Paņem paciņu, izber pulverīti, pielej ūdeni vai pienu, un maltīte gatava. Vai tas ir jaunās paaudzes pusdienu rituāls? Pēdējā laikā sociālajos tīklos arvien vairāk jauniešu reklamē un ikdienā rāda, kā ēdienreizi aizstāt ar piena kokteili, zaudēt svaru, iesaka šādam uzturam pievērsties arī draugiem, pašas, protams, nopelnot naudu.
Šo līdzekļu izplatīšanu māca sievietes, kurām šajā darbā jau ir zināma pieredze, notiek arī izaugsmes semināri, kvalifikācijas iegūšana. Tomēr ārstu, dietologu un uztura speciālistu klātbūtne nav īpaši manāma un izcelta, vismaz ne publiski, kas, iesakot pilnvērtīgu uzturu aizstāt ar ķīmisku pulveri, noteikti būtu svarīga.
Kur ir robeža starp draudzīgu dalīšanos savos ēšanas paradumos un nekontrolējamu biznesa tīklu, kas jauniešiem grauj iespaidu par sabalansētu un veselīgu uzturu?
Speciālista viedoklis
Tas ir kaitīgi veselībai!
Uztura speciāliste Alise Kindzule šādu uztura bagātinātāju lietošanu un patvarīgu izplatīšanu bez jebkādas speciālistu uzraudzības un kontroles sauc par šokējošu un briesmīgu. “Kādreiz uztraucās, ka nozares pārstāvji, izvelkot no pētījumu konteksta kādu faktu, dezinformē sabiedrību, taču šis ir vēl bīstamāk.
Pulverītī kopā salikts nesaprotams vitamīnu, minerālvielu un pat medikamentu kopums nezināmās devās. Arī dzerot vitamīnus, tie strādā tikai tad, ja organismā ir to trūkums,” skaidro Alise Kindzule. Viņa atgādina, ka pārlieku liels vitamīnu daudzums organismam var kaitēt. Piemēram, ja cilvēks uzņem kalciju, bet organismā tā ir gana, var veidoties sirds un asinsvadu problēmas. Ir jābūt pamatojumam, kāpēc nepieciešams dzert konkrētus vitamīnus, nevis katru dienu uzņemt lērumu tāpat vien.
“Lai vitamīni organismā uzsūktos, jābūt normālam olbaltumvielu, ogļhidrātu un tauku sastāvam, jo pastāv teorija, ka daļa vitamīnu neuzsūcas, ja neatrodas dabiskas izcelsmes kombinācijā. Lieki piebilst, ka šādos produktos nav nekā dabiska,” teic speciāliste.
Starp veselīgajiem vitamīniem redzami arī taukos šķīstoši, kas rada jautājumu, kā, sajaucot pulveri ar ūdeni, plānots vitamīnu uzņemt.
Šādi uztura bagātinātāju uzņēmumi izplata arī diētiskus produktus, kas palīdzot zaudēt svaru. Alise Kindzule teic – ir pierādīts, ka neviens uztura bagātinātājs saistībā ar svara zudumu nav pārvarējis kritēriju – rekomendēts lietošanai, tātad nav apstiprināts, ka tas spēj palīdzēt atbrīvoties no liekā svara. “Es šādu nezināmas izcelsmes ķimikāliju savienojumu lietošanu uzskatu par kaitīgu cilvēka veselībai,” ir strikta uztura speciāliste.
Katrīne Sauliete: Iesaku izmēģināt visiem!
Skaļākā šā uztura aizstāve Latvijā. Lieto uztura bagātinātājus nepilnu gadu, šim dzīvesveidam piesaistījusi vairāk nekā 300 cilvēku.
Man pārmet, ka es reklamēju uztura bagātinātājus sociālajos tīklos, to redz un no tā ietekmējas arī bērni. Bet nepilngadīga persona produktu nevar iegādāties! Visur Eiropā jau sen lieto uztura bagātinātājus, arī Latvijā.
Katram atradīsies kas īpašs, piemēram, vitamīni, saldumi, funkcionālais ēdiens, tievēšanas līdzekļi un daudz kas cits.
