Jāņa Dukaļska tulpju dārzs Daugmalē.
Jāņa Dukaļska tulpju dārzs Daugmalē.
Foto – Valdis Semjonovs

Daugmales ziedi pārlaiduši ziemu. Puķkopja padomi, ko no likstām mācīties 0

Pavasarī krāšņi ziedošie sīpolpuķu stādījumi Daugmales pagastā atgādina Holandi miniatūrā. Kā augi pārlaiduši šo dīvaino ziemu, kā tiem palīdzēt, un ko no šādām likstām varam mācīties? To jautājam puķu lauku saimniekam JĀNIM DUKAĻSKIM, kurš sīpolpuķes audzē vairāk nekā trīsdesmit gadu.

Reklāma
Reklāma

Kāpēc izsala narcises?


Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Daudziem puķu audzētājiem ziema sagādājusi smagu vilšanos. Liela daļa narcišu un hiacinšu ir pagalam. Narcišu dobēs šopavasar ziedu tikpat kā nav – melna zeme, vietumis vīd pa kādam lapu pudurim. Arī hiacintes daudzviet nav uzdīgušas, vieglās smilts augsnēs izsalušas pat tulpes. Kailsals janvārī ilga tikai divas nedēļas, bet kāpēc tas izrādījies tik postošs?

Visu decembri, līdz janvāra pirmajai pusei pieturējās pavasarīgi silts laiks, sajaucot puķēm laika rēķinus. Krokusiem janvārī lapas bija izlīdušas no zemes, hiacintēm un narcisēm – tuvu augsnes virskārtai. Kailsals nebūtu tik bīstams, ja sīpoli vēl atrastos ziemas miera periodā, taču augošām puķēm tas izrādījās nāvējošs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jānis Dukaļskis mērījis augsnes temperatūru un secinājis: ja ārā ir –20 °C, tad augsnē tikai –7 °C, un normāli ziemojošām puķēm to vajadzētu izturēt. Ja uzsnigusi 5 cm bieza sniega kārta, bet ārā ir –20 °C sals, sīpolpuķes pārziemo ideāli. Kailsala laikā pūta arī stiprs vējš, kas stipri atdzesēja augsni. Aizvējā sīpolpuķes pārziemoja daudz labāk. Būtisks izrādās pat vagu virziens: ja vējš brāž šķērsām, vagas daļēji aiztur spelgoni.

Sīpolpuķu audzētāja dārzā hiacinšu vagās šopavasar varēja manīt lielākoties tikai dažas zemei pieplakušas ziedu vālītes, taču vienā vagā tās ziedēja itin kupli. Kāpēc tā? Rudenī vagojot esot pieļāvis kļūdu – uzbēris par daudz zemes, 5 cm vairāk, nekā nepieciešams. Šis misēklis paglāba hiacintes no sala.

Pirmie krokusi Dukaļska laukos uzplaukuši neparasti agri – 28. februārī, bet spēcīgajās pavasara salnās ziedi bija pagalam. Kad uznāca –9 °C sals, tas ļoti kaitēja agrajām Kaufmaņa un Greiga grupas tulpēm, kas bija sākušas ziedēt, stipri cietuši arī tīkliņīrisi (Iris reticulata). Smagā augsnē augi pārziemo labāk nekā vieglā, tāpēc smilts augsnēs vietām izsalušas tulpes, pat peonijas un flokši.

Ko tagad darīt? Narcišu sīpolus droši vien klāj bieza puvuma kārta, taču iekšpusē ir dzīvs kodols vai arī zem sīpolu zvīņām izdzīvojuši mazi vairsīpoliņi. Jānis Dukaļskis iesaka narcises, mazos sīpolīrisus un krokusus šogad neizrakt, bet likt mierā – gan tie dažu gadu laikā atjaunosies. Hiacintes gan jāizrok, to sīpoliem vasarā nepieciešams silts un sauss miera periods.

