Pupas starp zemenēm: jauktajiem stādījumiem ir vairākas priekšrocības 1
Vai starp zemenēm var audzēt pupas un zirņus? INDULIS JĒKABPILS NOVADĀ
Pēc Dārzkopības institūta pētnieces Sandras Danes novērojumiem, šādiem jauktajiem stādījumiem ir vairākas priekšrocības.
Pirmkārt, audzējot zemenēm blakus tauriņziežus, nav vajadzības tās mēslot ar slāpekli, jo augiem uz saknēm ir gumiņbaktērijas, kas piesaista atmosfēras slāpekli un spēj nodrošināt zemenes ar barības vielām.
Otrkārt, tauriņziežiem ir spēcīgs aromāts, kas nomāc zemeņu smaržu, tāpēc stādījumos samazinās aveņu-zemeņu ziedu smecernieka (ziedu dūrēja) bojājumi (kaitēklis, piemēram, pupu lakstu aromāta dēļ nevar atrast zemenes).
Secinājums: ierīkojot jauktos tauriņziežu un zemeņu stādījumus, audzētājs var ietaupīt līdzekļus mēslošanai, ķīmiskajiem līdzekļiem, izaudzēt veselīgāku ražu un pie reizes ievērot zaļināšanas prasības, ieviešot augsekā tauriņziežus. Šī audzēšanas metode der tiem, kuri saimnieko gan integrēti, gan bioloģiski.
Zirņiem vajag balstu
Veidojot jaukto stādījumu, zemenes stāda rindās un katrā otrajā rindstarpā iesēj pupas vai zirņus (katrai zemeņu rindai vienā pusē aug tauriņzieži, bet pa otru pusi var staigāt). Pākšaugus sēj standarta rindstarpās. Parasti zemenes stāda 1–1,2 m attālumā starp rindām. Šajās rindstarpās var iesēt līdz trim rindām pupas vai zirņus. Svarīgi, lai no zemeņu vagas tie būtu 20–25 cm attālumā. Starp pupām rindā attālums ir aptuveni 20 cm, zirņiem – 10 centimetri.
Lai zirņi negāztos virsū zemenēm, tos piestiprina pie balstiem (novelk izturīgas auklas) vai arī izvēlas zema auguma ūsainos zirņus, kas ar ūsiņām savstarpēji turas kopā.
Rindstarpās, kur iesētas pupas un zirņi, nedrīkst staigāt. Lai apkoptu zemenes, audzētājam jāpārvietojas pa rindstarpu, kur nav sasēti pākšaugi.
Pupām vajag daudz ūdens
Sējot rindstarpās cūku pupas, lielākās platībās noteikti jābūt iekārtotai pilienveida apūdeņošanas sistēmai (mazdārzā var liet ar lejkannu), jo šie pākšaugi patērē daudz ūdens, atņemot to zemenēm. Ja vasara lietaina, papildus nav jālaista. Laistīšanas nepieciešamība atkarīga ne tikai no lietus daudzuma, bet arī augsnes. Jāraugās, lai augsne nekad neiekalst. Kad zirņiem un pupām ienākas zaļās pākstis, tās novāc, bet augu atliekas sasmalcina un ar frēzi iestrādā augsnē, tā bagātinot jeb samēslojot ar slāpekli, kas atbrīvojas pēc organisko vielu satrūdēšanas. Ja zaļās pākstis nevāc, tad sasmalcina visu augu un iefrēzē rindstarpā.