Foto: Shutterstock

Pumpiņa zem acs. Kā dabūt nost? 0

Sarunājoties ar radinieku, draugu vai paziņu, veramies viņam acīs, tāpēc, ja viņam uz plakstiņiem ir kāds veidojums, tas, visticamāk, nepaliks nepamanīts. Kā no tā atbrīvoties?

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Reti kurš uztraucas, ja jāatbrīvojas no jaunveidojuma uz ķermeņa vai pat uz sejas. Toties ar acīm ir citādi, jo plakstiņu āda ir krietni plānāka, turklāt vienlaikus ir bažas, vai veidojuma likvidēšanas gaitā netiks traumētas acis, iespaidojot redzi. Šajā ziņā medicīna ir spērusi platu soli uz priekšu, un mūsdienās no šīs procedūras vairs nav jāvairās.

Visbiežāk – labdabīgi veidojumi

Derma Clinic Riga dermatologs Raimonds Karls uzsver – veidojumi, kas parādās uz ādas ap acīm, galvenokārt ir labdabīgi. Lielākoties tie ir fibroepiteliālie polipi, ko tautā sauc par papilomām. Kā otro biežāk sastopamo veidojumu dakteris min ksantelazmas – bāli dzeltenīgus holesterīna jeb lipīdu vielmaiņas izgulsnējumus plakstiņu rajonā, kuri raksturīgi cilvēkiem ar paaugstinātu holesterīna līmeni. Trešie ir labdabīgie veidojumi hidroadenomas – to izcelšanos rosina sviedru dziedzeri.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mazāk sastopami ir no asins kapilāriem radušies veidojumi, kurus saucam par angiomām. Vēl retāk uz apakšējiem, taču dažreiz arī uz augšējiem plakstiņiem parādās siringomas. Latvijas Amerikas acu centra ķirurģe oftalmoloģe Iveta Mežatuča piebilst, ka uz plakstiem ļoti bieži mēdz būt tā sauktie krusas graudi – tauku dziedzeru nosprostojumi.

“Ja runājam par dzimumzīmēm jeb nēvusiem – gan iegūtiem, gan iedzimtiem, tādi veidojumi var būt arī uz plakstiņiem, kaut gan reti,” atzīst dermatologs. “Ja arī ir, parasti atrodas acu plakstiņa pašā malā.”

Runājot par ļaundabīgiem veidojumiem, protams, iespējama arī melanoma, bet kas tāds sastopams tikai atsevišķos gadījumos. Toties daudz vieglāk spēj piezagties bazalioma – tā ieperinās uz acs plakstiņiem-vai pat uz pašas plakstiņu malas, kas robežojas ar acs gļotādu. Gana reti šādā vietā mēdz būt plakanšūnu vēzis un citi ļaundabīgie veidojumi. To, kāds ir šis veidojums – labdabīgs vai ne – var pateikt tikai pēc tā noņemšanas un izmeklēšanas laboratorijā.

Foto: Shutterstock

Katrai problēmai – savs risinājums

Pēc daktera Raimonda Karla teiktā, mūsdienās no plakstiņiem var noņemt jebkādu veidojumu, vienīgi ne katrs dermatologs to uzņemsies. Savukārt daktere Iveta Mežatuča uzskata: veidojumu noņemšanu no plakstiņiem tomēr labāk uzticēt acu ārstam, lai nebūtu jāuztraucas, ka procedūras laikā varētu tikt skartas acis.

“Lai šādu veidojumu no plakstiņiem noņemtu, visbiežāk tiek izmantotas lāzerprocedūras. Savukārt papilomām paredzēta elektrokoagulācija. Acu plakstiņu zonā parasti cenšas nelietot šķidro slāpekli, veidojumu piesaldējot,” skaidro Raimonds Karls.

Lāzerprocedūras ir iespējamas tikai uz plakstiņu ādas, nevis to malas, piebilst Iveta Mežatuča.

Visi veidojumi uz plakstu malas ir acu ārstu kompetencē, to noņemšana parasti notiek ķirurģiskā ceļā.

Tas ir svarīgi, lai pacientam saglabātu skropstu saknes, kā arī gadījumos, kad veidojums ir dziļāks, lai pēc procedūras nerastos nepareiza skropstu ieaugšana.

“Pirms procedūras nekas īpašs nav jādara, nav sevi kaut kā jāierobežo. Vienīgi sievietēm nevajadzētu klāt acu kosmētiku,” skaidro Raimonds Karls.

