Ēka, kurā sākotnēji atradās LMA.
Ēka, kurā sākotnēji atradās LMA.
Arhīva foto

Purvītis apskatīja vismaz 50 ēku! Kā pirms 100 gadiem tika izvēlēta īstā Latvijas Mākslas akadēmija? 1

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Pirms 100 gadiem Rīgā oficiāli darbu sāka Latvijas Mākslas akadēmija (LMA) tās pirmā rektora, izcilā gleznotāja Vilhelma Purvīša vadībā.

Juridiski ar valdības lēmumu augstskolu dibināja 1919. gada 20. augustā (ideja bija radusies Pētera Stučkas lielinieku režīma laikā), taču atvēršana aizkavējās par diviem gadiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vispirms galvenais traucēklis bija Neatkarības karš, pēc tam izrādījās, ka Rīgā nav viegli atrast akadēmijai piemērotas brīvas telpas.

Purvītis vēlāk apgalvoja, ka apskatījis ap 50 iespējamo ēku, taču vai nu tās neatbilda specifiskajām prasībām, vai arī nebija iespējams vienoties ar saimniekiem.

Interesanti, ka jau sākotnēji par piemērotāko akadēmijai “iedalījuma un apgaismošanas” ziņā atzina Rīgas Biržas komercskolu – to pašu 20. gadsimta sākumā celto namu, kur augstskola atrodas mūsdienās.

Idejai pat bija valdības akcepts, tomēr Rīgas Biržas komiteja, kam nams piederēja, 1921. gadā ieņēma nepiekāpīgu pozīciju. Galu galā izvēle krita uz valstij piederošo skolas ēku Kronvalda bulvāra un Muitas ielas stūrī, kur mūsdienās atrodas Rīgas Tehniskās universitātes E-studiju tehnoloģiju un humanitāro zinātņu fakultāte.

Tobrīd tur darbojās Vācu ģimnāzija, taču tai nācās izvākties. Tiesa, jau pēc gada izrādījās, ka arī šī māja akadēmijai neder, un LMA pārgāja uz Dzelzceļa virsvaldes namu Gogoļa ielā 3, kur atradās līdz 1940. gadam.

Pirmajā darbības gadā augstskolā uzņēma 206 studentus. Mācībspēki bija mākslinieki ar vārdu – Rihards Zariņš, Jānis Kuga, Roberts Tilbergs, Jūlijs Feders.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.