Pupiņu un sēklu krelles: gatavojam vienkāršas, oriģinālas un skaistas rotiņas 0
Netērējot naudu, bet liekot lietā iztēli un darbinot rokas, iespējams radīt oriģinālas krellītes un aproces no dārzā, pļavā un mežā atrastām sēklām.
Lai rotas būtu daudzveidīgākas, māksliniece Agnese Laudere meklē arvien jaunus materiālus, ko varētu izmantot. Piemēram, ļoti dekoratīvas ir violetas krāsas cūkupupas, lazdu rieksti, arī kafijas pupiņas.
Vēl lielāks atklājums Agnesei esot bijis, ka skaistas sēklas ir platlapu liepām. Līdzinās zirnīšiem, ir vienāda izmēra. Ļoti pateicīgs materiāls, it īpaši, ja taisa auskarus. Ar sēklām dāsni ir dažādu šķirņu ķirbji, kabači un arbūzi, skaists tonējums piemīt šāvējgurķu sēklām.
“Sēklas nedaudz jāapžāvē, lai nav slidenas, lai var noturēt pirkstos verot. Es gan visās sēklās un kauliņos caurumiņus taisu ar urbi, bet mīkstāku materiālu, piemēram, jau pieminētās ķirbju un gurķu sēklas, arī zīļu cepurītes, var caurdurt ar adatu un vērt uz lina diega pamīšus ar koka pērlītēm,” iesaka Agnese.
Tiesa, lina diegs diezgan ātri sāk plūksnoties un izdilt. Ja vēlas, lai rota kalpotu ilgāk, sēkliņu un kauliņu uzvēršanai jāizmanto sintētiska aukliņa, ko var iegādāties rokdarbnieču preču veikalos. Savukārt, ja grib kastanim izdobt caurumu, var izmantot arī lielu lāpāmadatu vai īlenu. Tādā pašā veidā var mēģināt caurdurt arī pupiņas, kamēr tās nav izkaltušas. Taču plūmju, nektarīnu, persiku, olīvu un dateļu kauliņos, kā arī lazdu riekstos caurumiņu diegam var tikai izurbt.
Māksliniece iesaka miksēt divu trīs dažādu veidu sēklas un kauliņus, jo tad veidojas interesantāka kompozīcija.
“Rotas cenšos gatavot tā, lai ir kāds krāšņāks un lielāks elements centrā, un tad simetriski uz abām pusēm veru divus trīs dabas materiālus, raugoties, lai atkārtotos tas pats motīvs. No dabas materiāliem veidotās rotas nedrīkst uzglabāt mitrumā, jo tas kaitē, un jāraugās arī, lai nepiekļūst grauzēji, kas rotu uztver par gardu našķi,” piekodina māksliniece.