Parasti procedūra tiek veikta vietējā anestēzijā, jo plakstiņš ir ļoti maiga, inervēta vieta, tāpēc cilvēkam tīri reflektori tas mēdz raustīties un varētu traucēt manipulācijai. Iespējamas divu veidu anestēzijas: 45–60 minūtes pirms procedūras attiecīgajā vietā tiek uzklāts anestezējošs krēms, kas padara plakstiņu nejutīgu.

Reklāma
Reklāma

Ja veidojums ir lielāks vai nav laika gaidīt nepilno stundu, mēdz izšķirties par mazu šļircinājumu ar atsāpinošu līdzekli. Tā ir vienkārša injekcija, tikai ādai ap acīm tiek ņemta īpaši tieva adata. Jārēķinās ar to, ka pēc šādas injekcijas uz plakstiņa, kur ir ļoti daudz sīko kapilāru, var parādīties mazs zilumiņš vai dažas dienas šī vieta būs pietūkusi, apsārtusi.

Ja veidojums ir uz pašas plakstiņa malas, acī mēdz iepilināt speciālas zāles, lai padarītu nejutīgu arī radzeni, – tas atvieglos procedūru un padarīs pacientam to vieglāku.

Iveta Mežatuča uzsver, ka anestēziju ar krēmu var izmantot tikai ļoti virspusējiem ādas veidojumiem, piemēram, lai noņemtu papilomas. Ja ir dziļāki veidojumi, anestēzija jāievada zem ādas injicējot – tā jau vairs nebūs procedūra, bet maza ambulatora operācija. Anestēzijas medikamenta ievadīšana acu zonā ir līdzīga, kā to dara zob-ārsts, injicējot smaganās. Pacients sāpes jūt tikai medikamenta ievadīšanas brīdī, pēc tam jau darbojas lokālā atsāpināšana.

Ja ir tā sauktie krusas graudi, sākumā tos mēģina ārstēt ar medikamentiem, bet, ja tie neuzsūcas, operē.

Krusas graudā var ievadīt speciālu medikamentu, jo tas tiek uzskatīts par iekaisīgas dabas saslimšanu. Savukārt, ja ir lielas sviedru dziedzeru cistas, kuras turklāt traucē, tās tiek izlobītas ķirurģiski.

Raimonds Karls atzīst, ka manipulācijas laikā iespējama plakstiņa mirkšķināšanās. Lai no tās izvairītos, ārstam vai medmāsai konkrētā vieta jāpietur. Parasti, ja ir veikta laba anestēzija, tā nevajadzētu būt.

Kas pacientam jāievēro pēc manipulācijas? Tas atkarīgs no procedūras (operācijas) apjoma. Sākumā operēto plaksta rajonu nevajadzētu mazgāt, jāizvairās no karstas vannas, pirts, solārija, sauļošanās. Kādu laiku jāierobežo sporta zāles apmeklējums.

Varbūt tomēr kārpa?

Pēc daktera Raimonda Karla teiktā, bērniem ar zemu imunitāti virusu izraisītas kārpas mēdz parādīties arī uz plakstiņiem. Pieaugušajiem tās ir retāk. “Parasti kārpas uz plakstiņiem atšķiras no tām, kas ir uz rokām,” norāda dakteris. “Uz rokām tās vairāk vērstas uz iekšpusi, bet uz plakstiņiem šīs vīrusa kārpas aug uz ārpusi, ir bārkstainas. Tiem, kam ir kārpas uz plakstiņiem un arī rokām vai citur, tiek ieteikta vispārēja organisma ārstēšana ar pretvīrusu preparātiem. Bieži gadās, ka tādā veidā kārpas pazūd, tomēr ne vienmēr un ne katram, tāpēc pacientam jāvēršas pie ārsta, kurš noteiks optimālo metodi.”

Dermatologa teikto papildina arī oftalmoloģe Iveta Mežatuča: ja imunitāte uzlabojas (to veicina medikamenti vai arī tas notiek dabīgā veidā), kārpas tiešām var izzust pašas no sevis. Bet, ja kārpa atrodas uz plaksta malas un izraisa gļotādas iekaisumu, tā visbiežāk tiek izņemta ķirurģiski.

Dermatologs? Acu ārsts?

Pie kāda ārsta pacientam labāk vērsties, ja ir veidojumi uz plakstiņiem?

Pēc abu mediķu teiktā, tas var būt gan acu ārsts, gan dermatologs. Taču pats svarīgākais, lai ārsts būtu pieredzējis.

Ja veidojums ir uz pašas plakstiņa malas vai tas ir audzējs, vislabāk vērsties pie okuloplastikas ķirurga.

Konsultanti

Raimonds Karls, Derma Clinic Riga dermatologs

Iveta Mežatuča, Latvijas Amerikas acu centra ķirurģe oftalmoloģe

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.