Puķu siena

Puķu siena kā krāšņa dārza rota. Kā tādu ierīkot un kopt? 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Dārzā siena pasargā no saules un vēja, rada mājīgu noskaņu atpūtas vietā vai aizsedz svešiem skatieniem pagalmu. Īpaši skaisti, ja tā ir puķu siena. Tādu no koka paletēm izgatavojuši stādaudzētavas Viduļi saimnieki Behmaņu ģimene.

1. Izgatavo karkasu

Veidojot sienu, svarīgākais ir izveidot stabilu karkasu. Paletēm vajadzīgs pamatīgs atbalsts. Konstrukciju var stutēt arī, piemēram, pret šķūnīti, pret koku. Jo vairāk palešu plānots savienot, jo pamatīgāk tās stiprina. Rēķina gan palešu, gan augu un puķu kastu svaru – jābūt drošībai, ka visa greznība pēkšņi neuzgāžas kopējam vai puķu apjūsmotājam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Puķu ielikšanai izveido padziļinājumu, paletē ik pēc diviem dēļiem vienu izņemot.

2. Krāso fonu

Palešu sienu var atstāt nekrāsotu, taču ziedi labāk izcelsies, ja paletes būs nokrāsotas. Izteiksmīgs variants ir baltā krāsa. Uz tās fona labi izceļas visi augi. Pietiks paletēm nokrāsot tikai fasādes pusi, kas būs redzama. Rēķinās, ka kokmateriāls, no kā ražotas paletes, ir raupjš un krāsas vajadzēs diezgan daudz. Ātrāk veiksies, ja nopūtīs ar krāsu aerosolu. Paletēm piedien, ja krāsu klāj tā, lai koksne vietām mazliet vīd cauri, nevis nokrāsot nevainojami vienmērīgi.

3. Stāda kastēs

Augu stādīšanai piemērotas puķu kastes. Var izmantot arī podus, taču tajos grūtāk saglabāt vajadzīgo mitruma līmeni. Jo lielāks trauks, kurā puķes aug, jo vieglāka būs kopšana. Vēlams iegādāties kādu lieku kasti, kur iestādīt puķes rezervistes. Vislabāk, ja puķu traukus var aprīkot ar laistīšanas sistēmu.

4. Gādā augsni

Stādīšanai piemērota tieši podu puķēm paredzētā augsne, kas satur mitrumu aizturošās granulas. Substrātam var pievienot speciālās granulas, kas ilgstoši ļauj augam iztikt bez laistīšanas.

5. Izvēlas augus

Puķu siena visu laiku ir skaista, jo puķes tajā var mainīt un papildināt ar citām. Katru gadu var izvēlēties citu krāsu salikumu un augus.

Ja kāda puķe apvītusi, kastīti atjauno ar jaunu stādījumu vai aizvieto ar rezerves kompozīciju.

Sevišķi labs variants puķu kastēs ir augi ar krāšņām, krāsainām lapām. Piemēram, no viengadīgajām der skaistnātrītes, lapu ipomejas, no daudzgadīgajām – heihēras. Ilgspēlējošs skaistums ir dekoratīvie kāposti.

Ja kāda puķe zaudē krāšņumu, to izņem un vietā iestāda citu. Sienā pakāpeniski var nomainīt vasarai raksturīgos augus pret rudens pusei piemērotākiem. Piemēram, noziedējušo petūniju vietā var iestādīt mārtiņrozes, viršus.

Reklāma
Reklāma

6. Laista un mēslo

Tas, cik bieži laistīt stādījumus, atkarīgs no laika apstākļiem un katra auga īpatnībām. Arī mēslošana vajadzīga – gluži kā visām podu puķēm.