Puntulis: Apdraudēts Valmieras teātra darbs – daļa ēkas bez jumta, sienām un siltuma 15
Ieilgušie strīdi starp Valmieras teātra ēkas īpašnieku un pārbūves projekta virzītāju VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) un būvnieku apdraud teātra darbu šo un iespējams arī nākamo sezonu, atzīst kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA), norādot, ka situācija šobrīd ir kritiska.
Puntulis trešdien uz tikšanos bija aicinājis VNĪ valdes locekļus Renāru Griškevicu un Jeļenu Gavrilovu, lai saņemtu skaidrojumus par Valmieras teātra ēkas būvniecības darbu aktuālo statusu, kā arī turpmākās rīcības scenārijus, informēja ministra padomniece Inga Vasiļjeva. Sarunā piedalījās arī ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone un Valmieras teātra direktore Evita Sniedze.
Puntulis aicina VNĪ valdi un padomi apskatīt Valmieras teātri pirms jebkāda lēmuma pieņemšanas, lai klātienē iepazītos ar situāciju.
Teātra direktore: teātris ir ķīlnieks ieilgušam strīdam
Teātris ir pielāgojis savu darbību būvniecības darbiem, strādājot teātra darbībai nepiemērotos apstākļos. Apzinoties potenciālos būvniecības projekta attīstības scenāriju un ņemot vērā Jaunā Rīgas teātra ēkas pārbūves pieredzi, Sniedze pauž bažas par teātra attīstības iespējām tuvākajā nākotnē. Pēc viņas paustā,
Tajā pat laikā Valmieras teātris kopš pagājušā gada janvāra nav pārtraucis spēlēt izrādes teātra Apaļajā zālē, un kopā ar viesošanos Latvijā un Dailes teātrī katru mēnesi tiek rādītas vairāk kā divdesmit izrādes.
Teātra direktore ir pateicīga skatītājiem, kuri, neraugoties uz nekomfortabliem apstākļiem, turpina apmeklēt izrādes Apaļajā zālē un gaida teātri visā Latvijā. Sniedze uzsver, ka skatītāji būtu pelnījuši jaunu teātra ēku ar lielo skatuvi jau uz teātra simtgadi 2023.gadā.
VNĪ izvērtē izmaksu pamatotību “SBSC” iesniegtajam Valmieras drāmas teātra rekonstrukcijas projekta sadārdzinājumam
VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) izvērtē izmaksu pamatotību pilnsabiedrības “SBSC” iesniegtajam Valmieras drāmas teātra rekonstrukcijas projekta sadārdzinājumam, informēja VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.
Kapitālsabiedrība turpinās īstenot uzsākto teātra ēkas energoefektivitātes paaugstināšanas projektu, apskatot vairākus iespējamos scenārijus.
Griškevičs norāda, ka “SBSC” iesniegtie projekta aprēķini un pamatojums, kā arī iesniegtie dokumenti neapliecina pieprasītā sadārdzinājuma pamatotību vairākās izmaksu tāmes pozīcijās, tostarp darbaspēka izmaksu sadārdzinājuma, kā arī būvlaukuma uzturēšanas izmaksu sadārdzinājuma cēlonisko saistību ar Krievijas agresiju Ukrainā.
Griškevičs skaidro, ka VNĪ dara visu, lai iespējami labāk risinātu ārējo apstākļu radītās problēmas būvdarbu finansēšanā. No saviem sadarbības partneriem – “SBSC” – VNĪ esot gaidījis atbildīgāku pieeju radušos problēmu risināšanā, it īpaši ņemot vērā faktu, ka darbu kavēšanās rada lielākas neērtības teātra kolektīvam, nekā sākotnēji tika plānots.
Teātra rekonstrukcijas projektā sarunas ar pilnsabiedrību “SBSC” nenorit cerētajā tempā. Tās tika sāktas jau salīdzinoši drīz pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, taču līdz septembrim neizdevās nonākt pie konkrētiem rezultātiem, proti, vienoties par abām pusēm pieņemamu būvdarbu izmaksu sadārdzinājumu un tā pamatotību. Ievilkušās diskusijas ar tagadējo būvuzņēmēju nerada VNĪ pārliecību, ka darbi tiks pabeigti plānotajā termiņā līdz 2023.gada beigām, norāda Griškevičs.
Sadarbībā ar visām iesaistītajām pusēm un valsts atbalstu VNĪ ir izdevies rast risinājumus būvdarbu sadārdzinājuma kompensēšanai lielajos, nacionāla mēroga projektos, piemēram, Jaunajā Rīgas teātrī, Rīgas pils atjaunošanā. Šie būvdarbi turpinās iepriekšējos tempos un apmēros, to īstenošanas termiņi nav būtiski ietekmēti.
VNĪ projekta sadārdzinājumu vērtē atbilstoši Ekonomikas ministrijas 2022.gada 30.jūnijā publicētajām vadlīnijām “Vadlīnijas būvmateriālu izmaksu sadārdzinājuma novērtēšanai sakarā ar Krievijas militāro agresiju Ukrainā grozījumu veikšanai spēkā esošajos publiskajos būvdarbu līgumos attiecībā uz ēku būvniecību”.
Vadlīnijas paredz konkrētu metodiku būvmateriālu sadārdzinājuma aprēķināšanai, savukārt sadārdzinājums citās komponentēs ir pamatojams, būvdarbu veicējam iesniedzot pierādījumus gan pašam sadārdzinājumam, gan arī tā cēloniskajai saistībai ar Krievijas militāro agresiju Ukrainā un tās izraisītajām sekām.
Neskatoties uz darbu gaitā radušos situāciju, VNĪ ir apņēmības pilns pabeigt Valmieras Drāmas teātra ēkas rekonstrukciju pienācīgā kvalitātē un iespējami ātrākos termiņos, lai nākamā gada beigās Valmieras teātra kolektīvs varētu atsākt pilnvērtīgi darboties atjaunotajās telpās.
Griškevičs norāda, ka teātra kolektīvs līdz šim ir bijis apņēmības pilns arī būvniecības laikā vismaz daļēji turpināt darbu esošajās telpās. Iesaistītās puses strādā pie risinājumiem, kas nodrošinātu darbības nepārtrauktību arī ziemas sezonā.
Kādi darbi plānoti
Valmieras drāmas teātra ēkai tiks paaugstināta energoefektivitāte un uzlabota energovadība, teātra darbiniekiem nodrošināta komfortablāka darba vide, izbūvēta jauna “black box” zāle, kā arī uzlabota vides pieejamība. Patlaban ir veikti praktiski visi nepieciešamie demontāžas darbi un notiek ēkas konstrukciju pastiprināšanas darbi, tajā skaitā ir nostiprināti esošie ēkas pamati un izbūvēti jauni, tāpat nostiprināta sekantes siena pie rātes upītes gravas.
Noslēgumam tuvojas arī divu kāpņu telpu izbūve. Jau iepriekš tika veikta inženiertīklu demontāža, tostarp ir demontēta esošā apkures un kanalizācijas sistēma.
Plānotās projekta izmaksas ir 9,7 miljoni eiro, kas ietver būvniecības, projektēšanas, autoruzraudzības, aprīkojuma iegādes un citas izmaksas, no tām būvniecības izmaksas – 6, 57 miljoni eiro bez pievienotās vērtības nodokļa. Būvdarbus veic pilnsabiedrība “SBSC”, kuras dalībnieki ir SIA “Skonto būve” un SIA “Skonto Construction”.