Izdzīvoja muskares, hionodoksas, Sibīrijas zilsniedzītes (tās laikam nekad neizsalst), tulpes un baltās fritilārijas. Tulpes šopavasar bija padevušās krietni īsākas (pēc Jāņa Dukaļska vērtējuma, tās sasniedza tikai 40–50% no šķirnei raksturīgā auguma), taču, par laimi, bija dzīvas un ziedēja!

Reklāma
Reklāma

Tulpes ar pārsteigumu


Pavasaris šogad atnāca divas nedēļas agrāk, un maija vidū liela daļa tulpju jau bija noziedējušas, palikušas tikai vēlās šķirnes. Taču tās, kā zināms, ir visskaistākās – pildītas, bārkstainas, papagaiļu tulpes. Ir izveidotas ļoti interesantas šķirnes, kas neiekļaujas agrākajā klasifikācijā, piemēram, tulpes ar raibām lapām vai tādas, kas vienlaikus pieder pie vairākām grupām, piemēram, lilijziedu zaļās ‘Green Star’, pildītās, bārkstainās ‘Snow Chrystal’ (baltas), ‘Exotic Sun’ (dzeltenas), ‘Sensual Touch’ (mālaini oranžas) un citas.

Selekcionāri radījuši arī interesantas šķirnes ar violeti svītrainām lapām, baltām vai krēmkrāsas lapu maliņām, piemēram, ‘China Town’, ‘Cream Cocktail’, ‘Maytime’, ‘Pretty Princess’. Dažas šķirnes izceļas ar aromātu – ļoti smaržīga ir oranži brūnā ‘Malibu’, bet sarkanā, pildītā ‘Miranda’ smaržo pēc rozēm.

Vecrozā krāsas šķirnei ‘Picture’ un baltajai ‘White Picture’ ir ļoti interesanta ziedu forma – viducis izskatās kā savērpts, neveras vaļā, ziedlapiņas biezas kā no plastmasas. Līdzīga ziedu forma ir arī dzeltenajai ‘Yellow Crown’.

Svarīgi, lai tulpēm būtu stingri kāti, piemēram, melnās, pildītās ‘Black Hero’ stāv ierindā kā zaldātiņi. Eleganti izskatās arī šķirne ‘Jazz’ ar tumši violetiem ziedkātiem.

Lauka malā sagaida pēdējais pārsteigums – daudzziedu tulpes. Vēlajām šķirnēm ‘Candy Club’ un ‘Tricolette’ uz viena kāta var būt pat pieci ziedi. Ieliec vāzē vienu tulpi, bet izskatās kā buķete!

Dzīvē nav kā grāmatā


Puķu audzēšanā Jānis Dukaļskis kooperējas ar pazīstamo liliju selekcionāru Gunti Grantu. Abiem puķu lauki atrodas blakus. Katram ir sava specializācija: viens audzē pavasara sīpolpuķes, peonijas, flokšus, bārdainos lielziedu īrisus, astilbes, gladiolas, eremūrus, dālijas un jau 14 gadu nodarbojas ar peoniju selekciju, savukārt otrs pievērsies lilijām un dienziedēm.

Lai mazinātu slimību izplatību, audzēšanas vietas jāpamaina, tāpēc tulpes mainās ar narcisēm, peonijām, flokšiem un lilijām. Vienā stūrī ir smilšaina augsne, kurā neaug nekas, bet tur lieliski jūtas dālijas.

Nomocījušies ar grūti audzējamiem augiem, daudzi puķkopji atgriežas pie izturīgām, gadu gaitā pārbaudītām ziemcietēm. Atkal modē ir peonijas un flokši, arvien populārākas kļūst dienziedes un hostas. Selekcionāri šiem augiem veido jaunas, aizvien interesantākas šķirnes. Tas, ka šīs puķes augušas arī vecmāmiņu dārzos, liecina – tātad izturīgas!

