Pirmais pavasara zieds – pūpols. Kā to izmantot pirtī 0
Lai cik neticami šķiet, par pirmo pavasara ziedu dēvē pūpolu. To izmanto pirtī, līdzko atlobījušās tumšās micītes un tapis redzams pūkainums, stāsta praktizējoša pirtniece Krimuldas pagasta Ziedleju pirtī Ivita Pičukane. Nelielus kārkla vai vītola zariņus ar pūpoliem sasien slotiņās. Tās var saglabāt diezgan ilgi, tikai nevajag kātus likt ūdenī.
Pūpolu slotiņa ir tīkama, jo mīksta un maiga, ar to tikai viegli pieskaras augumam. Starp lielajiem pērieniem ar pūpolu nobrauka, noslauka, noripina miesu. Glauda arī matus un seju. Pēc tam cilvēks parasti sāk smaidīt, pats kļūst mīlīgs kā pūpoli.
Ko spēj dot?
Pūpols ir apaļš, simbolizē veselumu. Pēriens ar to palīdz atslābināties, nolīdzina visu, ļauj vieglāk pieņemt dzīves mainību, stiprina iekšējo spēku radošai pašizteiksmei. Arī mazina sarūgtinājumu vai aizvainojumu.
Kad kārkla vai vītola zari jau saplaukuši lapās, tie labi der kāju slotiņām. Ieteicams, ja ir problēmas ar vēnām vai moka reimatisms. Var arī nedaudz atslābināt kāju muskulatūru. Ne velti to sauc par kāju koku. Ar lapotajiem zariņiem izper pēdas vai lielā pēriena laikā uz tiem atbalsta kājas. Kārkls ar savu lokanību nāk palīgā arī tad, ja kauli pēc ziemas iesūnojuši.
“Vienmēr vērts palūkot, kā augs uzvedas dabā. Kārkls, ielikts vāzē, vispirms izdzen saknes, tad tik laiž lapas. Tātad šis augs palīdz sazemēties, iedod spēku, optimismu,” piebilst pirtniece Ivita.
Vītolam ir savelkoša un temperatūru pazeminoša iedarbība. Vītola mizu novārījums ir vērtīgs matu sakņu stiprināšanai, ar to var skalot matus gan pirtī, gan ikdienā. Ar mizas uzlējumu mazgā iekaisušu ādu.
Mūsu eksperte IVITA PIČUKANE, praktizējoša pirtniece Krimuldas pagasta Ziedleju pirtī, LU Medicīnas fakultātes pasniedzēja