Purvīša balvai izvirza māksliniekus Maiju Kurševu un Ēriku Apaļo 0
“Purvīša balvas 2019” nominācijām šī gada trešajā ceturksnī izvirzīti mākslinieki Maija Kurševa un Ēriks Apaļais, aģentūru LETA informēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) preses centra vadītāja Nataļja Sujunšalijeva.
Kurševa nominēta par personālizstādi “Izmeklēšana”, kas laikmetīgās mākslas centrā “Kim?” tika eksponēta no 26.jūlija līdz 2.augustam. LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja, mākslas zinātniece Astrīda Rogule Kurševas darbu, kas veidots dažādos medijos, raksturojusi kā “ļoti tīru” un viengabalainu eksponējums.
“Fascinējošs video, kurā kā ugunskurā var lūkoties ilgi un dikti. Zīmju noslēpumainā kārtība, kuru gan rodas vēlēšanās atšifrēt, gan sametas baisi – ja nu tas ir kas tāds, ko labāk nezināt, kā Uluru. Kāds no apskatniekiem bija teicis, ka šī izstāde ir “telpiska pieredze”, man tā vairāk atgādina skolas ķīmijas stundās veikto eksperimentu sajūtu – notiek kaut kas neizprotams, kā rezultātu paredzēt nevar. Tātad – izmeklēšana,” Kurševas personālizstādi aprakstīja Rogule.
Savukārt Apaļais nominēts par gleznu sēriju “Diaries from Earth”, kas tapusi laika posmā no 2014.līdz 2018.gadam, bet Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles laikā tiek eksponēta no 2.jūnija līdz 28.oktobrim.
“Arī Ērika Apaļā gleznu gadījumā var runāt par kādu ritualizētu apsēstību. Gadu gaitā atkārtoti atstrādātie simboliskie elementi – bezmiesiski sniegavīri kā pazaudējušies putni, levitējošas grāmatas, mistiski zaru raksti vai citas zīmes – ienirst audekla melnā laukuma bezgalībā. Autora ekspozīcija Sporta ielā 2 uzjundī pārdzīvojumus un verbāli neizskaidrojamas atsauces uz mūsu kolektīvo pagātni vai varbūt nākotni. Piekrītu mākslas kritiķa Viļņa Vēja atziņai – “no šodienas pozīcijām, kad jauns mērķis nav izdomāts un apšaubīta pati progresa ideja un labākas nākotnes iespējamība, Apaļā rokdarbi izskatās kā rituāla taustīšanās pēc jauna mīta”,” nomināciju pamatoja mākslas zinātniece un kuratore Inese Baranovska.
Kopumā šī gada trešajā ceturksnī tika izvērtēti astoņi mākslas notikumi, tai skaitā Ģirta Muižnieka personālizstāde “Red Shift” galerijā “Māksla XO”, “Li Bond” personālizstāde “2.sezona – Epizodes” LNMM izstāžu zāles “Arsenāls” radošajā darbnīcā, Pētera Līdakas personālizstāde “Tetrix” mākslas centrā “Noass”, Laimdotas Steķes personālizstāde “IRT” mākslinieku rezidenču nama “D27” dārzā, Elzas Sīles personālizstāde “A decent little hike on roads rural and dangerous, plus ugly” galerijā “Alma”, un Leonarda Laganovska personālizstāde “Tuvais un tālais” galerijā “Māksla XO”.
No 2016.gada 8.decembra līdz 2019.gada 10.janvārim Purvīša balvas ekspertu darba grupā darbojas LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja, mākslas zinātniece Rogule, LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, mākslas zinātniece un kuratore Baranovska, mākslas kritiķis Vilnis Vējš, kurators Kaspars Vanags, mākslas zinātniece, kuratore, Mūkusalas Mākslas salona vadītāja Sniedze Kāle, mākslas zinātniece Inese Riņķe un mākslas zinātniece un kritiķe Santa Mičule-Hirša.
Kā ziņots, astoņi nominanti, kas pretendēs uz sesto Purvīša balvu, tiks paziņoti nākamā gada janvārī, preses pārstāvjiem iepriekš paziņoja LNMM direktore Māra Lāce.
Veiktas izmaiņas balvas izstādes un svinīgās pasniegšanas ceremonijas norisē. Izstāde LNMM telpās tiks atklāta nākamā gada 22. martā un būs aplūkojama līdz 9. jūnijam. Savukārt svinīgā balvas pasniegšanas ceremonija norisināsies 12.aprīlī. Līdz ar šīm izmaiņām tiks izveidots skatītāju balsojums, kā rezultāts tiks noskaidrots balvas pasniegšanas ceremonijā. “Izmaiņas dod iespēju skatītājiem sekot līdzi balvas norisei. Kad nosauks balvu ieguvušo darbu, viņi jau būs redzējuši, kas tas ir, un varēs iesaistīties diskusijā par rezultātu,” norādīja Lāce.
Savu dalību balvas norisē apstiprinājusi starptautiskā žūrija – 11.aprīlī Rīgā ieradīsies Berlines muzeju apvienības direktors Udo Kitelmans, izdevuma “The Art Newpaper Russia” galvenā redaktore Milēna Orlova, mākslas kolekcionāre Galila Barzilai-Olandē (Beļģija), galerijas “Galerie Krinzinger” vadītāja un īpašniece Ursula Krincingere (Vīne) un latviešu izcelsmes Austrālijas mākslinieks Imants Tillers (Kūma). Tāpat balvas žūrijā darbosies Lāce un balvas patrons, SIA “Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns.
Purvīša balva dibināta 2008.gada sākumā un tiek pasniegta reizi divos gados. Pirmo Purvīša balvu 2009.gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu “Solitude”. Par otrās Purvīša balvas laureātu 2011.gadā kļuva mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi “Varbūt”. Trešo Purvīša balvu 2013.gada februārī ieguva Andris Eglītis par personālizstādi “Zemes darbi”, ceturtā Purvīša balva 2015.gadā tika pasniegta Miķelim Fišeram par personālizstādi “Netaisnība”, bet piekto Purvīša balvu 2017.gada februārī saņēma Krišs Salmanis, Anna Salmane un Kristaps Pētersons par darbu “Dziesma”.