Foto: SHUTTERSTOCK

Pulsa oksimetrs – palīgs cīņā ar Covid-19. Vai nepieciešams katram? 58

Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Saistībā ar Covid-19 uzliesmojumu bieži dzirdam pieminam pulsa oksimetrus. Par to, kādam nolūkam paredzētas šīs ierīces un ko tās var pavēstīt par mūsu veselību, stāsta Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas anesteziologs- reanimatologs, Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors OĻEGS SABEĻŅIKOVS.

Palīdz sekot slimības gaitai

Pulsa oksimetru popularitāte pieaugusi tieši tagad, jo skābekļa līmenis asinīs ir viens no rādītājiem, kas raksturo Covid-19 slimības norisi. “Kad elpojam, viena no galvenajām plaušu funkcijām ir nodrošināt asinis ar skābekli. Slimnīcās tiek lietotas dažādas metodes, kā varam izvērtēt skābekļa koncentrāciju asinīs, piemēram, var paņemt asins paraugu no artērijas un ar speciālu aparātu noteikt skābekļa spiedienu tajā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču tā ir invazīva manipulācija. Savukārt pulsa oksimetrija dod iespēju asiņu piesātinājumu ar skābekli noteikt bez iejaukšanās organismā un arī mājas apstākļos izvērtēt plaušu funkciju, vai tā ir pietiekama, un, regulāri veicot mērījumus, sekot līdzi slimības attīstības dinamikai,” skaidro Oļegs Sabeļņikovs.

Kā darbojas pulsa oksimetrs

Skābeklis šūnām nepieciešams, lai ražotu enerģiju, nodrošinātu šūnu elpošanu. Ar pulsa oksimetru iespējams sekot līdzi elpošanas funkciju pietiekamībai. Skābeklim saistoties ar hemoglobīnu, mainās hemo­globīna struktūra un gaismas absorbcijas īpatnības. Ierīce spēj izmērīt noteikto viļņu garumu gaismas absorbciju arteriālajās asinīs, tā nosakot skābekļa piesātinājumu asinīs procentos.

Lai asinīs noteiktu hemoglobīna daudzumu, kas ir piesātināts ar skābekli, oksimetrā tiek izmantota divu viļņu garuma gaisma (sarkanā un infrasarkanā). Ierīce mēra, cik daudz gaismas no gaismas avota, kas atrodas ierīces vienā pusē, nonāk līdz gaismu uztverošajam sensoram otrā pusē. Ierīce uzrāda divus mērījumus – pulsa ātrumu un asins piesātinājumu ar skābekli procentos (%SpO2).

Kā saprast rādījumus

Veselam cilvēkam elpojot skābekļa piesātinājums asinīs ir no 96 līdz 100 procentiem. Bet pie nepietiekamas elpošanas (tajā skaitā Covid-19 infekcijas dēļ) piesātinājums zem 95% norāda par nepietiekamu skābekļa daudzumu asinīs. Tādā gadījumā nekavējoties jāsazinās ar savu ģimenes ārstu vai neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķiem, kas izvērtēs nepieciešamību doties uz slimnīcu.

Oļegs Sabeļņikovs bilst, ka bieži cilvēka subjektīvā izpratne par savu veselības stāvokli var atšķirties no objektīvajiem mērījumiem. “Daži pacienti var subjektīvi nejust, ka skābekļa piesātinājums jau ir pazemināts. Tāpēc pulsa oksimetra lietošana varētu palīdzēt savlaikus pieņemt lēmumu konsultēties ar mediķiem.”

Reklāma
Reklāma

Tomēr ir izņēmumi – dažkārt cilvēkiem, kuri slimo ar hroniskām plaušu vai sirds slimībām, skābekļa līmenis asinīs konstanti ir zemāks. Tāpēc, lietojot pulsa oksimetru, par tā rādījumiem jāsazinās ar ģimenes ārstu, kurš tos izvērtēs kopainā ar slimības norises gaitu.

Kas var ietekmēt mērījumus

Lai mērījumi būtu iespējami precīzāki, būtiski ievērot svarīgas nianses. Gaismai jāplūst caur audiem, tāpēc mērījumiem izmanto ķermeņa daļas, kas tiek labi caurgaismotas, parasti pirksta galu. Mērījumi var būt neprecīzi, ja uz nagiem uzklāta tumša nagu laka vairākās kārtās. Tāpat svarīgi atcerēties ierīci nelietot ļoti spilgtā gaismā, – vispiemērotākā ir dienas gaisma vai pustumsa.

Vēl viens svarīgs nosacījums – pulss. Ja cilvēks ir nosalis, rokas aukstas, mērījumi nebūs precīzi, tāpēc nav ieteicams pulsa oksimetru lietot uzreiz pēc ienākšanas no āra. Pulsa rādītāji nebūs precīzi, ja cilvēks ir atūdeņojies.

Kad vēl izmanto pulsa oksimetru

Ierasti to lieto akūtu respiratoro infekciju, kā arī akūtu vai hronisku plaušu un sirds-asinsvadu slimību, piemēram, bronhiālās astmas vai sirds mazspējas, gadījumā, kad pastāv liels risks, ka pacienta veselības stāvoklis var strauji pasliktināties un ir būtiski sekot līdzi skābekļa piesātinājumam asinīs. “Ja pastāv riska faktori, ka Covid-19 varētu noritēt smagā formā, būtu labi jau laikus iegādāties pulsa oksimetru, lai nepieciešamības gadījumā tas būtu uzreiz pieejams. Tomēr jāatceras, ka skābekļa piesātinājums asinīs ir tikai viens no rādītājiem, kas vēsta par slimības gaitu,” pauž reanimatologs.

Lai precīzi izvērtētu slimības norisi, jāņem vērā arī citi slimības simptomi.

SVARĪGI

Foto: SHUTTERSTOCK

• Mērījumu precizitāte lielākoties atkarīga no ierīces kvalitātes.

• Visdrošāk pulsa oksimetru iegādāties specializētos medicīnas preču veikalos vai aptiekās.

• Pērkot jāpievērš uzmanība preces iepakojumam. Klāt jābūt pievienotai drošas lietošanas instrukcijai latviešu valodā. Uz ierīces jābūt CE marķējumam, kas apliecina medicīniskās ierīces atbilstību noteiktām Eiropas Savienības prasībām. Jābūt norādītai arī informācijai par iestādi, kas izsniegusi sertifikātu (numurs četrciparu skaitļa formātā).

• Svarīgi pārbaudīt, vai konkrētā ierīce ir reģistrēta Zāļu valsts aģentūras medicīnisko ierīču reģistrā LATMED.

• Pirms pulsa oksimetra lietošanas jākonsultējas ar ģimenes ārstu.

UZZIŅA

• Pulsa oksimetrs ir neliela medicīniska ierīce, ar ko var noteikt skābekļa saturāciju asinīs jeb hemoglobīna un asins piesātinājumu ar skābekli, kā arī sirdsdarbības ātrumu. Lietošana ir vienkārša – ierīci uzliek uz pirksta, un pāris sekundēs tā fiksē asins piesātinājumu ar skābekli un pulsu. Mērījumi jāveic vairākas reizes dienā.

• Šo ierīci var iegādāties aptiekās, medicīnas preču veikalos, kā arī interneta veikalos. To cena ir vidēji no 9 līdz 65 eiro.

• Atsevišķi medicīnas preču tirgotāji un ārstniecības iestādes piedāvā pulsa oksimetra nomu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.