Publiskajā iepirkumā – darba apģērbs, kas izirst 1
Zemākās cenas princips zviedrus neuzrunā
Trīs lielākie un visvairāk pelnošie darba apģērbu ražošanas uzņēmumi Latvijā pieder Zviedrijas un Somijas kapitālam, kamēr vietējie šūšanas biznesā spēj noturēties, pateicoties valsts uzņēmumu un iestāžu sludinātajiem iepirkumiem.
Ziemeļvalstu uzņēmēji šūšanas ražotnes mūsu valstī ir izvietojuši, meklējot lētāku darbaspēku un izdevīgāku nodokļu režīmu. Bet vai viņi to šeit ir saņēmuši? Vai ražotnes Latvijā nes peļņu, vai ir pietiekami daudz kvalificētu šuvēju, kas var izpildīt pasūtījumus?
Zemākās cenas princips zviedrus neuzrunā
Stabili pēc apgrozījuma lielākais darba apģērbu ražošanas uzņēmums Latvijā ir zviedru kapitāla kompānija “Fristads Kansas Production”. Tas Latvijas tirgū ir jauns vārds, bet ne jauns uzņēmums. SIA “Kwintet Production” kļuva par SIA “Fristads Kansas Production”, 2015. gada vasarā uzņēmuma mātei Zviedrijā mainot īpašnieku.
“Fristads” ražotne Rīgā savai mātes kompānijai no darba apģērbu ražošanas pērn ļāva nopelnīt 200 tūkstošus eiro. Ražotne Rīgā ražo darba apģērbu “Fristads” zīmolam. “Kansas ražotne pilnīgi visu savu preci eksportē uz Zviedriju un pēc tam tā tiek vesta atpakaļ uz Latviju,” skaidro “Fristads Baltic” tirdzniecības vadītājs Raitis Āboliņš.
Viņš uzsver, lai gan produkcija tiek realizēta Latvijas galapatērētājiem, “Fristads” vārds neparādās valsts un pašvaldību uzņēmumu iepirkumos. “Un iespējams ,to neredzēsiet arī nākotnē,” viņš piebilst. Šķērslis, izrādās, ir zemākās cenas princips, ko tik ļoti iecienījušas mūsu iepirkumu komisijas.
“Iepirkumi valsts iestādēs, tostarp arī augsta riska uzņēmumos – ugunsdzēsības, policijas, neatliekamās ātrās palīdzības dienestos – ir orientēti uz vidējās un zemās kvalitātes preci. “Fristads” ražo premiumklases darba apģērbu, kas neiekļaujas zemākās cenas kategorijā. Zemākā cena nekad nenodrošinās labāko kvalitāti apģērbam cilvēkiem, kas strādā augsta riska apstākļos.”
R. Āboliņš regulāri saskaroties ar šādu “zemākās cenas klientu” sūdzībām – apģērbam plīst šuves, krīt nost aptverošās lentes, apģērbs izdilst, maina krāsu… “Šīs pazīmes liecina, ka apģērbu ražošanā tiek izmantotas neatbilstošas kvalitātes materiāli. Ražotājs izvēlas materiālu, lai iekļautos zemākās cenas kategorijā. Prototipa sagatavošanai materiālam tiek nodrošināts atbilstošs sertifikāts, taču šūšanas procesā apģērbi tiek izgatavoti no zemākas kvalitātes materiāliem, kas ļauj ieekonomēt līdzekļus un iekļauties zemākās cenas principā,” zviedru uzņēmuma pārstāvis netieši liek saprast, ka ir vietējie ražotāji, kas maldina pircējus, un līdz ar to konkurence iepirkumos neesot godīga.