Arī pati sākumā nezināju, kā tas strādā un ko dod. Vispirms izplatīju, bet nelietoju, tad iegādājos bundžu un biju sajūsmā – uzreiz ar to padalījos sociālajos tīklos. Cilvēki sāka uzdot jautājumus, es kārtīgi izpētīju sastāvu un sapratu, ka droši to varu arī citiem rekomendēt.
Pirmo bundžu iegādājos, lai man pirms pusdienām, ko parasti ēdu vēlu, būtu ātra, ērta un garšīga uzkoda. Nu jau to lietoju brīžos, kad gribas kādu saldumiņu. Bet katram tie ir savi iemesli: kādai steidzīgs dzīvesveids, citai gribas nomest kādu lieku kilogramu un, piemēram, vakariņas vai pusdienas aizvieto ar uztura bagātinātāju. Vēl kādai iemesls varbūt tieši pretējs – vēlas palielināt ķermeņa masu, arī tad uztura bagātinātāji palīdz.
Par apkārtējo viedokli – protestēt un nosodīt šobrīd ir modē. Atļaušos jautāt – ar ko māmiņas baro savus zīdaiņus, kad nepietiek krūts piena? Ar pulveri! Piena pulveri! Kāpēc tad katrai mammai neskrien klāt veikalā un nebļauj virsū?
Dana Lošaka: Ne visas meitenes, kuras izplata, prot pareizi informēt
Brokastis jau gadu aizstāj ar uztura bagātinātājiem, turpina tos lietot un ieteikt arī apkārtējiem.
Pirms gada arvien vairāk apkārtējo sāka lietot uztura bagātinātājus, sākumā turējos pretī, taču beigās sāku lietot. Nu jau gadu ar uztura bagātinātājiem katru dienu aizstāju brokastis. Ēdu arī našķus un picas, bet šis ir veids, lai varu sākt dienu ar viegluma sajūtu. Brīvdienās ēdu normālas brokastis. Vēl no rīta lietoju tādu pulverīti, kas noņem pampumu un dod enerģiju, jo tajā ir fruktoze. Visiem produktiem var redzēt gan sastāvu, gan lietošanas pamācību.
Par sabiedrības nostāju runājot – domāju, ka baidāmies no visa jaunā. Diemžēl ne visas meitenes, kas izplata, prot pareizi pastāstīt un paskaidrot šāda uztura nianses, tāpēc rodas šaubas un pārpratumi. Arī es, pirmo reizi satiekoties ar uzņēmuma pārstāvi, kura produkciju lietoju un iesaku tālāk sociālajos tīklos, neko nesapratu. Pēc vēl pāris apmācībām no pieredzējušām meitenēm, kopīgām sarakstēm ikdienā un patstāvīgas informācijas meklēšanas internetā apguvu visu nepieciešamo.
Protams, tas nav domāts visiem, un neviens to arī neuzspiež, bet kamēr es jūtos labi, neko sliktu tajā nesaskatu.
Laura Timrijeva: Gaidot bērniņu, pārstāju lietot uztura bagātinātājus
Kādreiz pusdienu vietā katru dienu lietojusi uztura bagātinātājus.
Pagājušajā gadā izmēģināju uztura bagātinātāju formulu, kas aizstāj vienu ēdienreizi, – man tās bija pusdienas. Sākumā šaubījos, bet tik daudzas meitenes to lietoja, ka arī vēlējos izmēģināt. Mans vēders gan, atklāti sakot, sākumā pulverus nepieņēma, uz laiku pārtraucu lietot, bet vēlāk atkal atsāku. Pāris kilogramu arī zaudēju. Šis gan ir dārgs prieks, un pārstāvji ir uzmācīgi – ja vēlies izmēģināt, jāiesaistās shēmā: lieto pats un iesaki, pārdod arī tālāk. Es kādu brīdi to darīju, bet vairs tam nav laika. Šobrīd esmu sava pirmā bērniņa gaidībās un, lai gan uztura bagātinātājus drīkst lietot arī grūtnieces, es to pārtraucu. Pilnībā izmainīju savu ēdienkarti, tagad rūpējos, lai man ir pilnvērtīgas pusdienas.