Foto no Shutterstock

Medību ieroča apkope. Pulvera sadegšanas gāzes un ūdens – agresīva vide 0

Medības miglas pielietā pļavā, pielijušā vai piesnigušā mežā. Tas ir sevišķs baudījums medniekam, taču ne viņa medību ierocim, īpaši stobra kanālam. Pēc šāviena tajā paliek pulvera sadegšanas produkti, sīkas svina, vara vai plastmasas daļiņas. Tas viss kopā ar ūdeni vai gaisa mitrumu veido agresīvu vidi, kurā zaudētāja lomā nonāk metāls, no kura ierocis izgatavots.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Protams, ir mednieki, kuri nepārpūlas rūpēs par ieroci un, tiklīdz tas vairs nav ideālā kārtībā, iegādājas jaunu. Taču tas liecina par paviršu attieksmi ne tikai pret lietām, bet pret paša dzīvi kopumā. Lielākais mednieku vairākums rūpīgi kopj medību ieroci, lai tas nepieviltu pašā nepiemērotākajā brīdī. Galu galā, ir ieroči, saistībā ar kuriem ir kāds īpašs stāsts, un tas kopā ar ieroci tiek nodots no paaudzes paaudzē tālāk.

Kā kopt medību ieroci, un cik laika tam jāvelta? Šos jautājumus uzdevām pieredzējušiem sporta šāvējiem un arī aktīviem medniekiem Eināram Lapiņam un Jānim Zandbergam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāizmanto neitrāla eļļa

Skaidro Einārs Lapiņš:

Foto: Linda Dombrovska

“Atgriežoties no medībām, pat tad, ja tajās nav šauts, vēlams vītņstobra ieroča stobrā no abiem galiem iepūst kādu no ieroču tīrīšanai paredzētajām eļļām. Pirms tam viegli izslaukot stobru ar lupatiņu, kas uztīta uz slauķa. Stobrā var rasties kondensāts, kaut vai tikai ieejot telpā, kur ir siltāks gaiss, nekā bija ārpusē. Protams, vajadzētu brīdi uzmanības veltīt arī ieroča ārpusei – tā tomēr aiztikta ar rokām, kas svīst un ir mitras. Viens no populārākajiem līdzekļiem ir Ballistol, taču der jebkura neitrāla eļļa.

Tādas pašas darbības jāveic arī tad, ja Diāna bijusi vēlīga un izdarīts šāviens. Protams, ja ir pietiekami daudz laika, var veikt rūpīgāku ieroča tīrīšanu, neatliekot to uz vēlāku laiku, ar dažādiem ķīmiskiem palīglīdzekļiem, kas šķīdina gan pulvera sadegšanas produktus, gan munīcijas atlikumu metālu, piemēram, līdzekli Robla Solo. Pēc tam ierocis atkal jāsaeļļo ar neitrālu eļļu, bet pirms nākamajām medībām jāizslauka sauss ar pāris lupatiņām vai speciāliem filca materiāliem.

Klusinātājs jāņem nost

Ja ierocim ir klusinātājs, tas pēc medībām jānoskrūvē un jāļauj tam izžūt. Atstājot klusinātāju uz stobra, kondensāts kopā ar klusinātājā esošajām dūmgāzēm veido ļoti agresīvu šķīdumu, kas saēd stobra metāla galu, kur uzgriezta vītne. Pašam klusinātājam šis šķīdums parasti nekaitē izmantoto materiālu dēļ. Ir arī līdzekļi tieši klusinātāju attīrīšanai.

Reklāma
Reklāma

Jāļauj nožūt mitrumam

Ziemā, ienākot siltā istabā, ierocim vispirms jāļauj sasilt un nožūt. Arī no iekšpuses, tāpēc jāatver aizslēgs. Tad tas jāizslauka un jātīra.

Tas pats attiecas uz pusautomātiskajām karabīnēm. Ja medīts smagos apstākļos un pusautomātiskā ieroča mehānismā var būt iebirušas skujas un citi gruži, jāiztīra arī tas. Taču ar pāreļļošanu gan nevajag aizrauties! Salā eļļa sastings un aizslēgs nedarbosies. Tāpat pie pārāk lielas eļļas kārtas pielīp putekļi un gruži, kas apgrūtina mehānisma darbību.

Veidojas svina aplikums

Gludstobra ierocim stobri no iekšpuses parasti ir hromēti un nav tik jutīgi, taču arī tie ir jātīra. Tāpat jābūt tīram un viegli (!) saeļļotam arī ežektoru mehānismam. Lieto tās pašas ieroču eļļas.

Ja šauts ar lodēm (neatkarīgi no ložu ražotāja), stobrā veidojas svina aplikums, kas jāiztīra ar spirāles veida slauķi. Var lietot arī ķīmiskos līdzekļus.

Gludstobra pusautomātiskajiem ieročiem tālākās darbības atkarīgas no mehānisma uzbūves.

