Foto: Pexels

Puķu pļava piemājas dārziņā: dārznieces padomi, kā to ierīkot! 0

Avots: Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

“Vēlos daļā dārza iesēt puķu pļavu. Kuri maisījumi būtu piemērotākie? Gribu, lai zeme pēc iespējas ārāk noklātos vismaz ar zāli, kamēr aug puķes.” – Jautā Maija no Asariem.

Veido maisījumus

Liela daļa skaisto pļavas puķu ir divgadīgas, un lielākais efekts būs nākamvasar. Taču parasti augu maisījumos ir arī zālaugi un puķes, kas dos zaļo masu vai pat uzziedēs jau pirmajā gadā. Dārzu ierīkotāja Maruta Kaminska vienam no variantiem iesaka daudzgadīgo puķu pļavu maisījumam piejaukt ne vairāk kā trešdaļu zāles sēklu. Tam derēs parasta mauriņa, nevis sporta zāliena sēklas. Papildus gatavajiem maisījumiem var iesēt arī sevišķi tīkamās puķes, piemēram, magones, rudzupuķes, kaut gan tās jau ir sēklu maisījumā. Var pievienot pavisam nedaudz āboliņa sēklu, kas ir skaists, bet agresīvs augs un var pārmākt pārējos augus pļavā. Līdzīgi ir ar sevišķi dzīvīgo mārpuķīti, kura mēdz čakli izsēties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dārzu ierīkotāja praksē pārliecinājusies, ka pļavas puķu maisījumam nevajag pārāk treknu augsni, jo tajā aktīvāk par sētajām puķēm augs dažādas nezāles.

Pat ja puķu pļava jau iesēta, saimnieks visu laiku var papildināt tās skaistumu, piemēram, salasot sēklas bagātīgā puķu pļavā dabā. Der izrakt un iestādīt kādu raspodiņa un gaiļbiksīšu ceru, jo tie turpmāk paši labi sēsies un vairosies.

Jāņem vērā, ka ne visi augi no puķu sēklu maisījuma vienlīdz labi aug visās vietās.

Skaistums nav mūžīgs

Pļavas saimniekam jāzina, ka tā būs skaista tikai aptuveni četrus mēnešus, līdz vasaras vidum, kad pļava jānopļauj. Turklāt zaļā masa jāatstāj, lai sažūst kā siens, un tikai tad jānogrābj. Tas vajadzīgs, lai sēklas pagūtu nobriest un iesēties. Atāls ataugs lēnām. Tāpēc Maruta Kaminska iesaka pēdējā laikā populārajām sētajām puķu pļavām veidot alternatīvu – pasaules dārzu modes tendencēm atbilstošus liela auguma ziemciešu (dažādu graudzāļu, krastkaņepju, ehināciju, dekoratīvo pelašķu u.c.) stādījumus, ko lieliski var sakombinēt ar pavasara sīpolpuķēm. Šie augi ir skaisti visu sezonu, un vecos lakstus nopļauj tikai agri pavasarī. Pirmajā gadā nezāļu augšanu starp ziemcietēm samazinās apmēram 2 cm biezs smalkās mizu mulčas slānis.

Var eksperimentēt!

Puķu pļavu ierīkošanas speciālists Mārtiņš Flaksis no uzņēmuma “Krastmaļi Sēklas” iesaka sēt daudzgadīgo un viengadīgo pļavas puķu un augu sēklu miksli. Tad skaistums būs jau pirmajā gadā. Turklāt ar viengadīgajām puķēm var panākt efektu noteiktā laikā. Piemēram, sējot jūnija sākumā, jaunā pļava pilnā skaistumā būs augustā. Ja sētu pavasarī, kad mostas daba, ziedēšanas prieks tiktu ap Jāņu laiku. Pieredzēti pat gadījumi, kad puķu pļava sēta vasaras vidū, lai priecētu pasākuma dalībniekus vēlu rudenī.

Reklāma
Reklāma

Oriģinālu risinājumu piekritēji izvēloties arī rudzu sējumu kopā ar magonēm un rudzupuķēm. Šāds sējums gan jāatkārto katru rudeni. Skaistums ir ilgstošs, jo zelmenis ir skaisti zaļš pat ziemā.

Nabadzīgā smilts augsnē skaista pļava neveidosies. Tā noteikti jāielabo ar melnzemi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.