Foto: LETA/Edijs Pālens

Pūce spēkojas ar pašvaldībām: Ikšķilē ministram nepaklausa, Jelgavas novadā aptur aptauju… 0

Novadu domju centieni dažādās formās aptaujāt iedzīvotājus par administratīvi teritoriālo reformu piedzīvo atbildīgā ministra pretestību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (“Attīstībai/Par”) reakcija uz vietējo varu vēlmi dažādos veidos noskaidrot iedzīvotāju viedokli par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pieteikto administratīvi teritoriālo reformu izrādījās negaidīti asa. Ikšķiles novadā rīkoto aptauju ministrs ir pat lūdzis izvērtēt Ģenerālprokuratūrai, uzskatot to par nelikumīgu. Spriedze ministrijas un pašvaldību attiecībās var apgrūtināt abu pušu vasarā iecerēto dialogu par reformas īstenošanu. Trešdien pret VARAM uzzīmēto 35 novadu karti pie ministrijas piketēja Ikšķiles uzņēmēji.

Ministra J. Pūces aso reakciju var skaidrot ar centieniem nepiekāpties reformas pretinieku – vispirms jau pašvaldībās plaši pārstāvētās Zaļo un zemnieku savienības un Latvijas Reģionu apvienības – priekšā. Nesen J. Pūce žurnālistiem preses konferencē uzsvēra, ka ministrijai neesot nekādu iebildumu pret to, ka pašvaldības vēlas noskaidrot iedzīvotāju viedokli, bet aicina ievērot likumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ne likums “Par pašvaldībām”, ne kādi citi normatīvi neparedzot domei tiesības sabiedrības viedokli uzzināt, organizējot aptauju, kas atgādina iedzīvotāju piedalīšanos vēlēšanās vai vietējā referendumā, kura rīkošana arī likumā nav paredzēta. Tas radot maldīgu iespaidu, ka iedzīvotāji iesaistās lēmuma pieņemšanā par reformu. Savukārt pašvaldības, kurās tiek izmantota minētā aptaujas forma, norāda – tikai tā var pārliecināties, ka viedokli par pašvaldības nākotni izsaka tajā deklarētie iedzīvotāji.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs J. Pūce ir atcēlis Ikšķiles novada apstiprināto aptaujas nolikumu. Līdzīgu aptauju bija iecerējuši arī Jelgavas novada deputāti, kuru lēmumu arī ministrs apturēja. Tajā pašā laikā Rugāju un Ozolnieku novada aptaujas J. Pūce neapstrīd, jo šīs domes ir izvēlējušās organizēt sabiedrisko apspriešanu vai socioloģisko aptauju. Zināms, ka vēl vairākas pašvaldības iecerējušas uzzināt iedzīvotāju domas par novada nākotni, piemēram, Ilūkstes un Carnikavas novadi, kuriem varētu būt sekotāji. Carnikavas novada mājas lapā pieejamā informācija liecina, ka pirms jūnijā plānotās aptaujas novadā 31. maijā tiks rīkota tautas sapulce, kurā cilvēki tiks informēti par reformas būtību un aptaujas norisi. Uz sapulci ir uzaicināts arī ministrs J. Pūce. Aptaujas organizēšanai dome izveidos īpašu komisiju.

Ikšķilē ministram nepaklausa

Ikšķiles novada uzņēmēji trešdien piketēja pie VARAM. Viņu pārstāvis Toms Āboltiņš aģentūrai LETA ir sacījis, ka iebildumi nav pret reformu, bet gan pret tās īstenošanas formu. “Papriekšu tiek saliktas robežas, bet tikai tad rēķināts ekonomiskais izdevīgums,” sacījis T. Āboltiņš. Redzams, ka piketētāju vidū ir arī Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētāja vietnieks Ringolds Arnītis. Novadā pie varas ir Zaļo un zemnieku savienība.

Ikšķiles novadā rīkotajā aptaujā iedzīvotājiem ir uzdots jautājums “Vai jūs esat par Ikšķiles novadu kā patstāvīgu Latvijas Republikas administratīvo teritoriju?”. Aptaujas dalībniekiem ir lūgts norādīt vārdu, uzvārdu un arī personas kodu. Rezultātus plānots iesniegt VARAM. Ikšķiles novada domes priekšsēdis Indulis Trapiņš (Latvijas Zaļā partija) “Latvijas Avīzei” paskaidroja, ka personām, kas atbild uz jautājumu, ir jānorāda ziņas par sevi, lai varētu pārliecināties, ka par novada nākotni izsakās tajā deklarētie iedzīvotāji, jo esot svarīgi, lai šie dati būtu precīzi. No 9. līdz 11. maijam novada iedzīvotāji varēs balsot klātienē. Ceturtdien arī plānota Ikšķiles novada domes sēde, uz kuru ir uzaicināti ministrijas pārstāvji.

