Puķes istabā – jauna tematiskā avīze 0
Kad sals nu atkāpies, un saule savu loku debesīs paplašina, možākas sāk kļūt arī istabas puķes – drīz kādu vajadzēs pārstādīt, citai apgriezt zarus, vēl kādu nolikt citā vietā.
LA Tematiskā avīze “Puķes istabā” tāpēc nāk ar lielu daudzumu padomu. Izdevuma kopējais uzstādījums – telpaugi ir dzīvas būtnes, katra ar savu raksturu, īpašībām, spējām. Zinošam puķkopim jāprot šo potenciālu izmantot pēc iespējas pilnīgāk, tad pilnīga būs arī cilvēka un auga sadarbība ikdienā.
Jaunais izdevums veidots citādi nekā daudzi citi par šo tematu. Šoreiz tā nav telpaugu mazā enciklopēdija – skaistākās puķes no A līdz Z, bet konkrētu rakstu sērija par dažādām istabas, lodžijas un balkona puķu kopšanas niansēm.
Pat nogādāt mājās jauniegūtu augu ir jāprot, kur nu vēl sagādāt pareizo zemi (substrātu). Tad laistīt, veidot auga stāju, īstajā laikā paretinot lapotni un zarotni. Tad dot vajadzīgo pārtiku – barības vielas, tad laikus tikt vaļā no ķibelēm, ko nereti sagādā kāds kaitēklis vai slimība. Tad ikvienam saprotamā tekstā izskaidrot nebūt ne tik vienkāršo pārstādīšanas procesu, kas agrāk vai vēlāk nāk priekšā visiem puķu audzētājiem.
Ļoti saistošs šķiet materiāls par dzīvesvietas ierādīšanu daudzajiem tik dažādajiem augiem. Te būs daži nodaļu nosaukumi. Darbavietu telpaugi. Tradicionāla standarta dzīvokļa telpaugi. Telpaugi tumšām telpām. Telpaugi vēsām telpām. Vispiemērotākās papardes telpās. Iecienītie bromēlijas dzimtas augi telpās. Telpaugi ar indīgu šūnsulu. Nepatīkamu smaržu telpaugi. Telpaugi ar jaunstādiem. Ziedoši lapu kaktusi. Telpās ražojoši eksotisku augļu augi. Augi un mājdzīvnieki. Telpaugi un veselība. Datori plus telpaugi. Populāri telpaugi – medicīnā. Telpās audzējamās sīpolpuķes. Ieteicamākās palmas telpām.
Tomēr tas nenozīmē, ka mazāk izdevumā ir puķu raksturojumu – aptverti ir praktiski visi daudzmaz pazīstamie telpaugi, un ne tikai – lodžijās un balkonos vasarā audzē arī tādus augus, kas tradicionāli nav telpaugi, bet, piemēram, viengadīgie krāšņumaugi. Bet daļa telpaugu siltajā laikā var kļūt par papildinājumu dārza puķu dobēm, īpašiem dekoratīvajiem stādījumiem, akmeņdārziem utt. Neliela nodaļa iepazīstina arī ar miniatūro kociņu bonsai iekopšanu.
Tematiskās avīzes autore ir Nacionālā botāniskā dārza oranžērijas vadītāja Zane Purne – līdzīgus izdevumus viņa mūsu lasītājiem jau piedāvājusi, bet tie nav bijuši “laboti un papilldināti atkārtojumi”, it sevišķi jau šis, jaunais. Autore nevis vienkārši dzīvo un strādā savā lielajā puķu valstībā, bet iedziļinās, pēta, noskaidro un pārbauda, gūstot jaunas atziņas, kas nav tikai puķkopības jautājumi: “Puķes piepilda telpu ar dzīvību. Tās nav tikai dekoratīvi elementi, tās veido telpās veselīgu gaisotni, tās cilvēkam dod zīmes un raida signālus.”