Pudždemonu patur apcietinājumā, protestos kliedz – “šī Eiropa ir apkaunojoša” 3
Vācijas tiesa šo pirmdien, 26.martā, lika apcietinājumā paturēt bijušo Katalonijas premjerministru Karlesu Pudždemonu, gaidot lemšanu par viņa iespējamo izdošanu Spānijai, kur viņam izvirzītas apsūdzības dumpī.
Vācijas ziemeļu pilsētas Neiminsteres tiesa apliecināja uz sēdi nogādātā Pudždemona identitāti un izdeva rīkojumu par viņa apcietināšanu. Lēmumu par Pudždemona izdošanu Spānijai pieņems Augstākā reģionālā tiesa.
Lēmums par izdošanu gan šonedēļ nav gaidāms, pavēstījusi prokuratūras pārstāve. Viņa skaidroja, ka par apcietinātā izdošanu jālemj 60 dienu laikā, tomēr tās vairāk ir vadlīnijas, nevis obligāta prasība.
Vācijas policija svētdien aizturēja Pudždemonu, kurš Vācijā bija iebraucis no Dānijas un bija ceļā uz Beļģiju. Spānijas Augstākā tiesa piektdien izdeva jaunus orderus Pudždemona un vēl sešu Katalonijas politiķu, kas šobrīd uzturas ārzemēs, aizturēšanai.
Ja tiesa atzīs viņu vainu, viņiem draud līdz 30 gadiem cietumā. Vēl 12 cilvēkiem izvirzītas mazāk smagas apsūdzības par nepaklausību.
Pudždemona valdība 1.oktobrī sarīkoja referendumu, kurā vairums dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, un reģionālais parlaments 27.oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas. Drīz pēc tam Spānijas Senāts nobalsoja par tiešās pārvaldes atjaunošanu Katalonijā. Spānijas premjerministrs Marjano Rahojs atlaida Pudždemona vadīto Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas.
Glābjoties no aizturēšanas, Pudždemons pēc viņa valdības atlaišanas aizbēga uz Beļģiju, bet Katalonijā palikušie viņa administrācijas locekļi, arī vicepremjers Urials Džunkerass, tika aizturēti un ievietoti apcietinājumā.
Katalonijas reģionālajās vēlēšanās 21.decembrī katalāņu separātisti tomēr saglabāja absolūto vairākumu.
Jau vēstīts, ka apmēram 50 000 cilvēku svētdien, 25.martā, Barselonā izgāja ielās, šādi paužot savu sašutumu par Katalonijas bijušā premjerministra Karlesa Pudždemona aizturēšanu Vācijā, bet daļa protestētāju iesaistījās sadursmēs ar policiju.
Policija gaisā raidīja brīdinājuma šāvienus un kārtības uzturēšanai bija spiesta izmantot stekus, aģentūrai DPA pavēstīja policijas pārstāvis. Daži demonstranti apmētājuši policiju ar pudelēm un olām.
Sadursmēs Barselonā ievainoti 79 cilvēki, tostarp 13 policisti. Vēl septiņi cilvēki guvuši ievainojumus protestos Ļeidā, bet vēl viens – Taragonā. Katalonijas parlamenta spīkers Ružē Turrēns televīzijā pārraidītā uzrunā aicināja iedzīvotājus atturēties no vardarbības.
“Man nav šaubu, ka katalāņu sabiedrība rīkosies nevardarbīgi, tāpat kā vienmēr ir darījusi,” viņš paziņoja.
Demonstranti sauca “Pudždemons ir mūsu prezidents” un “Brīvību politieslodzītajiem”, gājienā dodoties no Ramblas, Barselonas galvenā bulvāra, uz Eiropas Komisijas (EK) biroju Katalonijas galvaspilsētā.
“Šī Eiropa ir apkaunojoša,” viņi sauca pie EK biroja.