Reklāma
Reklāma

I. Trapiņš norādīja, ka ministra lēmums atcelt aptaujas nolikumu nav juridiski skaidri pamatots. Taču jautājums esot, “kā tiek virzīta reforma, jo nevar kaut kur ķēķī salīmēt karti, kas nav balstīta uz analīzi”. Jau iepriekš izplatītajā paziņojumā novada vadība norādīja, ka “Pašvaldību likums” paredz: “pašvaldības savas teritorijas iedzīvotāju interesēs ir tiesīgas brīvprātīgi realizēt savas iniciatīvas ikvienā jautājumā, ja tas nav Saeimas, valdības, ministriju vai citu valsts un pašvaldību institūciju kompetencē vai arī ja šādas darbības nav aizliegtas ar likumu”.

Pašvaldības ieskatā ministra rīkojums balstās uz pieņēmumu, ka aptauja pēc formas atgādina piedalīšanos vēlēšanās. Paziņojumā teikts, ka “novada iedzīvotāju aptaujas rezultāts ir tiesiski un demokrātiski iegūts iedzīvotāju viedoklis par teritoriālo reformu, kas arī sarunās ar VARAM par reformas ietekmi uz pašvaldību būs vitāli nepieciešams”.

Jelgavas novads aptur aptauju

Ministrs apturēja arī Jelgavas novadā iecerēto aptauju, kuru bija plānots rīkot no 7. līdz 21. maijam. Ikšķiles dome no savas ieceres neatteicās, bet Jelgavas novada dome, izpildot ministra rīkojumu, apturēja aptauju, taču vienlaikus uzskata, ka argumenti, uz kuru pamata ir apstrīdēts tās nolikums, “izgaismo ministrijas nevēlēšanos veidot demokrātisku pieeju konceptuālos valsts attīstības jautājumos”. Pašvaldības informācijā medijiem ir norādīts, ka tās uzdevums ir noskaidrot iedzīvotāju viedokli, lai nodrošinātu to intereses.

Arī Jelgavas novada dome uzskata, ka tas ir iespējams tikai tad, ja aptaujas dalībnieki ir identificējami kā novada iedzīvotāji, tāpēc ir jānorāda personas dati. Savukārt aizklāts balsojums nodrošina, ka aptaujātie ir pauduši atklātas atbildes. Domes vadība apzinās, ka šai viedokļa noskaidrošanai nebūs juridiska spēka, bet tā ir iespēja iedzīvotājiem izteikties, lai paustu viedokli par novadam svarīgu jautājumu.

Rugāju novadā iedzīvotāju aptauja, pret kuru ministrijai nebija iebildumu, jau ir beigusies, “LA” apstiprināja domes priekšsēdētāja Sandra Kapteine. Tās rezultāti gan vēl nav apkopoti, bet aptuveni 70% iedzīvotāju uzskata, ka Rugāju novads var pastāvēt esošajās robežās. Vēsturiski Rugāji bija Balvu rajonā, kurā tie iekļauti arī piedāvātajā kartē. Taču, ja no apvienošanās nevarēšot izvairīties, tad iedzīvotājiem pieņemams varētu būt arī Gulbenes novads – uz tā centru var nokļūt pa jaunu un labu ceļu, skaidroja pašvaldības vadītāja.

Rugāju novadā iedzīvotājus aicināja izteikties par pašvaldības nākotni un iespējamajiem sabiedrotajiem. Aptaujas dalībniekiem bija jānorāda arī savs vārds un uzvārds, jo anonīmas aptaujas rezultāti nebūtu nopietni uztverami, uzskata S. Kapteine. Viņa sacīja, ka novada dome un iedzīvotāji nopietni gatavojas vasarā plānotajai sarunai ar ministru J. Pūci, tāpēc iedzīvotāju domas uzzināt bijis svarīgi.

Ikšķilnieki protestē pie VARAM
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.