Purva augs andromeda – dārzā labi jutīsies skābā augsnē 0
Vai var savvaļā izrakt un savā dārzā pārstādīt andromedu? MARTA TUKUMA NOVADĀ
Daudzlapu (polijlapu) andromeda (Andromeda polifolia) ir ēriku dzimtas augs, kas bieži sastopams dabiskajos augstajos sūnu purvos. Veido zemu (0,2–0,4 m) krūmiņu ar zilganzaļām lapām. Gaiši rozā ziedi plaukst maijā. Neaug blīvās audzēs. Andromeda ir viens no daudzajiem augiem, kura skaistumu var novērtēt, tikai rūpīgi aplūkojot to tuvplānā.
“Purvos kūdru veido galvenokārt sfagni, un tie aug uz augšu, tāpēc visi purva sīkkrūmi (andromedas, kasandras, vaivariņi, lācenes) ar ložņājošu sakņu sistēmu ir spiesti stiepties uz augšu. Daudzlapu andromeda nav aizsargājama, tāpēc to var izrakt un pārstādīt dārzā. Šim purva augam nepieciešama gaisma un daudz slapjuma. Andromeda nekad nedrīkst ciest slāpes. Ja pie mājas jau ir ierīkots lielogu dzērveņu purviņš, tajā var stādīt arī andromedu,” skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes eksperte kontroliere Anita Namatēva.
Galvenais, lai augsne būtu ar skābu reakciju. Tāpēc purviņā (pusmetru dziļā tranšejā) vislabāk pildīt skābu kūdru. Ja dārzā nevar nodrošināt tādus apstākļus kā purvā, andromedām klājas grūti. Dzērveņu purviņā var stādīt gan savvaļas, gan kultivētās andromedas, kas atšķiras ar kompaktāku vainagu un lielākiem ziediem – ‘Compacta’ (no sugas atšķiras ar blīvo krūmu un bagātīgāku ziedēšanu), ‘Nikko’ (zems, kompakts krūmiņš ar rozā ziediem).