Purva princeses vedīs zviedriem. Ciemos pie lielogu dzērveņu ražotājiem “Very Berry” 9
Lielogu dzērveņu audzētāja un dabisko sulu ražotāja SIA “Very Berry” vadītāja Gundega Sauškina saimnieko Gaujienas apkārtnē. Dzērvenes aug Kalna Purvā un šogad bijusi īpaši laba raža. Tiesa, uznākušais sals apskādējis pēdējo lauku, kas vēl nebija novākts.
Pieprasījums pēc svaigajām ogām ir liels, burtiski “uz izķeršanu”. “Very Berry” saimniece gan zina teikt, ka pieradināti ir arī poļi, kas “vairs negrib mežā iet”. Tieši Polijā pieprasījums pēc šīm ogām ir strauji pieaudzis un “Very Berry” pat nācies šogad atteikt vairākas šo ogu kravas.
Latvijas oga
Vai dzērvenes ir kaprīza kultūra? “Purva princese” – tā šo kultūru raksturo Gundega Sauškina. Kad viņa sākusi saimniekot, ļoti daudz bijis nezināmo, daudz kļūdu pieļauts un tikai pēdējos trīs gadus ir skaidrība, ko un kā darīt. Sākums bija 1997. gadā, kad iedēstīti pirmie trīs hektāri lielogu dzērveņu stādu, šobrīd platības sasniegušas jau 20 ha. Kopējā ogu platība ir 38 ha un saimniecībā vēl audzē zemenes, rabarberus, mellenes un avenes. Saimniece audzēšanas gudrības smēlusies pie ASV, Vācijas un Baltkrievijas audzētājiem. Tiesa, ne visi padomi derējuši, piemēram, par dzērveņu mēslošanu ar slāpekli. Pēc mēslošanas lapu bijis daudz un ogas nevienas, tāpēc arī vairs nav mēslojuši. Saimniece priecājas, ka kaitēkļu purvā nav nekādu, līdz ar to nav nepieciešamības tos apkarot. Ogu stādījumiem gan tiek doti nepieciešamie mikroelementi, līdz ar to ogas ir vērtīgākas.
Viņa spriež, ka Latvijas klimats šīm ogām ir ļoti piemērots – “dzērvenei šeit ļoti patīk, šeit patīk arī mazajai mellenītei, bet krūmmellenēm šeit ir mazliet par aukstu”. Dzērvene ir Latvijas oga, tā ir mūsu reģiona oga un es piekrītu Ansim Špatam (dzērveņu audzētājs. – Red.), ka tas ir Latvijas zelts, redzot, kāds ir pieprasījums, ir pārliecināta “Very Berry” saimniece. Tas gan attiecas uz svaigajām, nevis saldētajām ogām, kur esošos tirgus dalībniekus lielākoties izkonkurē ASV un Kanādas ražotāji.