nils Sakss Konstantinovs norāda, ka viens no lielākajiem paradoksiem ir tas, ka jaunieši mūsdienās lieto mazāk alkohola un smēķē mazāk tabakas izstrādājumus nekā jebkad agrāk.

Reklāma
Reklāma
Dabiski palīgi asinsspiediena kontrolei: 5 sēklas, ka noteikti jāiekļauj uzturā
Kokteilis
Laimīgais datums 22.02. – šīm 4 zodiaka zīmēm tā solās būt īpaši veiksmīga diena
Kokteilis
Kādā krāsā jābūt naudas makam, lai piesaistītu finansiālo labklājību? Katrai zodiaka zīmei savs veiksmes tonis
Lasīt citas ziņas

“Šī paaudze vismazāk lieto alkoholu, un viņi vismazāk smēķē cigaretes,” viņš uzsver. Daļēji to var skaidrot ar izmaiņām sociālajā dzīvē – jaunieši mazāk dodas ārpus mājas, taču vairāk laika pavada iekštelpās pie datoriem. Tomēr tas nenozīmē, ka apreibinošu vielu lietošana pilnībā izzūd. Drīzāk mainās tās raksturs.

“Marihuāna joprojām ir populārākā, nāk klāt jaunas vielas, bet tie ir vairāk tādi atsevišķi uzliesmojumi. Tas, kas ir jauns, kas varbūt nebija iepriekšējās paaudzēs, ir psihotropie medikamenti,” skaidro Konstantinovs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan varētu šķist, ka jaunieši arvien vairāk nonāk atkarību ēnā, statistika liecina par pretējo. “Jaunieši, kuri lieto kaut ko, – tas samazinās,” uzsver Konstantinovs. Tomēr tas nenozīmē, ka problēma ir pilnībā izzudusi. “Tā jauniešu proporcija, kuri sagādā kaut kādas problēmas, arī paliek plus mīnus nemainīga.” Pēc viņa teiktā, aptuveni 15% jauniešu katrā skolā veido riska grupu. Viņi tiek pamanīti visvairāk, jo ir aktīvāki un bieži izraisa lielākas problēmas skolā un apkārtējā vidē.

Šo riska grupu var iedalīt divās daļās. Pirmā – jaunieši, kuriem ar viegliem, preventīviem pasākumiem un ģimenes iesaisti ir iespējams palīdzēt. Un otra grupa – tā sauktie “superaugstā riska bērni”. Konstantinovs norāda, ka otrā riska grupa ir “tie, kas nonāks uz ielas. Tie ir tie, kas lietos vielas ilgi, un viņiem būs problēmas.” Viņš piebilst, ka šiem jauniešiem preventīvie pasākumi bieži vien vairs nepalīdz.

Ko darīt, lai palīdzētu novērst vielu lietošanu? Konstantinovs uzsver, ka viens no efektīvākajiem risinājumiem ir terapeita pieejamība skolā. “Es iesaku to, ko es ļoti promotēju – terapeits skolā kā pieeja,” tā Konstantinovs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.