Priecājoties par tulpju krāšņumu, saproti, kas tas par elles darbu, lai šos laukus apkoptu! – Vasarās strādāju līdz vienpadsmitiem vai divpadsmitiem naktī, – atzīst Jānis Dukaļskis. Sīpolu rakšana sākas maija beigās: vispirms krokusi, tad hiacintes, Kaufmaņa un Greiga grupas tulpītes, tām seko pārējās tulpes, bet jūlija beigās un augusta sākumā rok narcises. Puķu sīpolus stāda no septembra beigām līdz pat decembra sākumam, kamēr zeme nav sasalusi. Pirms dažiem gadiem uzceltajā nelielajā sīpolu glabātavā vietas pietrūcis jau pēc vienas sezonas. Tagad sīpoliem ir plaša noliktava kūtsaugšā (nomātās zemes saimniecei pagalmā slejas liela, no akmeņiem mūrēta kūts) – puķu audzētājs ieklājis dēļus, tiem pienaglojis kartona loksnes, un tapusi ideāla glabātava, kur neiespīd tiešie saules stari, toties ir caurvējš – tieši tas, kas vajadzīgs! Sīpolus liek koka kastēs un, lai vieglāk sameklēt vajadzīgo, šķirnes sarindo tādā pašā kārtībā, kādā tās minētas katalogā.

Pie mājām aug lieli ozoli un kļavas, rudenī to lapas klāj vagās kā mulču, lai neaug nezāles. Vēlāk, kad sīpolpuķes izraktas, lapas iestrādā augsnē mēslojumam. Jānis Dukaļskis pārliecinājies, ka vislabākā dārza frēze ir vecais motobloks Krot, vajadzējis tikai nomainīt motoru. Vadziņas izvelk pats ar rokas arklu.

Kaut gan ziedu griešana mazina sīpolu ražu, audzētājs tirgo arī tulpju ziedus. – Naudu vajag arī tagad, nevis tikai rudenī! – viņš saka. Ziedus lauž (ar nazi negriež, lai no auga uz augu nepārnestu iespējamās vīrusu slimības) ar vienu lapiņu un ved uz puķu kiosku Pļavnieku tirgū Rīgā. Cilvēki jau daudzus gadus zina, ka tur var nopirkt interesantas tulpes.

Jānis Dukaļskis secinājis, ka grāmatās aprakstītā audzēšanas tehnoloģija ne vienmēr atbilst patiesībai. Reizēm šķiet, ka autori padomus pārraksta cits no cita, paši tos neizmēģinot. Piemēram, teikts, ka tulpēm neder svaigi kūtsmēsli, jo tad tās slimo un iet bojā. Reiz audzētāja prombūtnē atvesta krava svaigu kūtsmēslu, tie izklāti siltumnīcā 15 cm biezā slānī. Ko darīt? Ar dārza frēzi iestrādājis zemē. Izaugušas ļoti veselīgas tulpes, nekādu slimību! Vēl raksta, ka peoniju sakneņi pēc sadalīšanas jāapžāvē, griezuma vietas jāapber ar kokogles pulveri, citādi var sākt pūt. Viņš pats reiz vēlu rudenī, oktobrī, sadalījis peoniju cerus, tūdaļ bez jebkādas apžāvēšanas iestādījis slapjā augsnē – un nekas nav sapuvis, pavasarī augušas griezdamās! Tāpēc audzētājs ar interesi lasa amatieru padomus, jo vērtīgs ir tas, ko cilvēks pats pārbaudījis.

UZZIŅA


• Ja tulpei nogriež ziedu ar vienu lapu, sīpols zaudē 17–30% no pieauguma, savukārt zieds ar divām lapām nozīmē 60% pieauguma zaudējumu. Līdz zemei nogriezts ziedkāts sīpolam ir gandrīz nāves spriedums, jo izdzīvos tikai mazie vairsīpoliņi.

• Tulpēm ir viengadīgi sīpoli. Pēc ziedēšanas vecais sīpols aiziet bojā un vietā izaug jauns. Augošas tulpes nedrīkst pārstādīt, jo tulpju saknes neatjaunojas un jaunais sīpols izaugs ļoti vārgs! Toties narcisēm, muskarēm un sniegpulkstenītēm ir daudzgadīgi sīpoli, un nepieciešamības gadījumā tās var pārstādīt ziedēšanas laikā (tas gan nav ieteicams).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.