“Luminor Group AB” Padomes priekšsēdētājs Nils Melngailis (no kreisās) un “Luminor Group” Valdes priekšsēdētājs Erki Rāzuke.
“Luminor Group AB” Padomes priekšsēdētājs Nils Melngailis (no kreisās) un “Luminor Group” Valdes priekšsēdētājs Erki Rāzuke.
Foto: LETA

Publicēts lielāko darījumu “Top5” Baltijā. Kurš bija lielākais pērn? 0

Kopumā 2018.gads aizritējis vērienīgu darījumu zīmē – pērn Baltijā kopā izziņoti 100 uzņēmumu iegādes un apvienošanas darījumu, kopējai atklāto darījumu summai par uzņēmumiem sasniedzot 2,5 miljardus eiro.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Baltijas vadošais uzņēmumu iegādes un apvienošanas darījumu konsultants “Oaklins M&A Baltics” piedāvā piecu lielāko darījumu topu, kas pērn noslēgti Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

Darījumu vērtība pērn bijusi 2,5 reizes lielāka nekā iepriekšējos trīs gados.
CITI ŠOBRĪD LASA

Pagājušā gada un visas desmitgades lielākais darījums pērn veikts finanšu pakalpojumu nozarē, pasaules vadošajam investīciju fondam “Blackstone” veicot pirmo ieguldījumu Baltijā un par vienu miljardu iegādājoties 60% “Luminor” bankas akciju.

Otrais lielākais darījums Baltijas valstīs pērn īstenots enerģētikas nozarē, uzņēmumam “Enefit Green” par 493 miljoniem eiro iegādājoties “Nelja Energia”.

Savukārt trešajā vietā ir mežsaimniecības jomā īstenotais darījums, zviedru uzņēmumam “Södra” par 324 miljoniem eiro iegādājoties citu Zviedrijas uzņēmumu Latvijā – “Bergvik Skog”, ar mežu īpašumiem un darbiniekiem.

Ceturtais lielākais darījums pērn īstenots azartspēļu biznesā, Luksemburgas investīciju kompānijai “Novalpina” par 230 miljoniem eiro iegādājoties azartspēļu operatora “Olympic Entertainment” akcijas.

TOP 5 noslēdz Vācijas autobūves koncerns “Daimler”, kas kopā ar citiem investoriem par 151 miljonu eiro iegādājās daļu no kopbraukšanas platformas “Taxify”.

Igaunija – joprojām vadošās pozīcijās pēc darījumu skaita un apjoma

Latvijā tirgus dzinulis ir mežsaimniecība, kā arī augstas pievienotās vērtības ražotāji. Savukārt Igaunijas vērtīgāko darījumu priekšgalā vērojamas tehnoloģiju nozares – IT risinājumi un enerģētika.

Savukārt Lietuva uz pārējo Baltijas valstu fona izceļas ar faktu, ka lielākos darījumus šeit īsteno lielās mazumtirdzniecības ķēdes, kā, piemēram, “Maxima”. Ar agresīvu apetīti tās veic darījumus ārpus Lietuvas, tādējādi konsolidējot gan Baltijas, gan Polijas un Skandināvijas tirgus.

Stratēģiskie investori – aktīvākie Baltijas M&A darījumos

2018.gads pasaules mērogā izcēlies ar ievērojamu finanšu investoru aktivitāti, kas galvenokārt skaidrojams ar kopumā pozitīvo situāciju pasaules tirgos. Baltijā pērn pirmo reizi investējuši divi no lielākajiem un atpazīstamākajiem privātā kapitāla fondiem pasaulē – “Blackstone” un “Kartesia”.

Reklāma
Reklāma

Tomēr lauvas tiesu no visiem darījumiem joprojām veic stratēģiskie investori, un paredzams, ka Baltijas reģions tuvā nākotnē starptautiskiem investoriem kļūs vēl pievilcīgāks.

Pasaules mēroga investorus Latvijā piesaista augstas pievienotās vērtības ražotāji un pakalpojumu sniedzēji

“Oaklins M&A Baltics” partnere Valērija Lieģe norāda, ka šo apgalvojumu labi ilustrē uzņēmuma “Groglass” piemērs. Ar Oaklins M&A Baltics atbalstu pērn noslēgts darījums par anti–reflektīvā stikla ražošanas uzņēmuma “GroGlass iegādi”.

Uzņēmuma vadības komanda Aleksandra Kelberga vadībā ar starptautiskā investora “Kartesia” atbalstu izpirka “GroGlass” kapitāldaļas no investīciju fonda “NCH Capital”.

“Groglass” ir ražotājs ar pašu attīstītu, unikāli pielāgotu ražošanas procesu, nodarbinot vietēji pieejamo, augsti izglītoto darbaspēku un ražojot produkciju visai pasaulei.

Ar vietēji iegūtām priekšrocībām “Groglass” kļuvis par pasaules kvalitātes un cenas līderi šajā jomā. Darījuma ietvaros “Oaklins” komanda vadīja globālu konkurenci rosinošu izsoles procesu, kas nodrošināja augstākās iespējamās cenas sasniegšanas iespēju.

Tā rezultātā tika saņemti 10 piedāvājumi, kopējai uzņēmuma vērtībai sasniedzot vairāk nekā 50 miljonus eiro.

Kopumā konkurence par uzņēmumiem attīstītajā Eiropā šobrīd ir ļoti liela, to pārdošanas vērtējumi ir augsti. Tāpēc investori sāk skatīties uz tām teritorijām, kas iepriekš nav bijušas viņu interešu lokā.

Pirmā šādā veidā uzmanību piesaistīja Polija, kas ir lielākais tirgus Austrumeiropā. Bet tagad arī Polijā jau ir grūti atrast labus, investoriem interesantus uzņēmumus.

Attiecīgi notiek virzība tālāk, un arī Baltijas valstis jau ir investoru interešu lokā. Turklāt Baltijā uzņēmumu cenas joprojām ir zemākas nekā Rietumeiropā.

Kopumā 2018.gads noslēdzies ar vienu no lielākajiem investīciju apjomiem pēdējo gadu laikā.

Arī šis gads aktivitātes ziņā solās būt līdzvērtīgs un kritums gaidāms vien tad, kad pie durvīm būs nākamā krīze, norāda “Oaklins M&A Baltics”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.