Purvīša balva – Miķelim Fišeram 0
Piektdien tika pasniegta ceturtā Purvīša balva – nozīmīgākais apbalvojums laikmetīgajā mākslā. To astoņu nominantu konkurencē ieguva Miķelis Fišers par izstādi “Netaisnība” Medicīnas muzejā.
Laureāts iegūst arī mecenāta Jāņa Zuzāna 28 000 eiro prēmiju. Tūlīt pēc balvas saņemšanas, sveicēju ielenkts, mākslinieks neslēpa, ka ir ļoti satraukts. „Kad Māra Lāce ieturēja pauzi, galva man atbrīvojās no visām domām, iestājās pilnīgs tukšums, tāds budistu klusums, kurš tikai tagad sāk piepildīties ar jēgu,” stāsta laureāts.
Ko nozīmē jēdziens “netaisnība”, kas ietverts izstādes nosaukumā? “Tas ir stāvoklis, kas man šķita ievērības cienīgs, kurā neuzņemamies atbildību paši, bet vēlamies to uzvelt kādam citam.” Izstāde “Netaisnība” daudz runā par cilvēces senatni, un tieši Medicīnas muzeja pagrabstāvs rāda seno medicīnu plašākā nozīmē kā cilvēces tālo senatni, kas ir visai mīklaina.
Kā atklāja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore, žūrijas locekle Māra Lāce, vērtējot nav bijušas kaislības, bet harmoniska diskusija daudzu stundu garumā. Iepriekšējās balvās rezultāts sasniegts divu kārtu balsojumā, bet šoreiz tas sasniegts balsojuma trīs kārtās ar vienas balss pārsvaru. Arī žūrijas starptautiskie pārstāvji – Kivīkas mākslas centra projektu vadītājs Sūne Nūrdgrēns no Zviedrijas un Viļņas Laikmetīgās mākslas centra direktors Ķestutis Kuizins no Lietuvas – atzinuši, ka visu finālistu darbi ir ļoti līdzvērtīgi un liecinot par mūsu laikmetīgās mākslas augsto profesionālo līmeni.
Mākslas zinātniece un kuratore, eksperte Inga Šteimane sacīja, ka M. Fišers uzvarējis ar savu radošo trakumu. Viņa darbos valda gandrīz visas aizliegtās tēmas – erotika, vardarbība, ezoterisms… Intelektuālā sabiedrībā pieņemts runāt vairāk abstrakti, nelietojot tādus jēdzienus, kā, piemēram, citplanētieši, androīdi… Mākslinieks izmanto vārdnīcu, ko labā sabiedrībā it kā nav pieņemts lietot, bet ar formu panāk ļoti inteliģentu iespaidu, spriež eksperte.
Miķelis Fišers (1970) Purvīša balvai bija nominēts jau otro reizi. Absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības nodaļu un Glezniecības meistardarbnīcu. Izstādēs piedalās kopš 1994. gada, sarīkojis 14 personālizstādes. Nākamo lielāko Miķeļa Fišera izstādi redzēsim Cēsu festivālā.