Foto: Fotolia

Lai nepaliktu bez ražas. Dārzkopja padomi pret sīpolu mušu 0

“Kā cīnīties ar kaitēkļiem (muša, pēc tam tārpi ģimenes sīpolos)? Katru gadu sāk dzeltēt loki un izaug mazas sīpolu galviņas.” REGĪNA Balvu novadā

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

“Sīpolu muša izlido, kad zeme iesilusi, t.i., maija vidū, beigās, tad arī jāsāk apkarot kaitēkļus. Lai nenokavētu īsto brīdi, iesaku sekot līdzi Valsts augu aizsardzības dienesta izveidotajam kultūraugu kaitēkļu monitoringam,” skaidro LLKC vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils.

Sīpolu mušas ierobežošanas pasākumi

Nelielās platībās var izmantot, piemēram, salmu, siena mulču, ko klāj, tikko kaitēkļi sāk izlidot. Sīpolu muša dēj augsnes virskārtā pie sīpola kakliņa, pēc tam izšķīlušies kāpuri iegraužas sīpolos caur lakstu pamatni. Piesedzot sīpolu kakliņu ar mulču, kaitēkļi netiek tam klāt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaitēkļu izķeršanai izliek dzeltenos līmes vairogus. Sīpolu mušas nav labas lidotājas, tās pārvietojas zemu, tāpēc līmes vairogi jāizvieto apmēram sīpolu loku augstumā. Stādījumā tos tur līdz jūnija beigām, palaikam nomainot, ja vairogi pilnībā aplipuši ar kaitēkļiem. Līmes lamatas var izgatavot arī paši, izmantojot dzelteno plēvi, ko izmanto kūdras maisu fasēšanai, – to sagriež platās lentēs un nosmērē ar nežūstošu līmi, kas paredzēta peļu ķeršanai.

Stādījumu var nosegt ar agrotīklu. Vietējiem jeb ģimenes sīpoliem loki nav tik stingri kā sīksīpolu sīpoliem, tāpēc jāveido neliels tunelis, piemēram, no polietilēna caurulēm (segmateriālam jābūt brīvi stāvošam). Agrotīkla malas ierok zemē, lai kaitēkļi nevarētu piekļūt sīpoliem.

Jāievēro augu maiņa. Atkārtoti tajā pašā vietā sīpolus drīkst stādīt ne agrāk kā pēc 3–4 gadiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.