Puravi. Kā izaudzēt dēstus? 0
Kad var sēt puravus? JURIS MĀRUPES NOVADĀ
Agronome Mārīte Gailīte iesaka puravus mājas apstākļos sēt ne agrāk par 10. martu. Nav vērts to darīt agrāk, jo dēsti gaismas trūkuma dēļ nīkuļos. Mazdārzniekiem ieteicams izvēlēties agrīnākas šķirnes, kam raža vācama augustā, septembrī, piemēram, ‘Lancia’, ‘Galvani’. Protams, var mēģināt audzēt arī ziemas šķirnes, kurām augus iespējams atstāt uz lauka pārziemot (sasalušā augsnē puravus tāpat nevar novākt), taču, kā rāda prakse, mainīgo laika apstākļu dēļ vismaz puse puravu līdz pavasarim parasti aiziet bojā.
Puravus var sēt pa vienai sēklai kasetēs ar ligzdas lielumu 2,5–3 cm vai arī audzēt kastītēs, kūdras substrātā – tad sēj 5 cm attālās rindās, atstājot starp sēklām 2,5–3 cm. Sēklas dīgst tumsā, tāpēc tās 0,5 cm biezā kārtā jāapber ar kūdru, perlītu vai vermikulītu. Dīgšanai optimālā temperatūra ir 20–22 °C. Mitruma saglabāšanai sējumus apsedz ar plēvi. Līdz sadīgšanai nepieciešams mitrums un siltums, bet nav vajadzīga gaisma, toties dīgstot augiem uzreiz jānodrošina pēc iespējas vairāk gaismas.
Pēc sadīgšanas plēvi noņem, dēstus katru reizi laista nevis ar tīru ūdeni, bet vājas koncentrācijas barības šķīdumu, izmantojot šķīstošo komplekso mēslojumu.
Dēstus (bez pārpiķēšanas) laukā stāda maijā, izvietojot ap 20 cm attālumā citu no cita. Puraviem ir spēcīgas saknes, tāpēc tiem nepieciešamas auglīgas, dziļi sastrādātas smilšmāla vai mālsmilts augsnes. Skābās un smagās mālainās augsnēs tie slikti aug. Pamatmēslojumā var iestrādāt komplekso mēslojumu – ap 100 g uz kvadrātmetru. Stādījumus regulāri ravē un irdina, lai puravi izaugtu resnāki, laista visā veģetācijas periodā. Papildmēslojumu dod vismaz reizi nedēļā nelielā devā – 10–15 g uz kvadrātmetru. Augu aizsardzības pasākumi puraviem ir mazāk vajadzīgi nekā sīpoliem, jo tie ir izturīgāki pret slimībām. No kaitēkļiem puraviem var uzbrukt sīpolu muša. To ierobežo tāpat kā sīpolu stādījumos.