Ja tas ir inerces tipa, kopšana nav nepieciešama, ja virzuļu tipa – būs bieži jātīra apdegums. Trīs pīļu medību dienas ar intensīvu šaušanu, un bez kārtīgas beršanas neiztikt.

Kas par daudz, tas par skādi!

Taču jāatceras – kas par daudz, tas par skādi. Nekādā gadījumā nevajag pārcensties ar eļļošanu. Saeļļojam un noslaukām ar lupatiņu. Visu eļļu no metāla tāpat nevarēs noslaucīt. Paliks tik, cik nepieciešams.

Vēl jāatceras, ka nevajag likt ieroci skapī glabāšanai pārvalkā, kurš, visticamāk, arī ir mitrs. Tad ierocis sarūsēs ne tikai no iekšpuses, bet arī no ārpuses.”

Slauka, kaktiņus un stūrīšus ieskaitot

Konsultē Jānis Zandbergs:

“Tā ir neapstrīdama aksioma, ka ieroča tehniskajam stāvoklim ir jāseko un tas jākopj regulāri. Ja ir ziema, ierocim pēc ienešanas telpās jāļauj atpūsties, citiem vārdiem sakot – sasilt! Nekādā gadījumā to nedrīkst uzreiz likt skapī, turklāt vēl iesaiņotu. Veidosies kondensāts, un ūdens ir vislielākais ienaidnieks!

Kad ierocis sasilis, tas jāizslauka gan no iekšpuses, gan ārpuses, visus kaktiņus un stūrīšus ieskaitot.

Mazā programma

Mazā ieroča tīrīšanas programma sastāv no darbībām un elementiem, kam ikreiz būtu jābūt medniekam pa rokai. Slauķis, Boresnake stobra tīrītājs, lupatiņas, filcīši – tas, kas būs nepieciešams. Turklāt Boresnake stobra tīrītājam (speciāla materiāla aukla izvilkšanai caur stobru, katram kalibram atsevišķa) būtu jābūt līdzi uz medībām ieroča pārvalkā, kas medību laikā ļauj izslaucīt ārā gružus, netīrumus, sniegu un ūdeni.

Tātad, kad ierocis sasilis un nožuvis, iepūš stobrā pāris pūtienus ieroču eļļas, kas paredzēta konservēšanai, nevis agresīvai tīrīšanai, un pāris reižu izvelk cauri borsneiku. Es izmantoju CX 80 – universālu eļļu. Esmu ievērojis, ka, lietojot šo eļļu, nemainās trāpījuma vieta, veicot pirmo šāvienu pēc tīrīšanas. Eļļa ir smalkākas struktūras nekā Ballistol, kas ir salīdzinoši biezāka. Eļļa labi iekonservē metālu un ieeļļo kustīgās detaļas.

Ar mīkstu drāniņu jānoslauka viss, kam var piekļūt, jānoņem koka detaļas, kuras ražotājs paredzējis regulārai noņemšanai, piemēram, pastobres gludstobra ierocim, un jānoslauka gan tās, gan metāls, kas ir zem šīm detaļām.

Tas aizņem ļoti īsu brīdi (dažus desmitus minūšu) un ir tikai elementāras cieņas izrādīšana ierocim.

Foto: Linda Dombrovska

Foto: Karabīnes stobru tīra ar filcīti vai lupatiņu

Lielā programma

Šī programma ietver stobra kanāla mazgāšanu, izmantojot šķīdinātājus, piemēram, solventu, kas nopērkams saimniecības preču veikalā, sākot no litra iesaiņojuma. Tas lieliski šķīdina pulvera radītos savienojumus. Zinu cilvēkus, kuri karabīnēm ar noņemamiem stobriem šo procedūru veic ar trauku mazgāšanas līdzekļiem. Kad metāls ir atsegts, jānotīra metāla nosēdumi. Tam jālieto amonjaka bāzes šķīdinātāji, piemēram, Robla Solo. Šī procedūra jāveic labi vēdināmā telpā, jālieto acu aizsardzības līdzekļi un gumijas cimdi. Kad līdzeklis ar solventu vēlreiz izmazgāts, jāuzklāj plāna neitrālas eļļas kārtiņa konservācijai.

Gludstobra ierocim no nosēdumiem stobru atbrīvo mehāniski, izmantojot slauķi un piemērotu spirāles formas uzgali. Lieto nedaudz eļļas.

Pusautomātiskajiem gludstobra ieročiem mehānisms principā nav paredzēts apkopšanai mājas apstākļos. Jātīra un jāslauka tās ieroča daļas, kurām var piekļūt, neizmatojot darbarīkus. Skrūves, kas ir pārklātas ar krāsu vai laku, nekādā gadījumā nedrīkst skrūvēt!

Tīrot jāizmanto ne tikai palīglīdzekļi, bet arī veselais saprāts! Eļļa jālieto nedaudz, nevis tā, ka tā tek. Ir jāizvērtē, vai pamanītās problēmas ir ieroča brāķis vai nolietojums, un jālūdz speciālista konsultācija.”

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.